Česká vláda vyhlásila vojnu drogám. Zahŕňa aj legalizáciu marihuany

Foto: cannabislifenetwork.com
Konopkar, 6. apríla 2023

Česká republika má nový akčný plán na boj so závislosťami.

Plán okrem iného zahŕňa aj legalizáciu marihuany.

Ako vyplýva z nového akčného plánu politiky v oblasti závislostí pre roky 2023 až 2025, ktorý v stredu schválila česká vláda, v oblasti fajčenia a ďalších návykových látok bude vláda nastavovať reguláciu a výšku daní podľa miery rizika.

„Akčný plán je postavený na prístupe harm reduction, teda minimalizácii škôd. Definuje cestu racionálnej regulácie a prevencie najväčších rizík. Neobsahuje nereálne politiky abstinencie v celej spoločnosti,“ uviedla vláda ČR.

„Akčný plán zavádza revíziu modelu regulácie trhu s návykovými látkami a hazardnými hrami podľa miery ich škodlivosti. Napĺňame ním programové vyhlásenie vlády, ktoré sa historicky prvý raz zaoberá problematikou závislostí,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády premiér Petr Fiala.

 

Zdroj: ganjapreneur.com

 

Akčný plán podľa neho vychádza z vyváženej politiky v oblasti závislostí a zodpovedá medzinárodným štandardom a skúsenostiam.

Cieľom je predchádzať rizikám spojeným s nekontrolova­teľným legálnym či, naopak, nelegálnym trhom a obmedziť dostupnosť návykových látok osobám mladším ako 18 rokov.

Vláda podľa Fialu počíta aj so zavedením prísne regulovaného trhu s konope.

Pravidlá trhu má vypracovať skupina expertov. Prioritou akčného plánu je zaistenie dostupnej siete služieb prevencie a liečby závislostí.

„Prevencia a liečba sú stále podceňovaný nástroj, aj keď vieme, že z dlhodobého hľadiska ušetria najviac finančných prostriedkov,“ uviedol národný koordinátor pre protidrogovú politiku Jindřich Vobořil.

 
Prevencia, dane, včasná pomoc

Akčný plán taktiež myslí na podporu výskumu a nových prístupov pri riešení závislostí.

Plán má reagovať na súčasné poznatky a trendy a nastaviť reguláciu trhu s návykovými látkami a hazardnými hrami podľa miery ich škodlivosti.

„Máme už dostatok čísiel na to, aby sme vedeli regulovať efektívne. Mix systému prevencie, daňovej regulácie a cenotvorby a dostupnej siete včasnej pomoci neukončí problém so závislosťami. To možné nie je, a je to nerealistická a niekedy až škodlivá ideová ambícia. Dopady však dokážeme výrazne znížiť a to tak sociálno-zdravotné ako aj tie ekonomické,“ dodal Vobořil.

Rôzne návykové látky alebo hazardné hry majú podľa Vobořila rôznu mieru škodlivosti a je na mieste rozlišovať mieru regulácie.

 

Zdroj: leafie.co.uk

 

Český akčný plán v boji so závislosťami zdôrazňuje presadzovanie princípov vyváženej politiky tiež na medzinárodnej úrovni v nadväznosti na predsedníctvo Českej republiky v Rade EÚ v roku 2022.

Cieľom je účinná a racionálna politika založená na vedeckých dôkazoch.

U nelegálnych drog cieli na témy dekriminalizácie a destigmatizácie ich užívateľov a dodržiavanie ľudských práv, v oblasti tabaku na podporu politiky harm reduction, teda znižovania škôd.

Ako zdôrazňuje česká vláda, akčný plán citlivo zvažuje rovnováhu medzi potrebnými regulačnými opatreniami a slobodou jednotlivca, princíp slobodného trhu a mieru škodlivosti jednotlivých produktov.

K plneniu prioritných tém budú rozpracované konkrétne kroky, ktoré do konca júna tohto roka predložia na schválenie Rade vlády pre koordináciu politiky v oblasti závislostí.

 

Zdroj: pravda.sk

 

 

 

Tiež sa stalo:

Na Slovensku je trest za drogy ako lotéria

 

 

Zdroj: plus.noviny.sk

 

 

 

Tiež sa stalo:

Výskyt marihuany v odpadových vodách v Bratislave sa zvýšil z 20 miligramov na 40

 

Zdroj: visitbratislava.com

 

Česko kraľuje pervitínu a Slováci? Tiež sme sa vyznamenali. Na základe odpadových vôd určili, kde sa u nás užíva najviac drog.

Podľa najnovšej analýzy drog v odpadových vodách v 104 európskych mestách je hlavným mestom kokaínu Európy belgický prístav Antverpy.

Jedno prvenstvo získala aj Ostrava u našich susedov Čechov, považuje sa za európsku továreň pervitínu.

Výročná štúdia, ktorá testuje zvyšky drog v odpadových vodách z toaliet odhaľuje, že v roku 2022 došlo v Európskej únii k nárastu užívania kokaínu a metamfetamínu.

 

Česku kraľuje pervitínu

Užívanie kokaínu je najčastejšie v mestách v západnej a južnej časti Európy, zatiaľ čo užívanie oveľa lacnejšej drogy amfetamínu je najvyššie na severe a východe Európy. 

Užívanie pervitínu sa sústreďuje v strednej Európe, v blízkosti jeho výrobnej základne v Česku. 

Tá sa nachádza v Ostrave, kde zistili dennú priemernú koncentráciu tejto drogy až na úrovni 900 miligramov.

Na druhom a treťom mieste sa umiestnila Praha a Karlovy Vary.

„Amfetamíny sú v severských mestách nezvyčajne vysoké kvôli dostupnosti drog a preferenciám spotrebiteľov“, povedal pre VICE World News João Pedro Matias, vedecký analytik užívania drog z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť.

 

Extrémny nárast kokaínu

Prvými piatimi mestami pre kokaín sú Antverpy – hlavný prístav, z ktorého sa droga dostáva do Európy.

Ďalej sú to Tarragona v Španielsku, Amsterdam v Holandsku, Brusel v Belgicku a Zürich​ vo Švajčiarsku. 

Zo slovenských miest sa zúčastnili štúdie Bratislava a Piešťany.

Obe tieto mestá zaznamenali s minuloročnými meraniami trojnásobné respektíve v prípade Piešťan až štvornásobné zvýšenie koncentrácie kokaínu v odpadových vodách, čo sa týka denného priemeru.

V prípade Piešťan ide o ročný nárast z 12 miligramov na 1000 litrov až na 41 miligramov.

Koncentrácia kokaínu v Bratislavských odpadových vodách sa zvýšila zo 76 miligramu na 226.

 

Ženeva kraľuje marihuane

Kanabis je rozšírený vo všetkých testovaných zdrojoch odpadových vôd, ale najväčší dôkaz o jeho použití sa našiel v Ženeve vo Švajčiarsku. 

Zatiaľ čo Amsterdam je hlavným mestom Extázy.

Výskyt marihuany v odpadových vodách v Bratislave sa zvýšil z 20 miligramov na 40, no v porovnaní s prvou Ženevou kde sa objavilo 180 miligramu na 1000 litrov je to neporovnateľné. 

Stopy extázy sa v Bratislave pohybovali na 12 miligramoch čo je oproti minulému roku trojnásobné zvýšenie.

V Piešťanoch sa hustota pohybovala na dvoch miligramoch na 1000 litrov.

V prvom Amsterdame to číslo presiahlo 180 miligramov. 

 

Tvrdé drogy hlavne cez víkend

Štúdia tiež skúmala v ktorých dňoch sa drogy najviac berú.

Užívanie ketamínu, kokaínu a extázy stúpa cez víkendy, zatiaľ čo užívanie kanabisu zostáva rovnaké počas celého týždňa.

Uvádza správa, ktorú zverejnila spoločnosť SCORE Group na testovanie odpadových vôd.

V tomto smere sa nelíšia ani slovenské mestá.

Analýza odpadových vôd, pôvodne používaná na monitorovanie environmentálneho vplyvu tekutého domáceho odpadu, sa používa na meranie úrovne užívania drog od roku 2001.

 „Výsledky poskytujú cenný prehľad o toku drog cez zapojené mestá a odhaľujú výrazné geografické rozdiely,“ uvádza sa v správe.

 

Zdroj: brainee.sk

 

 

 

Tiež sa stalo:

V petržalskom byte našli marihuanu na 500 dávok

Ďalší obchodník s omamnými látkami prišiel o svoj biznis. 

 

 

Počas včerajšieho dňa policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave

V vykonali na základe príkazu sudcu v jednom z bytov obytného domu na Znievskej ulici domovú prehliadku.

 

 

V rámci nej bol okrem iných vecí dôležitých pre trestné konanie nájdený vo viacerých uzatvárateľných vrecúškach a nádobách sušený rastlinný materiál.

Pri vyťažovaní podozrivá osoba policajtom uviedla, že sa jedná o marihuanu, ktorú mala predávať ďalším koncovým užívateľom.

 

 

Zaistená zelená sušina bola následne zaslaná na expertízu, ktorou bolo zistené, že z celkového zaisteného množstva je možné pripraviť takmer 500 jednotlivých dávok drogy.

Policajti podozrivého muža obmedzili na osobnej slobode a vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave.

 

 

V začal trestné stíhanie vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

 

Zdroj: regiony.zoznam.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím