V New Yorku otvorili prvý legálny obchod s marihuanou na rekreačné účely

Foto: Getty Images; Unsplash
Konopkar, 31. decembra 2022

V New Yorku vo štvrtok (29. 12.) otvorili prvý obchod, kde sa legálne predáva marihuana na rekreačné účely.

Stalo sa tak po vyše roku od schválenia tohto druhu predaja v referende v marci minulého roku.

 

Ľudia čakajú na vstup do prvej marihuanovej rekreačnej výdajne v New Yorku – Housing Works Cannabis Co., na 750 Broadway, Noho. Stefan Jeremiah | AP

 

Obchod prevádzkuje humanitárna organizácia Housing Works, ktorá pomáha ľuďom nakazeným vírusom HIV.

Možnosť kúpiť si legálne marihuanu si nenechali ujsť stovky klientov, uviedol agentúra AP.

Predaj marihuany na rekreačné účely schválili obyvatelia štátu New York v marci minulého roku.

 

Chris Alexander, výkonný riaditeľ kancelárie kanabisového manažmentu New Yorku, urobil prvý nákup v rekreačnej výdajni Housing Works Cannabis Company. Zdroj: Michael M Santiago/Getty Images

 

Udeľovanie licencií predajcom zo strany úradov však trvalo dlhšie, ako sa predpokladalo.

Štát udelil prvých 36 licencií mimovládnym organizáciám alebo ľuďom, ktorých v minulosti trestane stíhali za držanie tejto omamnej látky.

Počíta však aj s licenciami pre čisto komerčné subjekty.

 

David McNew/2012 Getty Images

 

„Je to historický moment. Pre nás, ktorí kupuje a fajčíme marihuanu, je to veľmi dôležité, pretože si kupujeme kvalitu namiesto náhodnej zmesi marihuany, v ktorej nikto nevie, čo je,“ povedal agentúre AP jeden zo zákazníkov, ktorým musí byť najmenej 21 rokov.

 

Jake Offenhartz/Gothamist

 

Prevádzkovateľ prvého obchodu tvrdí, že už má na 2000 rezervácií.

„Sme absolútne nadšení, že sme prví a dúfame, že vytvoríme model, ktorí budú ostatní nasledovať,“ uviedol šéf mimovládnej organizácie Housing Works Charles King.

Zo ziskov z predaja marihuany chce organizácia financovať svoju sociálnu činnosť.

 

Tremaine Wright (vpravo), predsedkyňa New York State Cannabis Control Board, vyhlásila, že odhlasovanie prvej retailovej výdajne rekreačnej marihuany bolo „monumentálnym momentom.“ Zdroj: Brittainy Newman for The New York Times

 

Za míľnik označil otvorenie prvého obchodu aj starosta New Yorku Eric Adams. Ten sľúbil bojovať proti predajcom marihuany bez licencie.

Z legálnych obchodov sa očakáva prospech aj vo verejných financiách vďaka odvodu vo výške 13,5 percenta z príjmov z predaja marihuany, píše agentúra Reuters.

 

gazette.com

 

Peniaze majú ísť na sociálne bývanie, školstvo či na financovanie programov na zlepšenie psychického zdravia.

 

Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images

AP/Stefan Jeremiah

 

Zdroj: spravy.rtvs.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím