Amsterdam marihuanovú turistiku obmedzuje. Ktorá krajina ho nahradí?

Foto: amsterdamcoffeeshops.com
Konopkar, 18. septembra 2023

Krajiny ako Thajsko a Južná Afrika sa pomaly otvárajú marihuanovej turistike – multimiliardovému priemyslu. Iní sa však chcú vyhnúť problémom, ktoré má Amsterdam.

Amsterdam už 40 rokov dominuje kanabisovej turistike.

 

www.barneysfarm.com

 

No teraz pomerne ustupuje od tohto multimiliardového priemyslu, čo vytvára príležitosti pre vznikajúce marihuanové destinácie v Ázii, Afrike a Amerike.

Nové pravidlá v centrálnej turistickej oblasti holandského mesta obmedzujú predaj alkoholu, vyžadujú skoršie zatvorenie barov a ukladajú pokutu 100,- EUR za verejné fajčenie marihuany.

Starostka Amsterdamu Femke Halsema pre médiá povedala, že marihuanový turizmus je pohromou pre mesto a podporuje kriminalitu.

Preto navrhla zakázať cudzincom vstup do jeho kaviarní s konopou.

Odkedy Holandsko dekriminalizovalo kanabis v roku 1976, je to top destinácia pre nadšencov konope.

Odborníci na cestovný ruch tvrdia, že nové amsterdamské politiky by mohli zmeniť celosvetový priemysel kanabisového cestovného ruchu, ktorý Forbes nedávno odhadol na 17 miliárd dolárov ročne.

 

zdroj: reuters.com

 

Thajsko, Juhoafrická republika, Uruguaj, Jamajka, Malta, Mexiko, Kanada a Spojené štáty uvoľnili svoje zákony o kanabise, čo by mohlo čoraz viac priťahovať turistov, predpovedajú odborníci.

Do tejto rovnice môže vstúpiť aj Nemecko, ktoré chce čoskoro legalizovať marihuanu.

 

Ďalšie hlavné mesto kanabisovej turistiky?

Vedúcou skupinou potenciálnych amsterdamských nástupcov je Thajsko.

Ázijská krajina, ktorá bola dlho známa prísnymi protidrogovými zákonmi.

Prekvapujúco minulý rok legalizovala užívanie kanabisu a teraz má tisíce marihuanových ambulancií.

Rýchlo sa stáva hlavnou kanabisovou destináciou, podľa Michaela O’Regana, lektora cestovného ruchu na škótskej Caledonian University.

„Thajsko je momentálne nerušené prostredie s veľmi malým obmedzením spotreby kanabisu turistami,“ vysvetlil O’Regan, expert na marihuanovú turistiku.

 

zdroj: Lauren DeCicca/Getty Images

 

„Krajina priťahuje kanabisových turistov v ázijskom regióne a môže čoraz viac priťahovať aj Európanov.

Návštevníci sú hlavnými zákazníkmi thajských obchodov s kanabisom,“ povedal Mendel Menachem, hovorca High Thailand – webovej stránky katalogizujúcej tieto konopné ambulancie.

Populárne thajské destinácie Bangkok, Phuket, Koh Samui a Chiang Mai majú veľa obchodov, kde si turisti môžu marihuanu voľne kúpiť.

Viac ako milión thajských obyvateľov sa zaregistrovalo, že pestujú kanabis legálne, hovorí Pipatpong Fakfare, odborný asistent cestovného ruchu na Bangkokskej univerzite.

Ale varuje, že thajské zákony o kanabise sú komplikované.

Legálne kanabisové produkty tam nemôžu obsahovať viac ako 0,2 percenta THC.

To je veľmi nízka úroveň pre rekreačnú marihuanu.

 

Zdroj: LIA KANTROWITZ, vice.com

 

Kalifornské ambulancie predávajú kanabis s 35 percentami THC.

„Myslím si, že potrebujeme pevné usmernenie a reguláciu o tom, kde a ako by sa tu mal predávať alebo distribuovať kanabis, kým sa Thajsko stane hlavným mestom kanabisu,“ vysvetlil Fakfare.

„Na porovnanie, Nemecko pravdepodobne neprijme kanabisovú turistiku, ak konope legalizuje,“ povedal Julius Arnegger z Nemeckého inštitútu pre výskum cestovného ruchu.

„Politici v prospech liberalizácie kanabisu chcú vysvetliť, že v dôsledku [navrhovaného] nového zákona nebude prítomná kanabisová turistika,“ povedal Arnegger.

„Výslovne poukazujú na Holandsko ako na model, ktorému sa treba vyhnúť.

Podľa nového zákona si kanabis budú môcť kúpiť len v obmedzenom množstve a pre vlastnú spotrebu osoby, ktoré sú registrované v takzvaných konopných kluboch, čo sťaží nákupy pre zahraničných turistov.

 

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Zdroj: EFE

 

„Žiadna európska destinácia sa nebude ponáhľať, aby sa stala ďalším Amsterdamom.

Nemyslím si, že iné mestá si chcú zopakovať rovnakú skúsenosť a nechať turistov lietať z celého regiónu, aby fajčili kanabis.

Barcelona používala podobný klubový model [ako navrhuje Nemecko], ale mnoho klubov bolo otvorených pre turistov.

To viedlo k množeniu klubov a náborových pracovníkov, ktorí oslovovali turistov, aby predali klubové členstvo.

Viedlo to dokonca k nedávnemu zásahu v Barcelone proti všetkým klubom,“ povedal O’Regan.

 

zdroj: greendorphin.com

 

Medzitým sa v Afrike rozvíja menej profilovaná scéna kanabisového turizmu.

Južná Afrika prvá dekriminalizovala užívanie kanabisu v súkromných priestoroch už v roku 2018.

„Kanabisový turizmus v Juhoafrickej republike je pripravený stať sa hlavným segmentom cestovného ruchu pre krajinu,“ povedal Tafadzwa Matiza, lektor cestovného ruchu na North-West University.

Hovorí tiež, že predaj tkanín, odevov a potravinárskych výrobkov na báze konope môže vytvoriť ďalšie ekonomické príležitosti.

Južná Afrika má rastúci počet marihuanových zájazdov a miest „bud and breakfast“ (bud v preklade marihuanový kvet, namiesto bed and breakfast), ktoré ponúkajú ubytovanie aj legálny kanabis.

Konopný turizmus v Amerike sa tiež rozširuje, hovorí lektor cestovného ruchu z Grand Valley State University John Lipford.

Jeho domovský štát, Michigan, ktorého cieľom je tento rok presiahnuť 3 miliardy dolárov v predaji marihuany, má množstvo ubytovacích zariadení, reštaurácií a festivalov s tematikou marihuany.

 

zdroj: cannabis.net

 

Rovnako aj Kanada a americké štáty Colorado, Kalifornia, Oregon a Washington.

Lipford vysvetlil, že v budúcnosti by sa konopný turizmus mohol rozvinúť v Kostarike, Paname, Argentíne, Brazílii, Kolumbii, Ekvádore a Peru – z ktorých všetky v posledných rokoch uvoľnili svoje zákony o marihuane.

 

Etiketa kanabisovej turistiky

Lipford varuje konopných turistov, aby preskúmali obchody, kde si môžu bezpečne kúpiť marihuanu.

Odporúča turistom zistiť, či je verejné fajčenie povolené, silu ponúkaných kanabisových produktov a či existujú legálne šedé zóny medzi liečebným a rekreačným užívaním.

 

zdroj: nytimes.com

 

„To znamená celý rozdiel medzi príjemnou dovolenkou alebo prípadným zavretím v zahraničí.

Neúctivé správanie turistov je možno najväčšou hrozbou pre budúcnosť cestovania za kanabisom.

Nie je múdre, aby si turisti mysleli, že sa nachádzajú na nejakom chránenom ihrisku, kde sa na nich nevzťahujú pravidlá a zákony,“ povedal Lipford.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím