Prečo dostal „mastičkár“ tvrdší trest za marihuanu ako opitý Dědeček za 5 životov?

Foto: NORBERT SKALIČAN - pluska.sk / SITA - Pavol Machovič / shepherdexpress.com / cap.ca
Konopkar, 12. júna 2023

Dušan Dědeček (60), ktorý vlani 2. októbra ožratý vo vysokej rýchlosti autom zabil 5 študentov na zastávke, si osem mesiacov po tragédii vypočul trest: 15 rokov odňatia slobody. Verdikt súdu doslova šokoval príbuzných, ktorí prišli o svoje deti. Pre Dědečka žiadajú tvrdší trest. A niet sa čo čudovať, veď rovnako dlhý za mrežami vymerali súdy napríklad „mastičkárovi“ Josefovi Šipošovi. Ten dostal za prechovávanie marihuany, z ktorej vyrábal mastičky proti rakovine, 15 rokov v base a prepadnutie majetku. Čo na to advokáti?

O 15-ročnom nepodmienečnom treste odňatia slobody pre Dušana Dědečka rozhodol Okresný súd Bratislava I tento štvrtok.

Dědeček v stave ťažkej opitosti rýchlosťou 143 kilometrov za hodinu vrazil do študentov, ktorí stáli na zastávke Zochova.

V čase nárazu do prvej osoby sa rútil rýchlosťou 107 kilometrov za hodinu.

Nehodu neprežilo celkovo 5 študentov, ktorí mali celý život ešte pred sebou.

 

zdroj: istockphoto.com

 

Preto nečudo, že 15 rokov za mrežami nepodmienečne sa nepozdáva rodinám obetí.

„Pätnásť rokov je veľmi málo,“ komentoval to splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík.

Trest skôr podľa neho zodpovedá tomu, akoby išlo o konanie o dohode o vine a treste.

Rozhodnutie senátu o treste zatiaľ nie je právoplatné.

Dědeček na hlavnom pojednávaní priznal vinu, preto sa nemohol odvolať.

Sudca bol zhovievavý aj pri umiestnení Dědečka do cely. Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu iba s minimálnym stupňom stráženia.

Bývalý športový funkcionár si dokonca bude môcť ešte sadnúť za volant po uplynutí desaťročného zákazu šoférovania motorových vozidiel a trojročného ochranného dohľadu.

„Preňho nie je žiadny adekvátny trest. Veď on nemá žiadnu ľútosť. Akú ľútosť on mal? To všetko boli len myšlienky obhajcov. To sa nedá odpustiť. Keby vám niekoho zabil, bude sa s tým dať žiť? Nebude,“ komentoval to otec Natálie († 19), ktorá je jednou z Dědečkových obetí.

„Aj keby dostal doživotie, tak by to nebol primeraný trest. Ja chodím s manželkou na hrob mojej dcéry a on sa bude stretávať s rodinou.“

Do prípadu sa najnovšie vložil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý vydal krajskému prokurátorovi pokyn, aby proti rozsudku podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste.

„Uložený trest považujem za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov,“ vyjadril sa Žilinka.

Mnohí pritom poukazujú na prípad spred mesiaca, keď dostal rovnako 15-ročné väzenie „mastičkár“ z obce Dolné Zelenice za drogy.

Josef Šipoš pestoval marihuanu 20 rokov.

Tvrdí, že za účelom vyrábania mastí, ktoré mali pomôcť onkologickým pacientom. Súd ho nešetril.

„Okresný súd Trnava uznal obžalovaného za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Zároveň obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát,“ povedala hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

 

zdroj: change.org

 

Tento nepomer skritizovalo aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Opätovne hovorí o potrebe dekriminalizácie marihuany.

„Všetci cítime, že nie je spravodlivé, aby človek dostal za pár marihuanových cigariet vyšší trest ako vrah, mafián či skorumpovaný sudca,“ vyhlásil podpredseda PS Martin Hojsík.

Strana SaS na rozsudok reagovala s tým, že takéto neprimerané trestanie je neakceptovateľné, a to najmä v porovnaní s trestami napríklad za vraždu alebo zabitie.

Jej poslanci chcú preto v parlamente predložiť pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, aby nebolo trestné ani najmenšie množstvo marihuany.

Odsúdený Šipoš sa proti rozsudku odvolal, no rovnako sa odvolal aj prokurátor, ktorému sa 15 rokov zdá málo a požaduje pre „mastičkára“ dokonca 20-ročný trest s najvyšším stupňom stráženia.

Tresty vníma nespravodlivo aj syn „mastičkára“ Patrik Šipoš:

„Náš prokurátor požaduje 20 rokov, prokurátor Dědečka žiada a dohodli sa na 15 rokoch. Ľudský život je na Slovensku omnoho menej, ako drogy. Drogy sú tu považované za najväčšie zlo, pričom si myslím, že ľudský život má väčšiu hodnotu,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Na názor sme sa spýtali aj obhajcu Šipoša Igora Ribára.

„Čo sa týka porovnania výšky trestu, tak tam sa tá absurdita krásne dostala na povrch. Zbavíte života piatich ľudí, alebo vypestujete marihuanu, tak marihuana vyhráva. Prídete o celý majetok, prídete o 15 rokov vášho života, vaša rodina skončí v podstate na ulici,“ povedal nám Igor Ribár.

„Drogová činnosť je podľa môjho názoru trestaná až neadekvátne.

Argumentom pre vysoké tresty za spáchanie trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovanie s nimi, je najmä prevencia a exemplárne tresty, aby to odradilo ľudí od páchania tejto trestnej činnosti, no nemá to žiadaný účinok a väznice sú preplnené odsúdenými, ktorí dostali 10 a viac rokov za predaj drog.“

Podotkol však, že ide aj o prístup oboch obžalovaných k samotnému skutku.

 

zdroj: Larissa Tyler

 

„Pokiaľ viem, tak pán Šipoš popieral naplnenie skutkovej podstaty, kým pán Dědeček sa k skutku hneď priznal, svoje konanie úprimne oľutoval, predtým viedol riadny život, a preto súd mohol pristúpiť k mimoriadnemu zníženiu trestu.

V tomto považujem náš súdny systém za spravodlivý.

Je nutné zohľadňovať poľahčujúce a priťažujúce okolnosti a priznanie a oľutovanie je prvým a zásadným krokom obžalovaného k náprave.

Tie dôsledky konania pána Dědečeka sú katastrofálne a nenávratné, zatiaľ čo dôsledky konania pána Šipoša nie sú v podstate žiadne a práve preto nepovažujem trest pre pána Šipoša za spravodlivý.

No trest pre pána Dědečeka je podľa môjho názoru adekvátny z pohľadu toho, že má výchovný vplyv na páchateľa, zabezpečuje ochranu spoločnosti pred páchateľom a je aj dostatočne vysoký, aby pôsobil preventívne a odstrašujúco,“ uzavrel advokát Jozef Dobrovič.

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím