Macron chce vyberať pokuty od užívateľov drog na mieste platobnou kartou

Foto: investopedia.com / secretnews.fr
Konopkar, 27. júna 2023

Francúzska vláda pracuje na tom, aby policajti mohli od užívateľov drog vyberať pokuty okamžite – v hotovosti alebo bankovou kartou.

Francúzska vláda pracuje na tom, aby policajti mohli od užívateľov drog vyberať pokuty okamžite – v hotovosti alebo bankovou kartou.

Väčšina vyrubených pokút totiž zostáva v súčasnosti nezaplatená.

 

Zdroj: lemonde.fr

 

O tomto projekte francúzskej vlády, ktorá chce takto riešiť problém s obchodovaním s drogami, hovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre regionálny denník La Provence zverejnenom v predvečer jeho trojdňovej pracovnej návštevy v Marseille.

Ako pripomenula agentúra AFP, Marseille má veľký problém s drogovou kriminalitou – okrem iného tam vo vojnách drogových gangov bolo tento rok zabitých už 23 ľudí.

AFP konštatovala, že návšteva prezidenta v tomto druhom najväčšom meste Francúzska sa koná v čase, keď sa Macron snaží posunúť politickú diskusiu od svojej ostro odmietanej dôchodkovej reformy zvyšujúcej vek odchodu do dôchodku na 64 rokov, ktorá vyburcovala milióny ľudí k mnohým celoštátnym protestom, k inej téme.

V Marseille tak chce akcentovať nutnosť stavať novú a modernizovať existujúcu dopravnú infraštruktúru, rekonštruovať desiatky tisíc zle udržiavaných sociálnych bytov, ktoré sú väčšinou sústredené v severných štvrtiach mesta, kde je endemický obchod s drogami.

 

Zdroj: telegraph.co.uk

 

Očakáva sa, že prezident podrobne predstaví aj svoje plány na renováciu bytových blokov v súkromnom vlastníctve.

Predpokladá sa, že Macron možno podrobnejšie predstaví svoje plány na posilnenie dopravy na rieke Rhone, ktorá spája obrovský zaoceánsky prístav v Marseille s Lyonom a perspektívne aj s Nemeckom.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

 


 

 

Tiež sa stalo:

 

Kysučan využíval kôlňu na pestovanie marihuany. Kšeft ho môže dostať za mreže

 

Zdroj: Polícia Žilinský kraj

 

Muž obchodoval s marihuanou.

Namiesto náradia či uloženého dreva mal v kôlni rastliny, nie hocijaké.

Muž z okresu Čadca roky pestoval marihuanu, teraz mu hrozí pobyt za mrežami. O prípade informovala hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.

Muža zadržali v rámci akcie Záhradník pracovníci Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s políciou.

„Dlhodobo sa venoval nedovolenej výrobe omamných a psychotropných látok a obchodovania s nimi,“ povedala Rybanská.

 

Zdroj: Polícia Žilinský kraj

 

Podľa jej slov zadržaný muž vykonával túto činnosť už od roku 2021.

„Rastliny Cannabis sativa ukrýval v zadnej časti záhrady v drevenej kôlni, ktorá bola vybavená podomácky vyrobenou ventilačnou vzduchotechnikou, filtrami a ohrievačmi na udržiavanie ustálenej klímy.

Z rastlín páchateľ vyrábal produkty určené na ďalší nelegálny predaj.

Celkovo bolo v rámci akcie zaistených deväť kusov rastlín spolu s technickým vybavením, ktoré budú predmetom kriminalistického skúmania,“ uviedla Rybanská.

V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

 

Zdroj: Polícia Žilinský kraj

 

„Na miesto zásahu boli privolaní aj pracovníci elektrární, ktorí zistili nelegálny odber elektrickej energie.

Tú zadržaná osoba využívala v súvislosti s páchaním drogovej trestnej činnosti.

Škoda za nelegálny odber bola vyčíslená na 4 311 eur,“ dodala Rybanská.

 

Zdroj: sme.sk

 

 


 

 

Tiež sa stalo:

 

Uživateľov drog vo svete pribudlo, za desaťročie o štvrtinu

 

Zdroj: unodc

 

Počet užívateľov drog vo svete sa za uplynulé desaťročie výrazne zvýšil – narástol o 23 percent.

Vyplýva to z výročnej správy Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), ktorú zverejnili v noci na pondelok, informovali agentúry DPA a AFP.

V období rokov 2011 – 2021 vzrástol počet ľudí užívajúcich drogy z 240 na 296 miliónov.

Agentúry OSN sídliaca vo Viedni sa domnieva, že len polovicu tohto nárastu možno pripísať prírastku populácie.

Správa osobitne upozorňuje na vzostup syntetických drog, ako sú metamfetamín, fentanyl a rad nedávno vyvinutých chemických látok, ktoré sa dostali na trh. Ich výroba je „lacná, jednoduchá a rýchla“ a radikálne zmenila trhy s nelegálnymi drogami.

Podľa správy majú úrady ťažkosti pri sledovaní tohto mimoriadne flexibilného sektora obchodu s drogami, pretože na rozdiel od napr. heroínu a kokaínu nie je viazaný na konkrétne pestovateľské oblasti ani cykly.

UNODC v správe hovorí o známkach poklesu produkcie ópia v Afganistane za vlády hnutia Taliban.

Poukazuje však tiež na to, že Afganistan je nielen najdôležitejším vývozcom ópia, suroviny na výrobu heroínu, ale stal sa aj dôležitým zdrojom metamfetamínu.

Klesajúca výroba ópia by preto mohla znamenať presun smerom k syntetickým drogám.

Svetová správa o drogách 2023 konštatuje, že zločiny naďalej využívajú konflikty a globálne krízy na rozširovanie výroby drog.

Vyjadruje okrem toho znepokojenie nad nárastom produkcie a pašovania syntetických drog na Ukrajine po invázii Ruska.

 

Zdroj: pravda.sk

 

 


 

 

Tiež sa stalo:

 

 

Mužovi za pestovanie a predaj marihuany hrozí väzenie, policajtom vydal hotovosť z predaja vo výške viac ako 21-tisíc eur.

 

Zdroj: Getty Images

 

Policajný vyšetrovateľ obvinil 44-ročného muža za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Polícia ho viní z pestovania marihuany a obchodovania s ňou.

Žilinskí policajti vykonali na základe príkazu sudkyne Okresného súdu v Žiline domovú prehliadku, pričom zaistili nielen zelenú sušinu rastliny rodu Cannabis, ale aj zelené rastliny v rôznych štádiách ich rastu.

„Predbežným expertíznym skúmaním časti zaisteného sušeného materiálu bolo zistené, že je možné z neho pripraviť 62 bežných jednotlivých dávok drogy. Muž počas vykonávania procesných úkonov vydal aj finančnú hotovosť vo výške 21 600 eur ktorú utŕžil z predaja drogy,“ uviedla k prípadu polícia na sociálnej sieti.

Krajský policajný vyšetrovateľ popri obvinení spracoval aj podnet k návrhu na väzobné stíhanie 44-ročného muža.

 

Zdroj: sita.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím