Zelenskyj chce legalizovať marihuanu na lekárske účely. Stres z vojny je veľký

Foto: Justin Sullivan / Getty Images / TASR/AP
Konopkar, 30. júna 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu v parlamente vyzval na legalizáciu marihuany na liečebné účely.

Informoval o tom denník Ukrajinska pravda. Konope podľa prezidenta môže pomôcť Ukrajincom vysporiadať sa s psychickými aj fyzickými následkami už viac ako rok trvajúcej vojny.

 

Konope na pomoc s traumou

„Na Ukrajine musia byť využité všetky najlepšie postupy a riešenia z celého sveta, bez ohľadu na to, aké sú ťažké alebo neobvyklé, aby nikto z Ukrajincov nemusel znášať bolesti, stres a traumu z vojny,“ povedal Zelenskyj.

„Musíme konečne legalizovať lieky na báze konope pre všetkých, ktorí ich potrebujú, s príslušným vedeckým výskumom a kontrolovanou ukrajinskou výrobou,“ dodal prezident.

Pestovanie konope je na Ukrajine nezákonné. Zelenskyj, ktorý do funkcie nastúpil v roku 2019, už pred troma rokmi inicioval celoštátny prieskum, pri ktorom sa v rámci parlamentných volieb voličov pýtal, či podporujú legalizáciu konope na liečebné účely. Áno vtedy zaškrtlo 64,88 percent účastníkov, 29,53 percent bolo proti.

 

Následky ničivej vojny

Ukrajina od vlaňajšieho februára čelí invázii ruskej armády. 

Bojuje sa nielen na stovky kilometrov dlhom fronte tiahnucej sa od severovýchodu až na juh k Dnepru, ale Rusko pravidelne útočí a ostreľuje aj ukrajinské mestá. 

O hrôzach páchaných ruskými vojakmi sa hovorilo aj v súvislosti so stiahnutím ruských vojsk zo severu Ukrajiny po neúspešnej ofenzíve na Kyjev.

Svedectvá miestnych, ukrajinské úrady, neziskové organizácie aj médiá hovorili o vraždách, mučení či znásilňovaní.

V dôsledku konfliktu zomreli tisíce ukrajinských civilistov a najskôr desiatky tisíc ukrajinských vojakov – Ukrajinasvoje straty na bojisku neuvádza.

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy a ušli do iných častí krajiny či do zahraničia.

 

Zdroj: hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím