Doktorka biológie: Konope je mocný kvet

Foto: forbes.com
Konopkar, 15. februára 2023

„Konope je mocný kvet,“ tvrdí doktorka medicíny Annabelle Manalo-Morgan. Článok pôvodne vyšiel v americkom Forbes.

So všetkou kontroverznosťou marihuany, existuje silný a vášnivý argument pre aj proti.

Keď sa rozhodneme pochopiť, že aktívna zložka väčšiny farmaceutických látok je „vo svojom koreni“ rastlinného pôvodu, dokážete akceptovať liečivý potenciál marihuany, ktorý má za sebou už veľa vedeckých štúdií.

Ako bunková a vývojová biologička som nikdy nekategorizovala kanabis ako liek, nestarala som sa o identifikáciu jeho mechanizmu a nehľadela som na túto rastlinu ako na niečo pre osobnú úľavu.

 

Zdroj: citylifestyle.com

 

Ale niekedy.. bez ohľadu na to, ako vzdelaní a vyrovnaní sme vo svojej kariére a bez ohľadu na to, koľko si myslíme, že vieme… sa nemôžeme pripraviť na životnú tragédiu a okolnosti, ktoré nás nechajú hľadať odpovede mimo náš dosah.

Presne tento pocit som zažila so svojím synom.

Bezmocnosť vyvolala zúfalstvo pri hľadaní alternatívy k neurologickým liekom, ktoré používal môj šesťmesačný syn.

Ako päťtýždňovému bábätku mu odstránili 38 % mozgu.

Neexistovali žiadne odpovede na zlepšenie jeho stavu a žiadne spoľahlivé skúsenosti v publikovaných štúdiach. Presne to, čo my tradiční vedci hľadáme..

S mojou oddanosťou k neurovede a vývojovej biológii ma fascinovala jedinečná schopnosť mozgu znovu sa prepájať.

Premýšľala som, či by môj syn vedel nejako využiť tento prírodný fenomén.

Dnes našťastie syn nemá žiadne vývojové deficity. Ani jeden.

Našťastie, že len pár mesiacov po jeho operácii som našla marihuanu.

Vnímanie môže človeka ovládnuť.

 

Zdroj: forbes.com

 

Ale moje vnímanie kanabisu nebolo negatívne.

Avšak rastlinu som si zaradila do rekreačnej a dokonca aj duchovnej „schránky“.

Táto „schránka“ bola súčasťou iných ľudí, nie mňa.

Ale ako som čítala medzi riadkami, skúmala známe mechanizmy a dozvedela sa o našom endokanabinoidnom systéme, nemala som, čo stratiť.

Verila som, že ak sa marihuana užíva správne, môže byť hlavnou hnacou silou vo vývoji mozgu môjho syna.

Teraz, keď sledujem, ako moje už 7-ročné dieťa kvitne, nachádzam predurčenú zodpovednosť využiť svoje vedecké know-how, svoju vedeckú komunitu a energiu miliónov podporovateľov kanabisu na obhajobu ďalšieho výskumu v kanabinoidnom priestore.

Rovnako ako stovky aktívnych zložiek, ktoré sú jednoducho zlúčeninami z rastlín všetkých druhov, aj konope je molekulárne bohaté a môže znížiť zápal či podporiť homeostázu. Bezpečne, pretože žiadne in vitro a/alebo predklinické údaje nepreukázali toxicitu.

Je potrebné umožniť riadne preštudovanie kanabisu.

 

Dr. Annabelle Manalo-Morgan získala titul z biológie na Eastern Kentucky University. Svoje postgraduálne štúdium neurovedy začala na Georgetown University. Nakoniec získala titul Ph.D. v odbore bunková a vývojová biológia na Vanderbilt University v Nashville, Tennessee.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím