Štúdia skúmala vzťah medzi legalizáciou marihuany a spotrebou alkoholu v USA

Foto: goodrx.com
Konopkar, 24. novembra 2022

Povolenie rekreačného užívania marihuany malo vo väčšine štátov rastúci vplyv na spotrebu alkoholu. Výsledky boli najviac badateľné u mladých dospelých a mužov vo všetkých vekových kategóriách.

Poukazuje na to štúdia zo Spojených štátov.

Výskum zahrnul 4,2 milióna obyvateľov z 50 štátov USA, pričom prebiehal od roku 2010 po rok 2019.

 

Zdroj: medicalnewstoday.com

 

K postupnému zvyšovaniu spotreby alkoholu došlo po schválení rekreačného užívania marihuany najmä u mladších dospelých vo veku 18 až 24 rokov a u mužov vo všetkých vekových kategóriách, ktorí dosiahli stredoškolské vzdelanie.

K legalizovaniu rekreačného užívania marihuany zatiaľ pristúpilo 19 štátov v rámci USA, zatiaľ čo 38 ďalších povoľuje jej využitie na liečebné účely.

Zákonodarcovia argumentujú, že negatívne následky užívania marihuany sú miernejšie ako tie, ktoré plynú z užívania ostatných drog, vrátane alkoholu.

K podobným výsledkom ohľadne vplyvu legalizácie marihuany na užívanie alkoholu dospel aj výskum z roku 2019, podľa ktorého štáty s legálnou rekreačnou marihuanou evidujú vyššiu spotrebu alkoholických nápojov na osobu.

 

Zdroj: Lucy Nicholson/Reuters

 

Dá sa predpokladať, že čoraz vyšší počet liberálnejšie zmýšľajúcich štátov USA prinúti vedcov zamerať sa na analýzu spojitosti medzi alkoholom a marihuanou.

Marihuana sa ako liečebná pomôcka využíva napríklad pri liečbe ťažkej úzkosti, depresie, posttraumatickej stresovej poruchy a nespavosti.

Pomáha tiež uľaviť od chronickej bolesti u pacientov s roztrúsenou sklerózou a rakovinou.

Táto štúdia mala určité obmedzenia.

Po prvé, dostupné dáta vo viacerých štátoch nemerali užívanie marihuany, nakoľko štáty neboli povinné zahrnúť túto voliteľnú otázku do svojho prieskumu.

Po druhé, respondenti v dátach mohli podceniť užívanie alkoholu z dôvodu nedostatočnej informovanosti.

 

Zdroj: Getty Creative

 

Takisto sa vynára otázka, do akej miery vzorka respondentov zodpovedá skúmanej/zdrojovej populácii (non-response bias).

Po tretie, zákony ohľadne rekreačnej marihuany môžu mať v jednotlivých štátoch rôzne účinky v dôsledku rozličných prístupov štátov k legalizácii marihuany, ako aj v dôsledku rozdielného kultúrneho vnímania užívania marihuany.

 

Zdroj: info.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím