Za mastičky z marihuany dostal 15 rokov. PS reaguje: Dekriminalizujme marihuanu. Drakonické tresty nie sú efektívne ani spravodlivé

Foto: TASR / harrisbricken.com / insurancejournal.com
Konopkar, 3. mája 2023

Trnavský okresný súd odsúdil muža za pestovanie marihuany na 15-ročné väzenie.

„Okresný súd Trnava dnes vyhlásil rozsudok, na základe ktorého uznal obžalovaného za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia.

Zároveň obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát,“ povedala Kondákorová.

Okresný súd prípad rozhodoval po tom, ako vlani pôvodný rozsudok zrušil krajský súd.

Rozsudok kritizuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS), ktoré poukazuje, že muža odsúdili za výrobu liečivých mastí.

Opätovne hovorí o potrebe dekriminalizácie marihuany.

 

Podpredseda PS Martin Hojsík, zdroj: Facebook

 

„Všetci cítime, že nie je spravodlivé, aby človek dostal za pár marihuanových cigariet vyšší trest ako vrah, mafián či skorumpovaný sudca,“ vyhlásil podpredseda PS Martin Hojsík.

Tvrdí, že navrhovaná zmena z dielne ministerstva spravodlivosti síce pri niektorých normách odstraňuje najväčšie problémy legislatívy, zo širšieho pohľadu sa však nič nemení.

Strana SaS na rozsudok reagovala s tým, že takéto neprimerané trestanie je neakceptovateľné, a to najmä v porovnaní s trestami napríklad za vraždu alebo zabitie.

Jej poslanci chcú preto v parlamente predložiť pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, aby nebolo trestné ani najmenšie množstvo marihuany.

Zároveň chcú, aby mali sudcovia povinnosť prehodnotiť už rozhodnuté prípady, čo by sa týkalo aj spomínaného prípadu.

„Keby bol posudzovaný podľa novej drogovej trestnej politiky, rozhodnutie by bolo jednoznačne iné,“ doplnila poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

 

Progresívne Slovensko chce systémovú zmenu a dekriminalizáciu marihuany

Zdôraznilo to v súvislosti s verdiktom Okresného súdu v Trnave, ktorý odsúdil obžalovaného Josefa Šipoša na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku, konkrétne rodinného domu, za pestovanie marihuany, ktorú používal na výrobu mastičiek.

V praxi to podľa PS znamená, že jeho rodičia a syn prídu o strechu nad hlavou.

 

zdroj: Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Indorgro, refresher.sk

 

V civilizovaných krajinách podľa neho už dávno pochopili, že drakonické tresty aj pre užívateľov marihuany alebo výrobcov mastičiek nie sú efektívnym ani spravodlivým nástrojom protidrogovej politiky.

„Na Slovensku však na trestanie ľudí za užívanie marihuany úplne zbytočne míňame zdroje, ktoré by sme vedeli použiť na prevenciu a pomoc,“ dodal.

 

 

Zdroj: pravda.sk, sita.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím