Štúdia skúmala vplyv fajčenia marihuany na fajčiarov tabaku

Foto: freepik.com
Konopkar, 18. novembra 2022

Nová štúdia zistila, že fajčenie konope počas fajčenia tabaku môže zvýšiť poškodenie dýchacieho systému.

„Verejnosť vníma, že fajčenie marihuany je bezpečnejšie ako tabak, avšak táto štúdia vyvoláva obavy, že to nemusí byť úplne pravda“, povedala vedúca štúdie Dr. Giselle Revah, odborná asistentka na oddelení rádiológie na Ottawskej univerzite v Ontáriu.

„Americká asociácia pľúc hovorí, že jediná vec, ktorá by sa mala dostať do vašich pľúc, je čistý vzduch.

Takže ak vdýchnete niečo iné, môže to byť potenciálne toxické pre vaše pľúca,“ vysvetlila.

 

Malá, predbežná štúdia

Predbežná štúdia, publikovaná v Rádiologickom časopise Severoamerickej rádiologickej spoločnosti, porovnávala snímky hrudníka počítačovou tomografiou (CT) u 56 ľudí, ktorí fajčili marihuanu a tabak, so snímkami pľúc 33 ľudí, ktorí viac ako 25 rokov silne fajčili tabak.

 

Zdroj: Murtha et al., Radiology, 2022)

 

Ako kontroly sa použili skeny od ďalších 57 nefajčiarov bez predchádzajúcej choroby pľúc, chemoterapie alebo iného poškodenia pľúc.

Asi 75 % ľudí v štúdii, ktorí fajčili marihuanu a tabak, malo emfyzém, ochorenie malých dýchacích ciest, ktoré spôsobuje poškodenie vzduchových vakov v pľúcach.

„Asi 67 % fajčiarov, ktorí fajčia iba tabak, malo emfyzém.

U nefajčiarov bolo toto ochorenie zistené iba u 5%.

Rozdiel 8 percentuálnych bodov medzi fajčiarmi marihuany a tabaku oproti iba tabakovým fajčiarom sa nemusí zdať ako obrovský rozdiel, ale je dôležitý.

Naznačuje to, že marihuana má ďalšie účinky na pľúca ako samotný tabak.

Je to kombinácia marihuany a tabaku, ktorá spôsobuje pľúcne problémy a zápaly dýchacích ciest, alebo je zodpovedná samotá marihuanua?

Ďalšou obavou bol vek fajčiarov marihuany – mnohí boli oveľa mladší ako 50 rokov. 

Pravdopodobne boli títo pacienti počas života vystavení fajčeniu menej. Až na to, že sú chorlaví podobne ako silní fajčiari tabaku, ktorí ho fajčia dlhšie.

Nevieme, či ide o synergický efekt medzi marihuanou a tabakom, oproti samotnej marihuane,“ vyhlásila Revah.

 

Nenávratné poškodenie?

„Poškodenie dýchacích ciest z fajčenia sa môže rýchlo stať trvalým. 

Skorý zápal dýchacích ciest je reverzibilný.

Keď vidieť hlien a zhrubnutie dýchacích ciest, no zastavíte fajčenie, malo by sa to zlepšiť.

 

Zdroj: Hugo Cattelain/Getty Images

 

Ale niekedy to môže viesť k rozšíreniu dýchacích ciest. A keď sú rozšírené, potom je to nezvratné.

Štúdia mala určité obmedzenia,“ poznamenala Revah.

Napríklad štúdia bola malá.

Existuje len málo informácií o tom, koľko marihuany v štúdii ľudia vyfajčili, alebo ako bola inhalovaná.

„Existuje niekoľko rozdielov v spôsobe konzumácie marihuany a tabaku, ktoré by mohli poskytnúť stopy pre ďalšie skúmanie,“ povedala Revah.

Napríklad tabak sa zvyčajne fajčí s filtrom, zatiaľ čo marihuana nie.

„Ak fajčíte povedzme nefiltrovaný joint, viac častíc sa dostane do dýchacích ciest, usadí sa a stanú sa dráždivými, čo je dôvod, prečo vidíte hlien a zápal.

Okrem toho fajčiari tabaku rýchlo vydychujú, zatiaľ čo fajčiari marihuany často vdychujú a zadržiavajú dych, aby maximalizovali vysoký tlak.

Ľudia, čo fajčia marihuanu, majú zvyčajne dlhšie zadržanie dychu a vyšší objem potiahnutia, takže väčší objem dymu zadržiavajú dlhší čas.

To by mohlo viesť k mikrotraume vzdušných priestorov.

Všetko sú otázky pre budúci výskum,“ upresnila Revah.

 

Vznikajúci výskum

Toto nie je prvá štúdia, ktorá zistila poškodenie pľúc vdýchovaním marihuany.

Júnová štúdia zistila, že užívatelia kanabisu mali o 22% vyššiu pravdepodobnosť, že navštívia pohotovosť alebo budú hospitalizovaní ako neužívatelia.

Hlavným dôvodom bolo fyzické zranenie, no na druhom mieste boli problémy s dýchaním.

Štúdia z roku 2021 zistila, že u tínedžerov je približne dvakrát vyššia pravdepodobnosť hlásenia „sipotu alebo pískania“ na hrudi po vapovaní marihuany, ako po fajčení cigariet alebo používaní elektronických cigariet.

„Často sa na mňa obracajú rodičia aj tínedžeri, ktorí veria, že vaping kanabisu je ‚OK‘ a lepší ako fajčenie,“ priblížila Carol Boyd, zakladajúca riaditeľka Center for the Study of Drugs, Alcohol, Smoking & Health na the University of Michigan.

 

Zdroj: rand.org

 

„A tak sa ma ľudia pýtajú:

Vaping je bezpečný – však?‘

Moja reakcia je:

‚Klamete sami seba.‘

Vieme, že vdychovanie horúceho tabaku či kanabisového dymu do pľúc je nezdravé a môže spôsobiť bronchitídu alebo život ohrozujúce problémy s dýchaním,“ povedala Carol Boyd, ktorá je tiež emeritnou profesorkou na oddelení zdravotného správania a biologických vied na University of Michigan’s School of Nursing.

„Napriek tomu veríte, že zahrievanie chemikálií (vrátane karcinogénov) do výparov a ich vdychovanie je zdravé?

Moja odpoveď znie: ‚Nie, nie je to zdravé‘,“ uzavrela Carol Boyd.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím