Z marihuany zlato. Novozélandskí vedci pomáhajú riešiť problém s odpadom

Foto: vhv.rs / Shutterstock
Konopkar, 30. augusta 2023

Je to jedno z najrýchlejšie rastúcich odvetví na Novom Zélande. Avšak produkcia liečebného kanabisu prichádza s pomerne jedinečnou výzvou: čo robiť s nepoužitým materiálom?

Konopný odpad je jeden z problémov, ktorý rieši tím vedcov na University of Auckland v novom programe, ktorého cieľom je premeniť odpad na cenné zdroje.

Proces za projektom, na ktorom sa podieľa aj výrobca Greenlab a spoločnosť Callaghan Innovation, zahŕňa zničenie aktívnych kanabinoidov z odpadu a následnú premenu materiálu na tuhé alebo tekuté hnojivo, ktoré možno použiť na pestovanie nových rastlín konope.

 

Tím pod vedením docenta Saeida Baroutiana z University of Auckland skúma udržateľné riešenia pre odpad z kanabisového priemyslu. zdroj: Chris Loufte

 

„Je to dokonalý príklad zavedenia obehového hospodárstva do sektora liečivého kanabisu,“ povedal vedúci výskumník, docent Saeid Baroutian z univerzitného výskumného centra Circular Innovations (CIRCUIT).

„Namiesto súčasného lineárneho systému „take-make-dispose“ naša technológia prepojí produktivitu sektora s environmentálnou, sociálnou, právnou a kultúrnou prijateľnosťou.

Je to veľký krok k skutočnej udržateľnosti.“

Na Novom Zélande má lekárska marihuana potenciál generovať export porovnateľný s hodnotou kivi.

S týmto rastom však prichádza aj výzva nakladania s odpadom z liečivého kanabisu, ktorý zahŕňa nevyužitú rastlinnú hmotu, odrezky z pestovania, vyradené extrakčné chemikálie a odpadkové testovacie vzorky.

V súčasnosti nie je k dispozícii žiadna špecifická infraštruktúra na nakladanie s kanabisovým odpadom a väčšina, ako sa to už stáva v zahraničí, končí na skládkach.

„Pridáva sa k viac ako miliónu ton organického odpadu, ktorý už každoročne likvidujeme na skládkach Nového Zélandu,“ povedal Baroutian.

„Problémom nie je len uvoľňovanie metánu (skleníkového plynu silnejšieho ako oxid uhličitý a hlavného prispievateľa ku globálnemu otepľovaniu).

Posielanie organického odpadu na skládky tiež znamená, že sa strácajú cenné zdroje a nie je možné ich efektívne opätovne využiť v ekonomike.“

Keďže sa náš miestny priemysel stále etabluje, zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne verejné údaje o množstve vyprodukovaného odpadu.

Ale v Kanade odhadujú, že sa ho ročne vyprodukuje viac ako 150 miliónov ton.

 

zdroj: NZME

 

Pre komerčné operácie s liečivým kanabisom bolo nakladanie s odpadom jedinečné a zložité, vysvetlil Baroutian.

„Rastlina konope má jedinečné vlastnosti a ako nelegálna droga mimo jej medicínskeho použitia existujú prísne vládne kontroly ohľadne nakladania s odpadom,“ povedal.

„Pestovatelia musia zaznamenať každý gram vyradeného materiálu označením a sledovaním odpadu od pôvodu až po konečnú likvidáciu.

Musia vytriediť nebezpečný odpad, aby neprišli o licenciu.“

Proces funguje tak, že sa kanabisový odpad zmieša s vodou a potom sa zahreje na vysoké teploty, čo spôsobuje chemickú reakciu, ktorá rozloží odpad na jednoduchšie a bezpečnejšie látky.

Všetky kanabinoidy ako THC a CBD – psychoaktívne zlúčeniny v kanabise – boli počas tohto procesu zničené.

Pri vysokej teplote a tlaku prejde materiál v rastlinách kanabisu procesom chemickej transformácie, ktorý premení vlhký rastlinný odpad na tmavú, drobivú a suchú látku, ktorá vyzerá ako drevené uhlie.

Tento pevný produkt sa nazýva „uhľovodík“, ale na rozdiel od uhlia nie je škodlivý pre životné prostredie.

Keďže tento produkt je bohatý na uhlík a živiny, môže sa pridávať do pôdy, aby sa zlepšila úrodnosť a zadržiavanie vody pre lepší rast rastlín kanabisu.

Kvapalný produkt z procesu je tiež bohatý na rozpustený uhlík a cenné živiny, ako je dusík, fosfor a draslík.

Je možné ho použiť ako biohnojivo, ktoré pomôže rastlinám konope rásť zdravšie a rýchlejšie.

Ďalším krokom bolo vyvinúť riešenie pre jeho široké využitie.

 

Kandidát na doktorandské štúdium z University of Auckland Jack Robertson a docent Saeid Baroutian pracujú na premene odpadu z marihuany na biohnojivo. zdroj: Chris Loufte

 

Súčasné metódy likvidácie odpadu z kanabisu zahŕňajú biologické spracovanie, ktoré zahŕňajú rozklad odpadu na jednoduchšie zlúčeniny pomocou baktérií a iných mikroorganizmov alebo spaľovanie.

Obe možnosti však prinášajú výzvy.

Spaľovanie, aj keď účinné, bolo zakázané podľa novozélandských predpisov o kvalite ovzdušia z dôvodu tvorby toxických plynov a častíc.

„Kompostovanie a anaeróbna digescia kanabisového odpadu môže prebiehať len v schválenom zariadení s vhodnými systémami na kontrolu pachov z procesu a vysporiadanie sa s výluhom a digestátom,“ povedal doktor Rupinder Brar, riaditeľ pre kultiváciu a obnovu zdrojov Greenlab.

„Aj keď ide o schválenú metódu likvidácie, neexistujú žiadne vedecké dôkazy o osude kanabinoidov v procese kompostovania alebo anaeróbnej digescie.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím