Omilostený Ďžunko chce bojovať za dekriminalizáciu marihuany

Foto: topky.sk - arb / marijuanamoment.net
Konopkar, 10. októbra 2022

Džunko, ktorého prezidentka omilostila, sa opäť postavil pred súd

Róbert Džunko si vo väzení odsedel 3 roky. Trest mu bol vymeraný za držanie marihuany. 

Pred súd sa opäť postavil, tentokrát však nešlo o udelenie trestu

Prípad Róberta Džunka, ktorý za marihuanu dostal 5 rokov za mrežami, pozná celé Slovensko.

Prednedávnom sa však v prípade objavil zvrat. Prezidentka Zuzana Čaputová mu udelila milosť.

 

Zdroj: sk.linkedin.com/in/zuzana-caputova

 

Róbert Džunko si vo väzení odpykával 5-ročný trest, ktorý mu súd udelil za menšie množstvá marihuany, ktoré uňho policajné zložky objavili.

Pôvodný trest sa mal vyšplhať až na 12,5 roka, neskôr ho súd znížil na 10 rokov a finálny verdikt súdu znamenal pre Džunka až 5 rokov za mrežami.

 

Opäť v súdnej sieni

„Je to neopísateľný pocit, ešte stále tomu neverím. Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo všetci dookola plačeme od radosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za tie skoro štyri roky bojovali za zníženie trestov, ktoré sú v prípade konope na Slovensku nezmyselne vysoké a nič neriešiace, a tým, ktorí na mňa mysleli a akýmkoľvek spôsobom ma podporovali,“ reagoval Džunko na udelenie milosti.

Po nedávnom prepustení sa však Džunko opäť postavil pred súd, píše košický Korzár.

Len včera omilostený Róbert prekročil brány okresného súdu Košice II.

Nešlo však o žiadny ďalší súdny proces, či nebodaj ďalšie obvinenie.

Džunko sa na súde zastavil po rutinné poučenie, ktoré, ako povedal pre Korzár, už absolvoval aj u sudcu v Rimavskej Sobote.

Poučenie sa týkalo skutočnosti, že mladík je na slobode len podmienečne a to znamená, že akýkoľvek úmyselný trestný čin, ktorý by počas skúšobnej doby spáchal, by bol s najväčšou pravdepodobnosťou spätným lístkom do väzenia.

 

V boji plánuje pokračovať

Džunko však zároveň prezradil, že „si určite bude dávať pozor“, a že „sa plánuje slovami sudcov riadiť“.

 

Zdroj: dennikn.sk – archív R.Dž. a N

 

Taktiež dodal, že vo svojom boji za dekriminalizáciu rastliny, ktorá ho dostala za mreže, plánuje pokračovať. 

„To, že už som na slobode, neznamená, že som sa o to prestal zaujímať. Tak, ako mne pomohol tlak verejnosti, médií, advokátov i niektorých politikov, tak chcem teraz pomáhať aj ja. Aj mojím cieľom je úplná dekriminalizácia marihuany,“ uviedol.

Pre web stránku Startitup objasnil niekoľko zaujímavých skutočností.

„Môj postoj sa k držaniu marihuany zmenil. Už by som to nespravil, no napriek tomu si myslím, že výška trestu v porovnaní s daným činom je veľmi vysoká,“ vraví Robo, ktorý, napriek tomu, že trávil 23 hodín z dňa v uzamknutej cele malinkej rozlohy, nestrácal nádej.

 

Bola len pre osobnú spotrebu

Pred osudným večerom v krčme U legionárov v Košiciach prestal marihuanu užívať.

Bolesti operovaného kolena, ktoré by mu do istej miery znemožňovali výkon rušňovodičskej práce, ho k nej znova priviedli.

Napokon, jej analgetické a iné medicínske účinky študuje celý svet, vo viacerých krajinách sa aj využíva.

„Marihuanu som potom aj prestal užívať, nestálo mi to za to. Bohužiaľ, po určitom čase som mal operované koleno a nie som človek, ktorý by preferoval rôzne medikamenty. Potreboval som len, aby sa mi uľavilo od bolesti,“ objasnil spoza mreží.

 

Zdroj: Jeff Scheid-Nevada Independent

 

Ak by vás zaujímalo, ako zvládal Robo pobyt vo väzení, odpoveď znie, že pravdepodobne veľmi pokorne.

Jeho hlavnými činnosťami sa stali čítanie, maľba a meditácia. Snažil sa vzdelávať, bolo to však náročné.

„Raz za 3 mesiace mi môže mama či blízki priatelia poslať dva balíky. Väčšinou sú v nich knihy a iné veci. Tu v knižnici, napriek tomu, že ju máme, toho veľa nie je, možno pre staršie generácie,“ uviedol v čase výkonu svojho trestu.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím