Výskumníci: Konope dokáže liečiť COVID-19

Foto: insurancejournal.com/ nicepng.com / konopkar.sk
Konopkar, 1. decembra 2022

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity budú prezentovať informácie o používaní prírodných produktov vrátane konope na liečbu SARS-CoV-2. Takmer rok po zverejnení štúdie, ktorá zistila, že zlúčeniny v kanabise môžu zabrániť infekcii koronavírusu v ľudských bunkách.

Richard van Breemen, výskumník z Oregon State’s Global Hemp Innovation Center, College of Pharmacy and Linus Pauling Institute, povedie prezentáciu, ktorá sa bude konať 6. decembra.

 

Oregon State University, zdroj: hotcoursesabroad.com

 

Van Breeman vo vyhlásení univerzity poznamenáva, že zatiaľ čo prírodné produkty tvoria približne polovicu všetkých liekov, ktoré sa v súčasnosti používajú, výskum objavovania prírodných liekov nie je prioritou veľkých farmaceutických spoločností a federálnych agentúr financujúcich výskum liekov.

Konope je obzvlášť bohatým zdrojom jedinečných prírodných produktov, z ktorých mnohé majú farmakologickú aktivitu.

 

Kanabis a Covid-19

Začiatkom tohto roka van Breemen a tím výskumníkov identifikovali zlúčeniny v konopných odrodách kanabisu, ktoré preukazujú schopnosť zabrániť SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, preniknúť do ľudských buniek.

 

Zdroj: bankersweb.com

 

Vedci zistili, že pár kanabinoidných kyselín sa viaže na spike proteín SARS-CoV-2, čím blokuje kritický krok v procese, ktorý vírus používa na infikovanie ľudí.

Zistenia boli uverejnené v časopise Journal of Natural Products v januári a dostali sa na titulky, keďže pandémia Covid-19 pokračovala v hotspotoch po celom svete.

„Tieto kanabinoidné kyseliny sa nachádzajú vo veľkom množstve v konope a v mnohých konopných extraktoch,“ povedal van Breemen o výskume.

„Nie sú to kontrolované látky ako THC, psychoaktívna zložka marihuany, a majú u ľudí dobrý bezpečnostný profil.

Náš výskum ukázal, že konopné zlúčeniny boli rovnako účinné proti variantom SARS-CoV-2, vrátane variantu B.1.1.7, ktorý bol prvýkrát zistený v Spojenom kráľovstve, a proti variantu B.1.351, ktorý bol prvýkrát zistený v Južnej Afrike.“

 

Zdroj: mjbizdaily.com

 

Vedci zistili, že dve kanabinoidné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú v odrodách konope, kyselina kanabigerolová alebo CBGA, a kyselina kanabidiolová, tiež známa ako CBDA, sa môžu viazať na spike proteín SARS-CoV-2, vírusu, ktorý spôsobuje Covid-19.

Väzbou na spike proteín môžu zlúčeniny zabrániť vírusu vstúpiť do buniek a spôsobiť infekciu, čo potenciálne ponúka nové spôsoby prevencie a liečby tejto choroby.

„Tieto kanabinoidy, izolované alebo v konopných extraktoch, ktoré sú perorálne biologicky dostupné a s dlhou históriou bezpečného používania u ľudí, majú potenciál predchádzať infekcii SARS-CoV-2 a tiež ju liečiť,“ napísali vedci v abstrakte štúdie.

Van Breeman poznamenal, že predmetné zlúčeniny možno nájsť v konopných odrodách kanabisu s menej ako 0,3 % THC.

 

Zdroj: ROBYN BECK/AFP/GETTY IMAGES

 

Zatiaľ čo marihuana zostáva v USA federálne nezákonná, technické konope bolo legalizované zákonom Farm Bill z roku 2018, vďaka čomu sú zlúčeniny z tejto rastliny ľahko dostupné v celej krajine.

 

Vakcíny sa zameriavajú aj na spike proteín SARS-CoV-2

Spike proteín je rovnaká časť vírusu, na ktorý sú zamerané vakcíny proti Covid-19 a protilátkové terapie.

Okrem spike proteínu má SARS-CoV-2 ďalšie tri štrukturálne proteíny, ako aj 16 neštrukturálnych proteínov a niekoľko zlúčenín, ktoré van Breemen charakterizoval ako „doplnkové“ proteíny, z ktorých všetky sú potenciálnymi cieľmi pre lieky vyvinuté na prevenciu Covid-19.

 

Zdroj: GETTY IMAGES

 

„Akákoľvek časť infekčného a replikačného cyklu je potenciálnym cieľom pre antivírusovú intervenciu a spojenie väzbovej domény receptora spike proteínu s receptorom ACE2 na povrchu ľudskej bunky je kritickým krokom v tomto cykle,“ povedal van Breeman.

„To znamená, že inhibítory vstupu do buniek, ako sú kyseliny z konope, by sa mohli použiť na prevenciu infekcie SARS-CoV-2 a tiež na skrátenie infekcií tým, že zabránia vírusovým časticiam infikovať ľudské bunky. Viažu sa na spike proteíny, takže tieto proteíny sa nemôžu viazať na enzým ACE2, ktorý je hojný na vonkajšej membráne endotelových buniek v pľúcach a iných orgánoch.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím