Štúdia: Užívatelia marihuany nie sú leniví „húliči“

Foto: reuters.com - / westword.com
Konopkar, 6. septembra 2022

Opustíme stereotyp lenivého „húliča“. Nie všetci používatelia marihuany sú takí, hovoria vedci.

Užívatelia marihuany sú často zobrazovaní ako leniví „húliči“, ktorým chýbajú životné ambície.

 

Zdroj: Mitch M/Shutterstock

 

Výskum Cambridgeskej univerzity však tento stereotyp spochybňuje.

Z výskumu Cambridgeskej univerzity vyplýva, že užívatelia kanabisu nemajú o nič väčšiu pravdepodobnosť, že by im chýbala v živote motivácia.

Stereotyp, ktorý sa často objavuje v médiách, zrejme nemá vedecký základ.

„Sme tak zvyknutí vídať na obrazovkách „lenivých húličov“, že sa ani nepozastavujeme nad tým, či sú presným obrazom užívateľov konope,“ popísala hlavná autorka štúdie Martine Skumlien.

 

Zdroj: saltosystems.com

 

Užívanie marihuany síce môže byť spojené so škodlivými javmi, vrátane negatívnych vplyvov na vývoj mozgu, pokiaľ ju ľudia začnú užívať v mladom veku.

Stereotyp „húliča“ je ale podľa vedcov z Cambridge stigmatizujúca.

Vedecký tím skúmal 274 dospievajúcich a dospelých užívateľov kanabisu, ktorí v posledných troch mesiacoch užívali kanabis aspoň raz týždenne, v priemere štyri dni v týždni, a porovnal ich s neužívateľmi rovnakého veku a pohlavia.

U účastníkov merali pomocou dotazníkov mieru anhedónie – teda (ne)schopnosť prežívať kladné emócie, city – a apatiu.

Na základe charakteristík vyvodzovali, aký je ich záujem o učenie sa nových vecí, či aká je pravdepodobnosť, že dotiahnu prácu do konca.

 

Užívatelia marihuany sú podľa vedcov radostnejší

Užívatelia marihuany dosiahli o niečo nižšie skóre v anhedónii ako neužívatelia.

Čo zjednodušene znamená, že sa dokážu lepšie baviť.

V apatii ale žiadny významný rozdiel vedci nezaznamenali.

 

Zdroj: westword.com

 

Všeobecne mali dospievajúci tendenciu dosahovať vyššie skóre v anhedónii a apatii ako dospelí, ale užívanie kanabisu tento rozdiel nezvýšilo.

„Existujú veľké obavy, že užívanie kanabisu v dospievaní môže viesť k horším výsledkom ako užívanie kanabisu v dospelosti.

Naša štúdia však naznačuje, že dospievajúci nie sú zraniteľnejší ako dospelí voči škodlivým účinkom konope na motiváciu, na prežívanie potešenia alebo na reakciu mozgu pri odmene ,“ uviedol Will Lawn z Inštitútu psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College London.

Účastníci tiež plnili množstvo úloh, prostredníctvom ktorých vedci hodnotili okrem radosti aj fyzickú námahu.

 

Zdroj: Reuters

 

Výskumníci nezistili žiadny rozdiel medzi užívateľmi a neužívateľmi, ani medzi vekovými skupinami. Ani pri úlohe zameranej na fyzickú námahu, ani pri úlohe zameranej na potešenie.

Výsledky síce naznačujú, že užívanie kanabisu zrejme nemá vplyv na motiváciu rekreačných užívateľov, avšak vedci nemôžu vylúčiť, že užívanie vo väčšej miere môže mať negatívny vplyv na človeka.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím