Raper Majself v problémoch pre marihuanu. Policajný vyšetrovateľ ho chce vidieť pred súdom

Foto: mp, anc / AFP
Konopkar, 19. marca 2023

Raperovi v máji 2022 pri cestnej kontrole zaistili marihuanu. Vyšetrovací spis má už prokurátor.

Známemu raperovi Majselfovi skonfiškovali minulý rok pri cestnej kontrole policajti marihuanu.

Stalo sa to koncom mája, keď Michael Švehla (36) strávil dokonca niekoľko hodín pred koncertom v cele policajného zaistenia.

Medializované informácie hovorili o tom, že raper drogu policajnej hliadke odovzdal dobrovoľne.

Obhajoval sa tým, že išlo o malé množstvo a marihuanu užíva na zdravotné účely, keďže dlhé roky bojuje s Crohnovou chorobou.

 

Zdroj: IG/majself_neptun

 

Na Slovensku však legislatíva nepustí a aj za menšie množstvo hrozia užívateľom roky za mrežami. 

Po trištvrte roku Startitup zisťoval, ako celý prípad dopadol.

Najnovšie informácie z prostredia polície hovoria o tom, že vyšetrovateľ už ukončil vyšetrovanie a celý spis zaslal s podnetom k návrhu na obžalobu prokurátorovi.

„V predmetnej veci bol dňa 24.02.2023 predložený na Okresnú prokuratúru Malacky vyšetrovací spis s návrhom na podanie obžaloby na uvedenú osobu pre zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi,“ povedal pre Startitup hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo.

V týchto dňoch podľa jeho slov dozorový prokurátor skúma predložený vyšetrovací spis, posudzuje právnu kvalifikáciu, skutkový stav, ako aj dôkaznú situáciu v akcente na zhodnotenie výsledkov prípravného konania pre účely podania obžaloby.

Hovorcu sme sa pýtali aj na presný paragraf a odsek, podľa ktorého by sme vedeli určiť, aké množstvo drogy mal raper v osudný večer pri sebe.

No túto informáciu nám Chylo nechcel prezradiť s odvolaním na Okresnú prokuratúru v Malackách, kde sa k prípadu nechcú bližšie vyjadrovať.

Vo väčšine prípadov pritom nie je podanie takejto informácie žiaden problém. 

Policajti boli ešte strohejší a k celej veci nechceli prezradiť ani kvalifikáciu trestného činu, z ktorého je raper obvinený, pričom bez vznesenia obvinenia by nemohlo dôjsť k podaniu návrhu na obžalobu.

 

Zdroj: Andrej „Hrušo“ Hrušovský

 

Rovnako sme sa pýtali aj na množstvo zaistenej marihuany a obsah THC v nej.

„Odpovede, ktoré sme vám mohli poskytnúť, sme vám poskytli,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

Raper však musel mať pri sebe viac ako jeden gram, lebo inak by nešlo o trestný čin.

„Osobitne reagujeme na najčastejšie páchaný drogový delikt, prechovávanie marihuany v množstve do 1 gramu, (po novom tzv. nepatrné množstvo marihuany), pri ktorom by sa už neukladal trest odňatia slobody, ale niektorý z alternatívnych trestov nespojených s odňatím slobody,“ znie nová reforma z dielne bývalej ministerky spravodlivosti.

Súdy tak nemôžu uložiť trest odňatia slobody niekomu, kto pri sebe prechovával menej ako jeden gram marihuany a obdobný trestný čin nespáchal opakovane v priebehu jedného roka.

Raper sa v máji minulého roka k incidentu postavil tak, že išlo o malé množstvo drogy, ktorú mal na zdravotné účely. 

„Celá vzniknutá situácia ma veľmi mrzí. Predovšetkým kvôli mojej rodine a kvôli mojim fanúšikom. Na druhú stranu by som však bol nerád, keby sa celá situácia interpretovala nesprávne, pretože nie som žiadny drogový díler, nie som žiadny kriminálnik, ani žiadny feťák. Cannabis, ktorý som užil, som užil kvôli terapeutickým účinkom na Crohnovu chorobu, s ktorou bojujem už tri a pol roka, a účinky cannabisu na potláčanie určitých symptómov Crohnovej choroby a iných IBD ochorení sú nepopierateľné. Z toho trestnoprávneho hľadiska je to, samozrejme, neospravedlniteľné a z trestnoprávneho hľadiska ma to aj veľmi mrzí, a na druhú stranu, z toho ľudského hľadiska som sa len snažil pomôcť svojmu zdraviu a svojmu aktuálnemu stavu. A keďže cannabis v tomto prípade pôsobí proti bolestiam, ktorými som v danom momente trpel,” povedal vtedy pre portál Zregionu.sk.

Majself len nedávno v súvislosti s drogovou problematikou na svojom instagramovom profile poúčal mladých ľudí.

„Rád by som sem napísal jeden message pre mladých chalanov medzi 14 – 20… viem, že počúvate rap a tracky, kde vám raperi hovoria o ,hustle’ a o tom, že ,hustlia’ tak, že predávajú drogy. Čo je ale druhá vec, že väčšina z tých ľudí do toho buď padne, alebo si uletia a chytia ich, alebo ich potopí niekto, od koho to ani nečakajú, dlhodobo funguje len málo z nich a keď si neni fakt veľké zvíra, z tej basy sa len tak ľahko nedostaneš…“ odkázal hudobník na sieti. 

 

Zdroj: IG/majself_neptun

 

Michaela Švehlu žiadala redaktorka Startitup o stanovisko prostredníctvom jeho PR manažérky Jany Trellovej.

V emaily sme sa rapera spýtali na to, o aké množstvo drogy išlo.

Na konkrétne otázky Majself nereagoval. 

„Pre verejnosť nie je tajomstvom, že trpím Crohnovu chorobu. Napriek snahe sa mi v spolupráci s naším zdravotníctvom konvenčnými postupmi nepodarilo pomôcť. V zahraničí sa v medicíne aj na liečbu Crohnovej choroby bežne používa aj marihuana. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv kanabinoidov na rôzne tipy autoimunitných ochorení, medzi ktoré patrí aj toto ochorenie,“ napísala v mene rapera PR manažérka Jana Trellová

„Môžem potvrdiť, že som vyskúšal aj tento variant terapie. Žiaľ, bez ohľadu na to, s akým účelom človek príde do kontaktu s marihuanou, rieši si to v súkromí a výlučne sám, stále môže ľahko porušiť platnú legislatívu na Slovensku, dokonca až v trestnoprávnej rovine. Aj z medializovaných prípadov je známe, že zďaleka nie som sám, kto sa ocitol v podobnej situácii, preto by som touto cestou rád apeloval najmä na mladých ľudí, aby si toto včas uvedomili a predišli tak prípadným problémom v budúcnosti.“

„Vzhľadom na to, že vo veci stále prebieha konanie, nemôžem Vám v tejto chvíli poskytnúť viac informácií. Po právoplatnom skončení veci sa k tejto téme, samozrejme, rád vyjadrím podrobnejšie,“ dodala.

 

Zdroj: startitup.sk

 


 

 

Tiež sa stalo:

Marihuana, pervitín a peniaze. Počas razie zadržali až päť osôb

V okrese Komárno, Nové Zámky a Dunajská Streda zasahovala národná kriminálna agentúra. Išlo o protidrogovú akciu s krycím názvom Poštár.

 

„V súčinnosti s Maďarským Národným úradom vyšetrovania Pohotovostnej polície (KR NNI) bola v meste Gyȍr na území Maďarska súbežne vykonaná akcia za obdobnú trestnú činnosť,“ informuje polícia. 

Počas akcie zadržali päť osôb, policajti vykonali až 12 prehliadok rôznych priestorov.

„Zaistili sme pervitín a marihuanu, ako aj komponenty k drogovej trestnej činnosti a finančnú hotovosť,“ doplnila polícia.

Vyšetrovateľ už obvinil šesť osôb z drogovej trestnej činnosti páchanej organizovanou skupinou.

Obvinení sa v súčasnosti nachádzajú vo väzbe.

 

Zdroj: sme.sk

 

 

Tiež sa stalo:

Zadržali “podnikateľa” s marihuanou

Kriminalisti zo Žiaru nad Hronom zadržali štyri osoby a zaistená bola zelená sušina, biela kryštalická látka a ďalšie podozrivé látky, ktoré boli zaslané na expertízne skúmanie.

Expertíza potvrdila, že len u zaisteného rastlinného materiálu išlo o marihuanu, v množstve minimálne 360 bežných dávok.

 

 

Všetky zadržané osoby čelia trestnému stíhaniu z drogovej trestnej činnosti.

U 24-ročného muža z Banskej Štiavnice ide o obvinenie z obzvlášť závažného zločinu.

 

 

Na úspešnej akcii sa podieľal aj psovod z Finančnej správy SR, so špeciálne vycvičeným psom.

 

Zdroj: zoznam.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím