Nemecko marihuanu legalizuje. Ale čo Francúzsko?

Foto: midgardson / pixabay.com
Konopkar, 31. augusta 2023

Zatiaľ čo Nemecko nedávno schválilo zákon o legalizácii marihuany, Francúzsko pokračuje vo vysoko reštriktívnej politike. A to napriek tomu, že Francúzsko má jednu z najvyšších mier užívania marihuany v Európe.

Minulý týždeň sa francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin rozhodol vyslať do Nîmes policajné posily po tom, čo si obchodovanie s kanabisom a násilie gangov vyžiadalo život 10 a 18-ročného mladíka.

 

zdroj: internationalcbc.com

 

Vzhľadom na to, že Marseille, jedno z hlavných centier obchodovania s drogami vo Francúzsku, zaznamenalo od začiatku roka približne 32 úmrtí súvisiacich najmä s obchodovaním s kanabisom, sa teraz množia výzvy na dekriminalizáciu alebo dokonca legalizáciu kanabisu.

Jedna taká výzva prichádza od Francúzskej hospodárskej, sociálnej a environmentálnej rady (EHSV), ktorá vo svojom stanovisku zverejnenom v pondelok (28.8.) opäť vyzvala na kontrolovanú legalizáciu kanabisu vo Francúzsku.

„Obchodovanie s drogami zabíja.

Koľko obetí ešte musí byť, kým bude krajina premýšľať o jeho odstránení?

Na dosiahnutie tohto cieľa EHSV odporúča regulovanú legalizáciu kanabisu, ktorá bola vyskúšaná a testovaná inde a chystajú sa ju zaviesť naši nemeckí susedia.

Na čo čakáme?“ vyjadril sa predseda EHSV Thierry Beaudet na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

Nie je to prvýkrát, čo sa EHSV touto otázkou zaoberá.

 

zdroj: cbd-dundees.com

 

Začiatkom tohto roka odporučila prejsť k legalizácii marihuany ako prostriedku na zavedenie účinnej politiky prevencie a boja proti obchodovaniu s ľuďmi a násiliu.

Pre radikálne ľavicového poslanca a predsedu študijnej skupiny Národného zhromaždenia pre kanabis Christopha Bexa (LFI) je dekriminalizácia kanabisu vecou „zdravého rozumu“.

V roku 2021 užívalo kanabis 10,6 % dospelých vo veku 18 až 64 rokov, podľa správy, ktorú v decembri 2022 zverejnilo Francúzske observatórium pre drogy a návykové tendencie (OFDT) v spolupráci so Santé publique France.

„Dekriminalizácia by umožnila bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi, vykonávať prevenciu a znižovať spotrebu,“ povedal poslanec LFI pre EURACTIV France.

Francúzsko má jeden z najrepresívnejších zákonov v Európe.

Užívanie kanabisu môže byť potrestané až rokom väzenia a pokutou 3 750 eur – niečo, čo Catherine Delorme, viceprezidentka Fédération Addiction, hovorí, že stigmatizuje užívateľov a vzďaľuje ich od vhodnej liečby.

„Zákon má odpudzujúci účinok a vzďaľuje tých, ktorí starostlivosť potrebujú najviac,“ povedala.

 

Foto/Videocredit: David Rosse (ÖHV)

 

Situácia je ešte kritickejšia vo Francúzsku, pretože má nielen jeden z najprísnejších zákonov, ale je aj európskou krajinou s najvyšším počtom užívateľov kanabisu.

Vo Francúzsku užilo kanabis 45 % ľudí vo veku od 15 do 64 rokov aspoň raz v živote, podľa správy OFDT zverejnenej v septembri 2021.

Na porovnanie, v Španielsku alebo Dánsku je to približne 38 %.

Zaujímavé je, že v Holandsku, ktoré má kanabis voľne dostupný, je toto číslo nižšie 28 %.

„Legalizácia tiež umožňuje znížiť riziká,“ zdôrazňuje Delorme a poukazuje na to, že väčšina spotrebiteľov nevie, čo fajčí, a že kontrolovaný predaj kanabisu by umožnil kontrolovať hladinu tetrahydrokanabinolu (THC).

Nemci zvolili iný prístup.

Nemecká vláda schválila 16. augusta zákon o legalizácii kanabisu.

Do konca roka bude možné kúpiť a vlastniť až 25 gramov konope od 18 rokov.

„Toto je bod obratu v drogovej politike,“ povedal novinárom nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach (Sociálnodemokratická strana, SPD).

Teraz je na nemeckom parlamente, aby o návrhu zákona hlasoval.

 

zdroj: Getty Images

 

„Je to progresívny a dobre podporovaný zákon,“ povedal Bex a dodal, že „Francúzsko by malo nasledovať príklad svojho hlavného partnera v Európe“.

Na úrovni EÚ neexistujú žiadne spoločné pravidlá a každá krajina môže slobodne vykonávať svoju vlastnú politiku.

A sú tu veľké rozdiely.

Portugalsko, Holandsko a Rakúsko dekriminalizovali držbu malého množstva marihuany, zatiaľ čo Španielsko nezakazuje užívanie kanabisu v súkromnom prostredí.

„Musíme uznať, že francúzsky model zlyhal 50 rokov. Naši európski susedia našli efektívnejšie riešenia,“ tvrdí Caroline Janvier, členka francúzskeho parlamentu a podpredsedníčka študijnej skupiny Národného zhromaždenia pre kanabis.

Podľa nej „teraz potrebujeme politickú príležitosť na pokrok v tejto otázke. Mohlo by to mať formu občianskeho dohovoru alebo referenda,“ povedala.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím