Prezident Biden omilostí tisícky Američanov stíhaných za marihuanu

Foto: norml.org
Konopkar, 7. októbra 2022

Biden omilostí tisícky Američanov. Nikto by nemal byť väznený len za prosté užívanie marihuany, vyhlásil.

„Posielanie ľudí do väzenia za držanie marihuany zmarilo príliš veľa životov a ľudia skončili vo väzení za konanie, ktoré mnoho štátov už nezakazuje. Záznamy v trestnom registri za držanie marihuany tiež vytvorili zbytočné prekážky v zamestnaní, bývaní a vzdelávaní,“ uviedol americký prezident.

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že udelí milosť tisíckam Američanov, ktorí boli na federálnej úrovni odsúdení za „prosté držanie marihuany“.

 

Zdroj: Associated Press

 

 Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti uviedol, že by „nikto nemal byť vo väzení len za užívanie alebo držanie marihuany“ a vyzval guvernérov amerických štátov, aby nasledovali jeho príklad.

Podľa agentúry AP ide o významný krok k dekriminalizácii tejto drogy, za ktorej držanie sú v USA častejšie trestaní černosi.

„Posielanie ľudí do väzenia za držanie marihuany zmarilo príliš veľa životov a ľudia skončili vo väzení za konanie, ktoré mnoho štátov už nezakazuje. Záznamy v trestnom registri za držanie marihuany tiež vytvorili zbytočné prekážky v zamestnaní, bývaní a vzdelávaní,“ uviedol americký prezident.

V tejto súvislosti poznamenal, že hoci ľudia inej farby pleti ako bielej užívajú marihuanu v podobnej miere ako belosi, sú to práve menšiny, ktoré sú za držanie marihuany oveľa častejšie stíhané a zatýkané.

„Je čas, aby sme tieto krivdy napravili,“ uviedol.

Americký prezident zdôraznil, že za držanie marihuany by rovnako ako vo federálnych väzniciach nemali ľudia končiť ani vo väzniciach jednotlivých štátov.

Vyzval preto guvernérov, aby jeho krok nasledovali.

 

Zdroj: thegreenfund.com

 

Prezident tiež žiada federálnych činiteľov, aby začali revíziu spôsobu, akým je marihuana klasifikovaná podľa federálnych zákonov.

Šéf Bieleho domu vo vyhlásení pripomenul, že podľa federálneho zákona je marihuana zaradená medzi najnebezpečnejšie drogy spolu s LSD a heroínom, pričom fentanyl a metamfetamín, ktoré výrazne pomáhajú „epidémii predávkovania“ v USA, sú zaradené do menej závažnej kategórie.

Na záver prezident poznamenal, že by aj s terajšou zmenou pravidiel ohľadom držania marihuany mali zostať v platnosti „dôležité obmedzenia, ktoré sa týkajú jej pašovania, propagácie a predaja maloletým“.

 

Zdroj: hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím