Američania si myslia, že dym z marihuany je bezpečnejší ako dym z tabaku

Foto: Getty Images
Konopkar, 16. augusta 2023

Je vdychovanie marihuanového dymu bezpečnejšie ako vdychovanie dymu z tabaku?

Väčšina dospelých Američanov si myslí, že áno.

Ide o nový prieskum.

Tiež sa domnievajú, že pasívne fajčenie marihuany spôsobuje menej škody ako tabakový dym.

„Tieto presvedčenia však jednoducho nie sú pravdivé,“ povedala vedúca autorka štúdie Dr. Beth Cohenová, profesorka medicíny na Kalifornskej univerzite v San Franciscu.

„Keď niečo spálite, či už je to tabak alebo kanabis, vznikajú toxické zlúčeniny, karcinogény a častice, ktoré sú škodlivé pre zdravie,“ uviedla.

 

zdroj: iStock / rgbspace

 

„Problémom je spaľovanie.

Myšlienka, že kedže je kanabis „prírodný“, tak jeho spaľovanie a vdychovanie je v poriadku, je nepravdivá.

Aj keď mnohé dlhodobé štúdie o vplyve inhalácie marihuany na zdravie stále prebiehajú, v kanabisovom dyme je veľa toxínov a dechtu, ktoré môžu škodiť pľúcam,“ povedala Carol Boyd, zakladajúca riaditeľka Centra pre štúdium drog, alkoholu, fajčenia a zdravia na University of Michigan.

Do štúdie zapojená nebola.

„Nemyslím si, že porovnávanie zdravotných rizík fajčenia marihuany a fajčenia tabaku je užitočné o nič viac, ako pýtať sa:

„Sú sušienky zdravšie ako koláč?“

Všetok dym dráždi dýchacie cesty.

Počas celej ľudskej histórii ľudia dýchajú znečistený vzduch, preto ďalší dym určite nie je dobrý,“ vysvetlila Boyd.

Štúdia publikovaná v časopise JAMA Network Open skúmala viac ako 5 000 ľudí s priemerným vekom 50 rokov o ich postojoch k bezpečnosti fajčenia marihuany oproti fajčeniu tabaku.

Boli tiež testovaní, či považujú pasívne fajčenie marihuany alebo tabaku za potenciálne nebezpečné.

Prieskumy, ktoré sa uskutočnili trikrát – v rokoch 2017, 2020 a 2021 – ukázali, že pozitívne vnímanie marihuany medzi ľuďmi rastie.

Do roku 2021 (posledného roku prieskumu) si viac ako 44 % opýtaných myslelo, že kanabis je o niečo alebo oveľa bezpečnejší, v porovnaní s 25,5 %, ktorí si mysleli, že cigarety sú bezpečnejšie.

 

zdroj: leafwell.com

 

Pokiaľ ide o potenciálne ohrozenie ostatných ľudí naokolo, ktorí by mohli dýchať marihuanový dym, si viac ako 40 % myslelo, že dym z marihuany je bezpečnejší, v porovnaní s 23 %, ktorí zvolili tabak.

„Nemôžem hovoriť o nebezpečenstve, ale ak je človek v uzavretom priestore s fajčiarmi marihuany, môže mať pozitívny test na kanabis v moči.

Ľudia môžu tiež pocítiť niektoré z ďalších fyzických účinkov marihuany, vrátane zvýšenej srdcovej frekvencie a pocitu ‚high‘,“ povedala Boyd.

 

Čo sa týka výskumu

Výskum vplyvu kanabisu na zdravie je v plienkach.

Historicky bolo ťažké študovať užívanie kanabisu, pretože marihuana bola v mnohých štátoch nezákonná – a stále je.

Navyše, federálna vláda mala historicky veľmi prísne predpisy o tom, ako možno marihuanu študovať.

To sa začalo uvoľňovať legalizáciou marihuany na rekreačné účely.

V mnohých štátoch teraz viac výskumníkov skúma dôsledky obvyklého používania marihuany.

 

zdroj: silver-therapeutics.com

 

„Všeobecne je známe, že časté fajčenie marihuany je spojené s chronickou bronchitídou, zápalom hrdla a priedušiek,“ povedala Boyd.

„Hoci dym z marihuany obsahuje karcinogény, ako je benzoprén a benzantracén, nezdá sa, že by fajčenie marihuany spôsobovalo rakovinu pľúc.“

Štúdia z roku 2021 zistila, že ľudia, ktorí fajčili iba marihuanu, mali v krvi a moči vyššie hladiny niekoľkých toxínov súvisiacich s fajčením ako nefajčiari.

Tieto toxíny sú spojené s anémiou, poškodením pečene a neurologickými poruchami, rakovinou a ďalšími zdravotnými problémami.

Ďalšia štúdia z roku 2021 zistila, že u dospievajúcich je približne dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že po vapovaní marihuany hlásia „sipot alebo pískanie“ na hrudi ako po fajčení cigariet alebo používaní elektronických cigariet.

Pravidelný vaping kanabisu sa môže spájať s negatívnymi respiračnými symptómami: narušený spánok v dôsledku sipotu; obmedzená reč v dôsledku sipotu; sipot počas cvičenia alebo po ňom a suchý kašeľ v noci.

Štúdia z roku 2022 skúmala pľúca ľudí oveľa mladších ako 50 rokov, ktorí fajčili tabak aj kanabis, a zistila, že 75 % má emfyzém, ochorenie malých dýchacích ciest, ktoré spôsobuje poškodenie vzduchových vakov v pľúcach.

 

zdroj: christianity.com

 

Štúdia zistila, že asi 67 % fajčiarov, ktorí fajčia iba tabak, malo emfyzém, zatiaľ čo len 5 % nefajčiarov malo toto ochorenie.

„Títo pacienti boli pravdepodobne počas života vystavení fajčeniu menej, až na to, že sú ešte viac chorí ako tí, ktorí sú silnými fajčiarmi tabaku a robia to dlhšie,“ vysvetlila vedúca autorka štúdie Dr. Giselle Revah, odborná asistentka na oddelení rádiológie University of Ottawa v Ontáriu.

„Len nevieme, či ide o synergický efekt medzi marihuanou a tabakom oproti samotnej marihuane,“ povedala Revah.

Ďalšia obava – užívatelia marihuany majú tendenciu vdychovať hlbšie a držať dym v pľúcach dlhšie, „čo vedie k väčšej expozícii dechtu na jeden nádych,“ uvádza American Lung Association.

„Fajčenie marihuany poškodzuje prvú obrannú líniu pľúc proti infekcii tým, že zabíja bunky, ktoré pomáhajú odstraňovať prach a choroboplodné zárodky, a tiež spôsobuje zvýšenú tvorbu hlienu,“ uviedla asociácia na svojej webovej stránke.

„Nie som proti marihuane. Len chcem, aby ľudia robili informované rozhodnutia,“ povedala.

„Aj keď urobíme ďalší výskum a zistíme, že kanabisový dym je menej škodlivý ako tabakový dym, stále to neznamená, že je bezpečný.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím