Miliardár Abramovič dotoval americkú marihuanovú firmu

Foto: benzinga.com
Konopkar, 28. decembra 2022

Šlo o staršiu záležitosť. Curaleaf Holdings už dnes nemá jedného z najbohatších Rusov na zozname akcionárov.

Najväčšia americká spoločnosť zaoberajúca sa pestovaním marihuany dostala počas svojich prvých rokov od Romana Abramoviča stovky miliónov dolárov.

Ruský miliardár však svoje aktivity v rámci nej prerušil už dávno, povedal podľa Bloombergu výkonný predseda Curaleaf Holdings Boris Jordan.

Forensic News pred krátkym časom informovali, že uniknuté dokumenty ukazujú, že R. Abramovič financoval Palliatech, spoločnosť, ktorá sa v roku 2018 premenovala na Curaleaf, ako aj Measure 8, firmu rizikového kapitálu zameranú na kanabis, ktorú založilo Jordánsko.

 

Zdroj: JEENAH MOON/BLOOMBERG

 

Zatiaľ čo ruské pozadie kľúčových manažérov Curaleafu už bolo dobre známe, Abramovičova účasť nie.

Spoločnosti s prepojením na Rusko sú pod drobnohľadom od invázie na Ukrajinu, ktorá vyvolala sankcie voči niektorým ruským oligarchom a podnikom.

R. Abramovič kedysi otvorene pôsobil v západných obchodných kruhoch ako vlastník futbalového klubu Chelsea, luxusných domov a podielu v londýnskej oceliarskej skupine Evraz.

Už vtedy bol jeho vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom kontroverzný.

Všetky tieto aktíva boli predané alebo zmrazené po invázii na Ukrajinu spolu s aktívami ostatných členov ruskej podnikateľskej elity.

R. Abramovič bol sankcionovaný v Spojenom kráľovstve, EÚ a Kanade, hoci nie v USA.

 

Dávno splatené

B. Jordan, americký občan, ktorý kedysi viedol moskovskú kanceláriu Credit Suisse Group a pomáhal privatizovať ruský štátny majetok po páde komunizmu, povedal, že tí ako on, ktorí sú občanmi USA, by nemali byť diskriminovaní za to, že majú väzby na Rusko.

V piatkovom rozhovore pripomenul, že zverejnenia o skorších investíciách R. Abramoviča by nemali ovplyvniť spoločnosť Curaleaf, ktorá sídli vo Wakefielde v štáte Massachusetts.

„Požičal mne a Andreymu peniaze na investovanie. Všetky tieto prostriedky boli splatené už dávno, pred vojnou, koncom roka 2020 alebo koncom roku 2021,“ povedal B. Jordan s odkazom na Andreyho Blokha, súčasného veľkého akcionára Curaleafu.

 

Zdroj: BBC.com – EPA

 

„Podľa našich najlepších vedomostí Curaleaf dnes nemá Romana Abramoviča v pozícii akcionára.“

Kanada začiatkom tohto týždňa uviedla, že má v úmysle zhabať Abramovičovi majetok vo výške 26 miliónov dolárov, ktorý má použiť na pomoc pri rekonštrukcii Ukrajiny a odškodnenie obetí vojny.

Spojené kráľovstvo oznámilo zmrazenie aktív vo výške sedem miliárd dolárov viazaných na oligarchu, ktorý začiatkom tohto roka predal svoj britský futbalový tím Chelsea FC.

Právnická firma, ktorú si R. Abramovič najal začiatkom tohto roka, neodpovedala okamžite na žiadosť o komentár. Rovnako nereagovala ani Millhouse Capital, Abramovičova investičná spoločnosť.

 

Najvyhľadávanejší investor

Podľa Forensic News boli Abramovičove investície do Curaleafu a jeho riaditeľov okolo 225 miliónov dolárov.

B. Jordan povedal, že on a A. Blokh získali investície od niekoľkých ďalších rodinných firiem, ktoré do dnešného dňa neboli zverejnené, a že celkové počiatočné financovanie predstavovalo približne pol miliardy dolárov.

„Pred vojnou bol jedným z najvyhľadávanejších investorov na svete,“ povedal B. Jordan s odkazom na R. Abramoviča.

„Mať ho ako investora bolo vnímané ako veľmi veľké pozitívum.“

Akcie spoločnosti Curaleaf, ktorá predáva marihuanu vo viac ako desiatke amerických štátov, v piatok v kanadskom obchodovaní vzrástli o 5,3 percenta.

Tento rok však celkovo stratili približne polovicu svojej hodnoty v dôsledku oneskorení v očakávanej americkej legislatíve, ktorá by tomuto odvetviu pomohla. B. Jordan vlastnil 72 percent hlasovacích práv Curaleafu ku koncu júla, pričom A. Blokh držal šesť percent.

R. Abramovič tiež investoval do prvého fondu vytvoreného spoločnosťou Measure 8, spoločnosťou rizikového kapitálu so sídlom v New Yorku, ktorú založilo Jordánsko.

 

Zdroj: curaleaf.com

 

Abramovičova investícia predstavovala menej ako 30 percent jej celkovej sumy, a hoci ešte nebola úplne splatená, nemá žiadny hlas ani miesto v správnej rade, povedal B. Jordan.

Údaje zostavené agentúrou Bloomberg ukazujú, že fond získal približne 75 miliónov dolárov.

„Je to čisto investor vo fonde. Rovnako ako ktokoľvek iný,“ povedal B. Jordan.

Dodal, že sa príliš veľa hovorilo aj o jeho spojeniach s V. Putinom, ktorý sa často spomína v spravodajstve Curaleafu.

S ruským vodcom sa vraj stretol na medzinárodných podujatiach, no nemá s ním žiadne osobné spojenie.

„Od roku 2003 som Putina nevidel ani som s ním nehovoril,“ povedal.

 

Zdroj: trend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím