Prezidentka omilostila Roba, ktorý bol odsúdený za prechovávanie marihuany

Foto: prezident.sk / Facebook/róbert Dž.
Konopkar, 1. októbra 2022

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť Róbertovi Džunkovi. 

Mladého Košičana v minulosti dvakrát chytili s marihuanou. Mal ju vo vrecku pre vlastnú spotrebu, nebol dílerom. Dostal päť rokov za mrežami. Jeho prípad stal príkladom, ako vysoko sa dokážu vyšplhať tresty za pár cigariet tejto ľahkej drogy.

Po viac ako troch rokoch sa v piatok 30. septembra dostal Róbert Ďzunko (28) na slobodu. Pre TV Markíza to potvrdil jeho právny zástupca aj prezidentská kancelária.

„Je to neopísateľný pocit, ešte stále tomu neverím. Ťažko sa mi hľadajú slová, lebo všetci dookola plačeme od radosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za tie skoro štyri roky bojovali za zníženie trestov, ktoré sú v prípade konope na Slovensku nezmyselne vysoké a nič neriešiace a tým, ktorí na mňa mysleli a akýmkoľvek spôsobom ma podporovali,“ povedal Róbert Džunko.

Prezidentka Zuzana Čaputová mu odpustila trest pod podmienkou, že do konca pôvodne udeleného trestu, teda jeden rok a štyri mesiace, nespácha úmyselný trestný čin.

„Ako vyplýva zo žiadosti o milosť, odsúdený marihuanu nepredával a návykovú látku si v malom množstve zaobstaral výlučne pre vlastnú potrebu. So započítaním výkonu väzby si z uloženého päťročného trestu odňatia slobody vykonal tri roky a osem mesiacov, pričom z toho takmer tri roky strávil v podmienkach prísnejšej väzby,“ uviedol Čaputovej hovorca Martin Strižinec.

 

„Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval. Hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné a jeho postoj k spáchanej trestnej činnosti je kritický. V minulosti riadne pracoval a jeho posledným zamestnávateľom bol hodnotený kladne,“ dodal Strižinec.

Podľa prezidentky je potrebné drogovú trestnú činnosť primerane postihovať, avšak dodáva, že je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi.

„Vzhľadom na osobu odsúdeného a spoločenskú nebezpečnosť jeho konania možno doposiaľ vykonaný trest odňatia slobody považovať za dostatočný,“ uviedol Strižinec.

 

Prvýkrát ho chytili v roku 2017

Kým si Róbert vypočul právoplatný rozsudok, výška trestu sa menila. Polícia ho prvý raz chytila roku 2017, kedy mal pri sebe 12,8 gramu marihuany. Vtedy dostal podmienečný trest na 30 mesiacov s odkladom na 36 mesiacov.

Začiatkom roka 2019 ho však chytili opäť. Pri náhodnej razii v podniku mal vtedy pri sebe 7,7 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša. Odsúdili ho na 12,5 roka nepodmienečne.

Ddefinitívny verdikt ale napokon znel päť rokov za mrežami.

„V rámci zákona je spravodlivý, ale spokojný budem až doma s rodinou,“ reagoval naň Róbert pri odchode z pojednávania.

Ide vôbec o najnižší trest, aký mohol Róbert vo svojom prípade dostať. Zdôraznil to aj jeho obhajca Igor Ribár. Podľa neho vidieť nelogický rozptyl, v ktorom sa súd môže pohybovať.

„Tento príklad to krásne ilustruje – z 12 na 10 na 5. Závisí to od toho, ako sa súd stotožní s námietkami. V tomto prípade sa s nimi krajský súd plne stotožnil a rozhodol, že v Robovom prípade sú okolnosti na mimoriadne zníženie trestu,“ povedal advokát.

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím