Luxembursko: Zákon o legalizácii marihuany oficiálne nadobudol účinnosť

Foto: Veriheal.com
Konopkar, 24. júla 2023

V piatok oficiálne nadobudol účinnosť nový zákon, ktorý v Luxembursku legalizuje držbu a osobné pestovanie marihuany pre dospelých.

Začiatkom týždňa ministerstvo spravodlivosti zverejnilo vyhlásenie o zmene politiky v úradnom vestníku – procesný krok, ktorý znamenal, že legislatíva nadobudne účinnosť o štyri dni.

Stalo sa tak asi mesiac po tom, ako luxemburský parlament schválil zákon o legalizácii, čím sa stal druhou krajinou v Európskej únii, ktorá ukončila prohibíciu marihuany, po hlasovaní Malty za legalizáciu v roku 2021.

 

zdroj: zamnesia.com

 

Luxemburský zákon, ktorý prvýkrát navrhli ministri spravodlivosti a národnej bezpečnosti v roku 2021, umožňuje dospelým vlastniť až tri gramy marihuany a pestovať až štyri rastliny na bezpečnom mieste v rámci ich súkromnej rezidencie.

V súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona, ministerstvo zdravotníctva spustilo webovú stránku, na ktorej vysvetľuje nové pravidlá pre kanabis v krajine a dôvod zmeny.

„Povolenie domáceho pestovania a zníženie pokút za malé množstvá marihuany na verejných miestach predstavujú prvú fázu implementácie pilotného projektu legálneho prístupu k marihuane na iné ako lekárske účely,“ píše sa na stránke.

„Rozhodnutím regulovať pestovanie kanabisu doma chce vláda regulovať jeho spotrebu a znížiť súvisiace riziká a škody,“ poznamenáva.

„Rozhodnutie je súčasťou proaktívneho a konštruktívneho prístupu k verejnému zdraviu, vychádzajúceho z politickej vôle vytvoriť rovnováhu medzi prevenciou, znižovaním rizík a bojom proti kriminalite.“

Stránka obsahuje základné informácie o marihuane, ako aj prehľad o domácom pestovaní – vrátane poznámky, že „semená na samopestovanie sa už nepovažujú za narkotiká, a preto sa dajú kúpiť v obchodoch alebo online“.

 

zdroj: alchimiaweb.com

 

V súčasnosti implementovaná legislatíva stanovuje sankcie za držbu a pestovanie nad povolený limit.

Nákup a držba viac ako troch gramov marihuany môže byť potrestaná trestom odňatia slobody až na šesť mesiacov, čo je vysoký trest, najmä vzhľadom na relatívne nízky limit držby.

Verejná konzumácia zostáva tiež zakázaná.

Na záver minulomesačnej rozpravy, ministerka spravodlivosti Sam Tanson povedala, že kriminalizácia marihuany bola „absolútnym zlyhaním“.

„Musíme sa odvážiť ísť inou cestou a hľadať riešenia,“ vyhlásila.

Tento vývoj prichádza už dlho, keďže koalícia veľkých luxemburských strán sa v roku 2018 dohodla na prijatí legislatívy umožňujúcej „výnimku z trestu alebo dokonca legalizáciu“ marihuany.

Medzitým vláda v susednom Nemecku tvrdí, že je naďalej odhodlaná uzákoniť legalizáciu podľa viacúrovňového regulačného modelu.

Začiatkom tohto mesiaca, nemecké ministerstvo zdravotníctva predstavilo návrh zákona na legalizáciu držby marihuany, jej pestovania a spoločenských klubov — prvý krok v plánovanom reformnom rámci pozostávajúcom z dvoch častí.

 

zdroj: Cannabis Health

 

Najvyšší predstavitelia z Nemecka, Luxemburska, Malty a Holandska sa minulý rok stretli na prvom stretnutí svojho druhu, aby prediskutovali plány a výzvy spojené s rekreačnou legalizáciou marihuany.

Nový medzinárodný prieskum od londýnskej spoločnosti Hanway Associates, ktorý bol zverejnený minulý rok, zistil väčšinovú podporu pre legalizáciu vo viacerých kľúčových európskych krajinách vrátane Nemecka.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím