Kalifornská univerzita pripravuje tester na analýzu THC v dychu

Foto: Istock / nicepng.com / konopkar.sk
Konopkar, 18. októbra 2022

Zariadenie vyvinuté na UCLA dokáže omnoho spoľahlivejšie zistiť, či testovaný počas posledných niekoľko hodín marihuanu fajčil alebo inak konzumoval.

Výskumníci z Kalifornskej univerzity UCLA a startupu ElectraTect testujú zariadenie, ktoré by mohlo byť základom pre tester na analýzu obsahu THC v dychu. TASR informuje podľa webu americkej televízie NBC.

 

Zdroj: ISTOCK, JANIECBROS

 

Laboratórne zariadenie podľa vedeckej štúdie v časopise Organic Letters určuje veľkosť elektrického napätia pri oxidácii THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), najznámejšej psychoaktívnej látky v marihuane.

V porovnaní s inými používanými metódami je toto meranie jednoduchšie a presnejšie.

Po ďalšom zdokonalení a zmenšení by mohlo podobne ako alkohotester slúžiť na určovanie množstva THC z dychu človeka.

 

Zdroj: Rafael Castillo/Flickr

 

Užívanie marihuany mení vnímanie reality a rýchlosť rozhodovania.

Niektoré krajiny, kde bola marihuana dekriminalizovaná, koncentráciu THC v krvi berú do úvahy pri posudzovaní schopnosti viesť motorové vozidlo.

 

Zdroj: Sarah Goldacker/Daily Bruin, preklad konopkar.sk

 

Zariadenie vyvinuté na UCLA dokáže omnoho spoľahlivejšie zistiť, či testovaný počas posledných niekoľko hodín marihuanu fajčil alebo inak konzumoval.

V telesných tekutinách (sliny, krv alebo moč) ostávajú stopy THC ešte niekoľko týždňov po požití marihuany, čo výsledky skresľuje.

 

Zdroj: LightField Studios/Shutterstock

 

„Je potrebný spravodlivý forenzný nástroj na odhalenie množstva THC krátko po požití marihuany. To platí najmä v krajinách, kde bola marihuana dekriminalizovaná alebo legalizovaná. Tradičné testovanie by mohlo viesť k pokutám, trestnému stíhaniu, väzneniu alebo strate zamestnania, hoci schopnosti užívateľa už nie sú v čase testovania (vplyvom THC) znížené,“ napísali vedci v štúdii.

 

Zdroj: Evan Darzi, ucla.edu – Snímač palivoveho článku poháňaný THC, so sklenenou komorou v tvare písmena H.

 

Pri ich metóde sa z THC oxidáciou odstráni molekula vodíka, vďaka čomu vzniká elektrický prúd. Čím je silnejší, tým viac molekúl THC je vo vzorke, uviedli vedci.

Proces elektrochemickej oxidácie THC prvýkrát opísali v štúdii publikovanej v apríli 2020.

Súčasťou chemickej štruktúry THC je aj fenol a oxidáciou fenolu vzniká chinón.

 

Zdroj: nbcrightnow.com

 

Vedci zistili, že zoxidovaný chinón a pôvodné THC odlišne absorbujú svetlo.

Na tomto princípe dokázali vyrobiť zariadenie na meranie množstva THC v dychu.

Teraz sa pokúsia technológiu zmenšiť, aby vytvorili príručné zariadenie na rýchle a lacné testovanie množstva užitej marihuany.

 

Zdroj: IKA Works Inc.

 

Súčasne by mohlo zariadenie testovať aj prítomnosť alkoholu.

Takýto analyzátor dychu by sa tiež mohol stať súčasťou systému zapaľovania v autách a tým zabrániť, aby vodič „pod vplyvom“ naštartoval auto.

 

Zdroj: teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím