Slovensko: Referendum aj o legalizácii marihuany na lekárske účely

Foto: AARP/YASU + JUNKO/referendum23.sk
Konopkar, 12. apríla 2023

Občianska iniciatíva Referendum23 spustila petíciu za vyhlásenie referenda.

Má obsahovať sedem kultúrno-etických otázok, týkajúcich sa napríklad legalizácie marihuany na lekárske a rekreačné účely či povolenia registrovaných partnerstiev párov bez ohľadu na ich pohlavie.

 

Prečo chcú referendum?

Na utorkovom brífingu v Bratislave o tom za iniciatívu informoval Ján Kuráň, ktorý je zároveň ružomberským mestským poslancom.

 

zdroj: referendum23.sk

 

Koniec kultúrnych vojen, stabilizácia funkčného štátu či koniec nenávisti sú podľa aktivistov dôvody, prečo volajú po referende.

„Sme presvedčení, že jedinou cestou, ako vniesť do krajiny pokoj, je referendum, ktoré okrem zjednotenia rozdelenej spoločnosti prinesie aj nemalé finančné prostriedky,“ uviedol Kuráň.

Navždy by sa tým podľa neho vyriešili otázky, ktorými sa politici iba zakrývajú.

 

Ďalšie otázky

Okrem legalizácie marihuany a povolenia registrovaných partnerstiev sa ďalšie otázky v referende dotýkajú bezplatných menštruačných hygienických pomôcok pre ženy, ktoré nemajú dostatok financií, menštruačného voľna, práva na umelé ukončenie tehotenstva, možnosti voliť cez internet či v individuálnych prípadoch umožnenia eutanázie.

Iniciatíva na svojom webe uvádza, že cieľom je vyzbierať dostatok podpisov od občanov, aby referendum mohlo byť spojené so septembrovými parlamentnými voľbami.

Zároveň deklaruje, že nie je napojená na žiadnu politickú stranu, cirkev či obchodnú spoločnosť.

Občianski aktivisti však oslovili všetky politické strany s prosbou o podporu pri zbieraní podpisov, ale aj účasti na referende.

Referendum v zmysle Ústavy SR vyhlasuje prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov.

 

 

 

Otázky:

  • Súhlasíte s tým, aby ženy mali garantované právo na umelé ukončenie tehotenstva v rozsahu, v ktorom je tomu ku dňu vyhlásenia tohto referenda? 
  • Súhlasíte s tým, aby štát vytvoril celoštátny systém poskytovania menštruačných hygienických pomôcok bezplatne pre všetky ženy, ktoré to potrebujú a nemajú dostatok finančných prostriedkov? 
  • Súhlasíte s tým, aby ženy s lekársky potvrdenou bolestivou menštruáciou mali nárok na čerpanie jedného dňa voľna raz za mesiac plne hradeného zo zdravotného poistenia? 
  • Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ustanovila možnosť voliť poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu? 
  • Súhlasíte s tým, aby bol povolený predaj a konzumácia marihuany na liečebné a rekreačné účely v špecializovaných predajniach, ktorým vydáva licenciu Ministerstvo financií Slovenskej republiky vždy po splnení jednotne vyhláškou stanovených primeraných podmienok? 
  • Súhlasíte s tým, aby boli povolené registrované partnerstvá párov bez ohľadu na ich pohlavie s tým, že takto registrované páry budú mať vzájomné práva obdobné právam, ktoré majú dnes medzi sebou manželia, okrem možnosti adopcie detí? 
  • Súhlasíte, aby bola v individuálnych prípadoch umožnená eutanázia na výslovnú vedomú žiadosť pacienta, ktorý je v konečnom štádiu nevyliečiteľného ochorenia?

 

 

Zdroj: dobrenoviny.sk, referendum23.sk

 

 


Tiež sa stalo:

 

V Česku je populárna nová droga podobná marihuane. Dá sa bežne kúpiť v trafike či v automate

 

zdroj: magazin.cannapurna.cz

 

Českej republike je voľne dostupná droga, ktorú označujú ako HHC.

Dá sa bežne kúpiť v automatoch, vo večierkach či v trafikách.

Pri jej nákupe človek ani nemusí preukazovať, či je plnoletý.

Podľa odborníkov sa jej účinky podobajú marihuane.

Produkty obsahujúce drogu HHC sa bežne predávajú v Českej republike približne rok.

 

zdroj: idnes.cz

 

Šéfka Národného monitorovacieho strediska pri Úrade vlády Pavla Chomynová o nej vie.

Serveru iDnes povedala, že HHC nie je ani potravinou, ani výživovým doplnkom, ani produktom určeným na fajčenie, a tak sa inštitúcie určené na kontrolu predaja ňou nezaoberali.

Automaty s touto drogou sa pritom dajú nájsť v obchodných centrách hneď vedľa detských kútikov či obchodov s detským tovarom.

Štát sľubuje, že látku zaradia medzi drogy od prvého júla.

Dovtedy sa stále bude dať voľne kúpiť.

 

Zdroj: spravy.rtvs.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím