Už ani sudcovia nechcú dávať tvrdé tresty za marihuanu. Obrátili sa na Ústavný súd

Foto: SME / Jozef Jakubčo / freepik.com
Konopkar, 3. júla 2023

Už ani niektorí sudcovia sa nechcú podieľať na tom, aby posielali mladých ľudí na dlhé roky za mreže pre pár gramov ľahkých drog.

Vlečúcu sa debatu medzi politikmi o tom, ako nanovo nastaviť tresty najmä za marihuanu, napokon predbehol senát bratislavskej sudkyne Jany Grendárovej.

Po tom, čo ho nadriadený krajský súd opakovane tlačil do toho, aby prísnejšie potrestal mladíkov v osem rokov starom prípade, sa obrátil na Ústavný súd.

Požiadal ho, aby preskúmal, či je v poriadku posielať ľudí do väzenia za marihuanu na desať až pätnásť rokov, hoci nie sú ani jej dílermi.

Snaha dosiahnuť cez Ústavný súd miernejší trest nie je u ľudí trestaných za drogy nijako výnimočná, no ešte sa nestalo, aby touto formou žiadali systémovú zmenu priamo sudcovia.

Neštandardnosť podania priznávajú aj samotní navrhovatelia.

V 23-stranovom návrhu píšu, že si plne uvedomujú úlohu zákonodarcov, teda poslancov.

Práve oni majú rozhodovať, čo je trestné a aké sankcie za to hrozia.

Krikľavá nespravodlivosť pri páchaní drogových deliktov už je neznesiteľná.

Keby sa ešte stále niekde v OĽaNO, Smere, KDH alebo Republike našla osoba, ktorá pochybuje o nehoráznosti rozsudkov za marihuanové (a možno vo všeobecnosti drogové) delikty, tak už nemusí.

Stala sa totiž málo vídaná vec – ozvali sa proti nim aj sudcovia.

 

Zdroj: sme.sk 1, sme.sk 2

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím