Štúdia: Marihuana nie je vstupná brána k tvrdým drogám. Legalizácia nezvyšuje užívanie drog

Foto: suebutler.com.au
Konopkar, 31. januára 2023

„Vstupná brána“ už nie. Štúdia ukazuje, že legalizácia rekreačnej marihuany nezvyšuje zneužívanie návykových látok.

Legalizácia rekreačnej marihuany na štátnej úrovni nezvyšuje poruchy užívania látok alebo iných nelegálnych drog medzi dospelými.

 

Zdroj: David Pollack/CORBIS/Corbis via Getty Images

 

V skutočnosti môže znížiť problémy súvisiace s alkoholom, tvrdí nový výskum CU Boulder.

Štúdia viac ako 4000 dvojčiat z Colorada a Minnesoty tiež nenašla žiadnu súvislosť medzi legalizáciou marihuany a nárastom kognitívnych, psychologických, sociálnych, vzťahových alebo finančných problémov.

„Naozaj sme pri legalizácii nenašli žiadnu podporu pre mnohé škody, ktorých sa ľudia obávajú,“ povedala vedúca autorka Stephanie Zellersová, ktorá začala výskum ako postgraduálna študentka Boulderovho inštitútu pre behaviorálnu genetiku (IBG) na CU.

„Z hľadiska verejného zdravia sú tieto výsledky upokojujúce.“

Pre štúdiu, publikovanú 5. januára v časopise Psychological Medicine, výskumníci z University of Minnesota, CU Boulder a CU Anschutz Medical Campus čerpali údaje z dvoch najväčších a najdlhšie prebiehajúcich štúdií dvojčiat v krajine.

 

Zdroj: GETTY IMAGES

 

Výskumníci sledovali účastníkov vo veku 24 až 49 rokov od dospievania.

Zbierali údaje o užívaní alkoholu, tabaku, kanabisu (alias „marihuany“) a niekoľkých nelegálnych drog, ako aj o meraniach „psychosociálneho zdravia“.

V roku 2014 sa Colorado stalo jedným z prvých dvoch štátov USA, ktoré začali legálne predávať rekreačnú marihuanu.

V Minnesote zostáva rekreačné užívanie kanabisu nezákonné.

 

Sila dvojčiat

Porovnaním 40% dvojčiat žijúcich v štátoch s legálnou rekreačnou marihuanou s tými, ktoré žijú v štátoch, kde je rekreačná marihuana stále nelegálna, sa výskumníci rozhodli získať všeobecný prehľad o vplyve legalizácie.

Okrem toho, špecifickým porovnaním dvojčiat v 240 pároch, z ktorých jedno žije v štáte, ktorý rekreačnú marihuanu legalizoval, a druhé v štáte, ktorý rekreačnú marihuanu nelegalizoval.

Výskumníci sa tak snažili zistiť, aké zmeny, ak nejaké, spôsobuje legalizácia kanabisu.

„Tento dizajn co-twin automaticky riadi širokú škálu premenných, vrátane veku, sociálneho zázemia, skorého domáceho života a dokonca aj genetickej dedičnosti, ktoré môžu ovplyvniť zdravotné výsledky,“ povedal John Hewitt, profesor psychológie a neurovedy na CU Boulder.

 

Zdroj: thetech.org

 

„Ak asociácia obstojí, poskytuje silný dôkaz, že životné prostredie, v tomto prípade legalizácia, má vplyv.“

V predchádzajúcej štúdii zistili, že identické dvojčatá žijúce v štátoch, kde je kanabis legálny, ho užívali asi o 20 % častejšie ako ich dvojčatá v štátoch, kde je kanabis nelegálny.

 

Ďalšia logická otázka: Znamená viac používania viac problémov?

Aby to výskumníci zistili, tím porovnal výsledky prieskumu, ktorý sa zameral na 23 meraní „psychosociálneho utrpenia“, vrátane užívania alkoholu a nelegálnych drog ako je kokaín a heroín, psychotické správanie, finančné ťažkosti, kognitívne problémy, nezamestnanosti a vzťahy v práci / doma.

„Zahrnuli sme všetko, o čom sme mali údaje, s cieľom získať komplexný pohľad na dopady na celého človeka,“ povedal Zellers.

„Odpoveď je nie,“ vysvetlil.

Prekvapivo nenašli žiadny vzťah medzi legalizáciou kanabisu a zvýšeným rizikom poruchy užívania kanabisu alebo závislosti od kanabisu.

Zatiaľ čo mnohí kritici legalizácie vyjadrili obavy, že kanabis by mohol slúžiť ako „vstupná droga“ k iným škodlivejším látkam, vedci nezistili žiadne zmeny v užívaní nelegálnych drog po legalizácii marihuany.

 

Zdroj: CNN

 

„Zdá sa, že pri nízkoúrovňovom užívaní kanabisu (čo spĺňala väčšina užívateľov), legalizácia nezvyšuje riziko porúch užívania látok u dospelých,“ povedal spoluautor Dr. Christian Hopfer, lekár a profesor psychiatrie na IBG a CU Anschutz, ktorý študuje poruchy zneužívania návykových látok.

Dvojčatá v štátoch, kde je kanabis legálny, vykazovali menej symptómov poruchy užívania alkoholu.

Konkrétne bolo menej pravdepodobné, že sa po pití alkoholu zapoja do rizikového správania, ako je napríklad šoférovanie pod vplyvom alkoholu.

 

„Žiadna droga nie je bez rizika“

Autori upozorňujú, že štúdia sa nezaoberala vplyvmi na dospievajúcich a bližšie nesledovala druhy a dávky marihuany.

„Naša štúdia naznačuje, že by sme sa nemali príliš znepokojovať každodenným užívaním dospelých v legalizovanom prostredí, ale žiadna droga nie je bez rizika,“ povedal Hewitt.

„Bolo by chybou odmietnuť riziká z vyšších dávok lieku, ktorý je v malých množstvách relatívne bezpečný.“

Zároveň štúdia nenašla žiadne dôkazy o tom, že by legalizácia marihuany prospievala psychosociálnemu zdraviu.

Dodnes 21 štátov legalizovalo rekreačný kanabis.

 

Zdroj: healthline.com

 

Polovica obyvateľov USA žije na mieste, kde je to legálne, a niekoľko ďalších štátov – vrátane Minnesoty – zvažuje legalizáciu.

Zellers, ktorý nedávno získal doktorát na univerzite v Minnesote, dúfa, že noviny pomôžu informovať o politických rozhovoroch týkajucích sa legalizácie.

„Bol by som rád, keby sme už preskočili otázku, či je legalizácia dobrá alebo zlá.

Prejdime k špecifickejším otázkam, ako napríklad: Kto je najviac ohrozený? Kto môže najviac profitovať? A ako?

Aby sa ľudia mohli informovane a zodpovedne rozhodovať,“ uzatvoril Zellers.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím