Zoznam omamných látok sa rozšíri o koncentrát konopy

Foto: Getty Images
Konopkar, 8. septembra 2022

Zoznam omamných a psychotropných látok sa má rozšíriť, doplniť sa má napríklad o koncentrát konopy.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý vláda schválila na stredajšom rokovaní.

Zoznam sa má rozšíriť o dve omamné látky pre marcové rozhodnutie Komisie pre omamné látky Úradu OSN pre omamné látky a kriminalitu.

Ďalších 12 psychoaktívnych látok chce doplniť ministerstvo vnútra.

Rezort zdravotníctva doň navrhol zaradiť aj koncentrát konopy, čo je poloprodukt získaný z konopy technologickým procesom koncentráciou kanabinoidov.

Cieľom je podľa MZ SR umožniť pružnejšie trestno-právne postihovať nezákonnú činnosť subjektov zameraných na nezákonnú výrobu a predaj omamných či psychotropných látok.

„Návrh má výrazný potenciál prispieť k zvýšeniu sociálnej ochrany obyvateľstva a prispieť k prevencii vzniku závislosti od užívania omamných látok a psychotropných látok, vrátane prevencie liečby zdravotných následkov osôb závislých od užívania týchto látok,“ doplnilo.

Ministerstvo navrhuje účinnosť od 1. decembra.

 

Podľa NCZI bol počet liečených užívateľov drog vlani najnižší za uplynulých päť rokov

Počet liečených užívateľov drog bol vlani najnižší za uplynulých päť rokov.

V roku 2021 ich bolo 2919, v roku 2016 zase 3253.

Dominovali závislosti od pervitínu, heroínu a marihuany.

Vyplýva to zo štatistík, ktoré na webe zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Najviac užívateľov sa vlani liečilo pre užívanie stimulačných látok (1295), z toho išlo najčastejšie o pervitín (1231).

Zo závislosti od opiátov sa liečilo 641 osôb, z nich 578 užívalo heroín.

Užívateľov drog zo skupiny kanabis, teda konope, bolo 513, vo väčšine prípadov išlo o vňať konope – marihuanu (488).

 

Dominovalo fajčenie

Najčastejším spôsobom podávania primárnej drogy, teda pre ktorú sa začala liečba, bolo podľa štatistík fajčenie (35,5 percenta z celkového počtu liečených). Nasledovali injekčné aplikovanie (27,3 percenta) a šnupanie (24 percent).

Prvýkrát liečbu vlani absolvovalo 1036 drogovo závislých, 1287 sa liečilo aj v minulosti. Z nich 760 vyhľadalo liečbu z vlastnej alebo blízkych iniciatívy, 633 pacientom bola nariadená súdom, probáciou alebo políciou.

„Päťsto osôb pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku,“ doplnilo NCZI.

Najviac liečených bolo vo veku 30 až 39 rokov (1119), nasledovali pacienti vo veku 20 až 29 rokov (936).

V zdravotníckych zariadeniach rezortu zdravotníctva a iných zriaďovateľov sa liečilo 2168 osôb, v zdravotníckych zariadeniach rezortu ministerstva spravodlivosti zase 751 osôb.

 

Zdroj: aktuality.sk, pravda.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím