Rastafariáni v Karibiku môžu legálne používať marihuanu pre náboženské účely

Foto: AP Photo/Jessie Wardarski
Konopkar, 5. júna 2023

Predseda vlády Antiguy a Barbudy Gaston Browne odovzdal zástupcom komunity osvedčenia

Ostrovný štát Antigua a Barbuda sa stal prvým v Karibiku, ktorý komunite rastafariánov udelil právo pestovať a užívať marihuanu na náboženské účely.

 

Antigua a Barbuda – vlajka

 

Ako je známe, v ich náboženstve sa marihuana považuje za posvätnú, uviedla vo svojej správe agentúra AP.

 

Rešpektovanie viery

Predseda vlády Antiguy a Barbudy Gaston Browne odovzdal zástupcom komunity osvedčenia na pestovanie vydané Úradom pre liečivé konope (MCA).

 

Zdroj: fox56news.com

 

„Som presvedčený, že ako inštitúciu založenú na viere by vašu komunitu mali všetci rešpektovať,“ povedal pri tejto príležitosti premiér, ktorý súčasne ocenil spoločenstvo rastafariánov za jeho dlhoročnú schopnosť odolávať reštrikciám a prenasledovaniu.

Ako pripomenula agentúra AP, rastafariáni na celom svete boli desaťročia prenasledovaní a väznení za rituálne užívanie marihuany.

 

Premiér, zdroj: fox56news.com

 

Keďže verejná mienka a politika na celom svete sa naďalej mení smerom k legalizácii marihuany na lekárske i rekreačné účely, rastafariáni požadujú väčšiu ochranu, aby sa obmedzilo ich prenasledovanie a zabezpečila sa sloboda vyznávania ich náboženského presvedčenia, doplnila AP.

 

Zdroj: AP Photo/Jessie Wardarski

 

Rozvoj konopného priemyslu

Riaditeľ MCA Daven Joseph vyzdvihol primát Antiguy a Barbudy ako prvej krajiny Karibiku, ktorá uzákonila použitie marihuany na náboženské účely.

 

Zdroj: AP Photo/Jessie Wardarski

 

Dodal, že Antigua a Barbuda bude teraz „majákom ľudských práv pre hnutie rastafariánov v Karibiku.“

 

Zdroj: TASR/AP

 

Premiér Browne v piatkovom exkluzívnom rozhovore pre agentúru Associated Press uviedol, že v novej situácii, ktorá vznikla na Antigue a Barbude, je potrebná väčšia spolupráca medzi jeho vládou a rastafariánmi v oblastiach, ako je rozvoj konopného priemyslu a v poľnohospodárstve – a to aj v záujme zaistenia potravinovej bezpečnosti v ostrovnom štáte.

 

Prispeli pri prevencii

Dodal tiež, že by uvítal, keby spoločenstvo rastafariánov pomohlo pri prevencii užívania marihuany mládežou na Antigue a Barbude.

 

Zdroj: britannica.com

 

Vláda a MCA uviedli, že je veľmi dôležité, aby komunita rastafari mohla čerpať ekonomické výhody z rozvíjajúceho sa odvetvia pestovania marihuany na liečebné účely, keďže už niekoľko desaťročí sú jej príslušníci zástancami liečivých účinkov tejto byliny.

 

Zdroj: tripadvisor.com

 

Rastafariánstvo je spirituálne hnutie s africkými koreňmi, ktoré vzniklo z kresťanstva v 30. rokoch 20. storočia na Jamajke.

 

Uctievajú etiópskeho cisára

Prívrženci rastafariánstva uctievajú niekdajšieho cisára Etiópie Haileho Selasieho I. ako Božie prevtelenie a jeho narodenie považujú za druhý Kristov príchod na Zem.

 

Zdroj: Jessie Wardarski/AP

 

Do povedomia širšej verejnosti sa rastafariánstvo dostalo hlavne ako vierovyznanie, ktoré používa marihuanu na duchovné účely a je späté s hudobným žánrom reggae.

Jeho najznámejším predstaviteľom je jamajský spevák a aktivista známy ako Bob Marley.

 

Zdroj: AP Photo/Jessie Wardarski

 

Komunity rastafariánov možno nájsť v Karibiku, Afrike, Spojenom kráľovstve, Európe, USA a iných častiach sveta.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím