Štúdia: Fajčenie marihuany nezvyšuje riziko pľúcnej choroby ako tabak

Foto: Getty Images
Konopkar, 11. júla 2023

Odborníci odporúčajú ľuďom nájsť spôsoby konzumácie kanabisu, ktoré nezahŕňajú fajčenie alebo vaping.

Nový výskum ukazuje, že fajčenie kanabisu nenesie rovnaké riziko chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) ako fajčenie tabaku.

Predchádzajúci výskum priniesol podobné zistenia, zatiaľ čo iné štúdie ukázali riziko CHOCHP z fajčenia kanabisu.

Užívanie medicínskeho kanabisu je spojené s mnohými zdravotnými výhodami, no pre chronických užívateľov má aj nevýhody.

 

zdroj: csceducation.com

 

Odborníci odporúčajú vyhnúť sa fajčeniu alebo vapingu a hľadať alternatívne spôsoby konzumácie medicínskeho kanabisu.

Nový výskum ukazuje, že riziko vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) – silne spojenej s fajčením cigariet – nie je také vysoké, pokiaľ ide o užívanie kanabisu.

Na údajoch Trusted Source spolupracovalo široké spektrum výskumníkov z rôznych inštitútov v Spojených štátoch.

Vedci v ňom tvrdia, že fajčenie kanabisu nie je pre pľúca také škodlivé ako fajčenie cigariet.

Zatiaľ čo zistenia sú sľubné – najmä pre pacientov, ktorí užívajú kanabis pre jeho početné medicínske výhody – odborníci upozorňujú, že výskum má určité výhrady.

Okrem iného poznamenávajú, že akýkoľvek dym poškodzuje pľúca, či už pochádza z kanabisu alebo tabaku.

CHOCHP (chronic obstructive pulmonary disease) je charakterizovaná kašľom a dýchavičnosťou.

Neexistuje žiadny liek, aj keď stav možno liečiť.

Hoci existuje množstvo environmentálnych rizikových faktorov, ktoré môžu prispieť k CHOCHP, najčastejšou príčinou je fajčenie tabaku.

Odborníci tvrdia, že desaťročia údajov ukazujú silnú koreláciu medzi užívaním tabaku a CHOCHP, ale súvislosť medzi fajčením kanabisu a CHOCHP sa až tak neskúmala.

„Existuje značné množstvo údajov, ktoré podporujú negatívny vplyv fajčenia cigariet na funkciu pľúc, ale doterajšie dôkazy o súvislosti medzi užívaním kanabisu a znížením funkcie pľúc sú nekonzistentné,“ vysvetlil Dr. Thomas Kilkenny, pľúcny lekár pre kritickú starostlivosť a spánkovú medicínu v Staten Island University Hospital, Northwell Health, v New Yorku, ktorý nebol zapojený do štúdie.

Kilkenny pre Medical News Today povedal, že predchádzajúce štúdie dospeli k podobným záverom – fajčenie samotného kanabisu je menej škodlivé pre pľúca.

 

zdroj: Pixabay

 

Naopak, iné štúdie ukázali, že užívanie kanabisu je v skutočnosti spojené s abnormalitami funkcie malých dýchacích ciest.

Citoval štúdiu University of Queensland (Austrália) zo začiatku tohto roka, ktorá priniesla ďalšie údaje.

„Po prvé, potvrdzuje, že fajčenie cigariet – s užívaním kanabisu alebo bez neho – je spojené so znížením prietoku vzduchu v pľúcach,“ povedal.

„Po druhé, neexistuje konzistentná súvislosť medzi užívaním kanabisu a abnormalitami vo funkcii pľúc. Napokon sa zdá, že spoločné užívanie tabaku a kanabisu nepredstavuje žiadne ďalšie riziko pre funkciu pľúc, okrem rizík spojených s užívaním samotného tabaku. Verdikt stále nie je známy.“

Autori novej americkej štúdie uznávajú, že ich údaje sú obmedzené, čiastočne kvôli skutočnosti, že účastníci štúdie podávali správy sami.

„Vzhľadom na obmedzenia našej štúdie, tieto zistenia podčiarkujú potrebu ďalších štúdií na lepšie pochopenie dlhodobých účinkov fajčenia marihuany pri CHOCHP,“ napísali autori.

Jagdish Khubchandani, PhD, profesor verejného zdravia na Štátnej univerzite v Novom Mexiku, vyhlásil, že neexistujú žiadne záruky, že fajčenie samotného kanabisu nepovedie k CHOCHP.

„Hodnotenie vzťahu (medzi CHOCHP a fajčením kanabisu) sa komplikuje z dôvodu iných faktorov – ťažkého a ľahkého užívania, typu zariadenia na fajčenie kanabisu, genetiky, životného štýlu, povolania a geografie,“ vysvetlil.

„Vezmime si baníka, ktorý žije vo veľmi znečistenej oblasti a fajčí kanabis. V tomto prípade by bolo ťažké pripísať príčinu CHOCHP.“

 

Účinky kanabisu na zdravie

Zatiaľ čo užívanie kanabisu je rozšírené už desaťročia, len v posledných rokoch snahy o legalizáciu viedli k zvýšenej dostupnosti.

 

zdroj: tools420.ca

 

Legálny kanabisový priemysel vytvoril množstvo spôsobov, ako ho konzumovať, od fajčenia, cez tinktúry, až po jedlá.

Teraz existuje rastúci počet dôkazov, že kanabis má viac výhod, než dostať človeka do stavu „high“.

„Užívanie kanabisu bolo rozsiahlo skúmané a výsledky ukazujú niekoľko priaznivých výsledkov jeho užívania, vrátane zníženia krvného tlaku, zníženia zápalu a chronickej bolesti, liečby nespavosti, prevencie relapsu drogovej a alkoholovej závislosti, liečba úzkosti a depresie, ako aj prevencia záchvatov,“ povedal Kilkenny.

„Prebieha aj niekoľko štúdií, ktoré sa zaoberajú vlastnosťami kanabisu v boji proti rakovine.“

„Zatiaľ čo výhody kanabisu sú čoraz známejšie, existujú aj nevýhody, ktoré nemajú nič spoločné s vdychovaním dymu – hoci sa zvyčajne vyskytujú u chronických užívateľov,“ dodal Kilkenny.

„Problémy môžu zahŕňať dočasné halucinácie, dočasnú paranoju, zhoršujúce sa symptómy u pacientov so schizofréniou, ako aj chronickú nevoľnosť a vracanie,“ vysvetlil.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím