Marihuana: Keď súdy rozhodujú tak, že to ľudí poburuje

Foto: TASR/Jaroslav Novák/https://www.nicepng.com
Konopkar, 20. júla 2022

Súdy vydali v posledných dňoch niekoľko rozhodnutí, ktoré pobúrili. Možno ich vyššie súdy ešte zvrátia, ale zlý pocit ostane.

Štátna moc má tri zložky, učia sa už deti na základnej škole. Zákonodarnú, súdnu a výkonnú. Každá z týchto zložiek má u nás teraz vážne problémy.

Problémy súdnej moci sú stelesnené v kauzách Búrka či Víchrica. Ale nejde len o tieto dlhoročné a známe kauzy.

Pocit, že súdna moc funguje stále akosi čudne, zosilnel aj v posledných dňoch. A vôbec nie preto, že by policajti opäť zatvárali nejakých sudcov za úplatky. Možno v týchto súdnych rozhodnutiach ani o úplatky nešlo.

Iba sú niektoré rozhodnutia súdov ťažšie pochopiteľné. Hoci paragrafy sedia, len sú akosi čudne poohýbané. Najmä tri rozhodnutia súdov vzbudili teraz veľké vášne aj pobúrenie.

Médiá síce nemajú spochybňovať rozsudky či vynášať súdy namiesto sudcov, ale niekedy sa nedá celkom mlčať. Médiá ani nemlčali, komentovalo a kritizovalo sa vo veľkom, nehovoriac o rozbúrených sociálnych sieťach.

Josefa Šipoša súd odsúdil za pestovanie a držanie niekoľkých kilogramov marihuany v hodnote 114-tisíc na pätnásť rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu.

Rozsudok pobúril mnohých ľudí – a nielen tých, ktorí bojujú za dekriminalizáciu marihuany.

Človek si vôbec nemusí myslieť, že marihuana je nevinnou drogou na zlepšenie nálady mládeže a pán Šipoš je nevinnou obeťou súdu, ale aj tak mu môže pripadať zvláštne, že Josef Šipoš, ktorý predtým nebol trestne stíhaný, má nielen ísť na dlhé roky do väzenia, ale štátu prepadne aj jeho rodinný dom. Nejde o žiadnu luxusnú vilu pod Slavínom, ale obyčajný dedinský dom. No týmto rozhodnutím budú potrestaní aj jeho rodičia a syn, pretože sa z nich stanú bezdomovci.

Preto je otázne, či tento trest je humánny, lebo Josef Šipoš si má odsedieť naozaj veľa rokov, takže nemusí trpieť aj jeho rodina.

Všetci tí, ktorí sú proti dekriminalizácii marihuany, majú teraz v rukách argumenty o tom, aký čudný meter sa používa pri trestaní „konopných“ vinníkov.

Lebo rodiny veľkých podvodníkov, ktorí oberali štát o milióny, o svoje bývanie zväčša neprišli a nestali sa bezdomovcami. Naopak, naďalej si užívajú luxusný život, lebo štát im na majetok buď nesiahol vôbec, alebo len tak trochu, lebo polícia nevie dôsledne dohľadávať majetok bašternákovcov rôzneho druhu. Dohľadať majetok pána Šipoša však vôbec nebolo ťažké, takže pripadne štátu.

Ani sa nemožno veľmi čudovať, že sa po tomto rozsudku stáva z odsúdeného Šipoša akýsi symbol pre všetkých, ktorí chcú mierne či nulové tresty pre pestovateľov marihuany.

Verejné pobúrenie vyvolal aj ďalší rozsudok – a to nad kňazom, ktorý za sexuálne zneužívanie maloletého dievčaťa dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky.

Tento rozsudok vzbudil hnev a človek to aj dokáže pochopiť, najmä ak má dcéru a vie, čo takáto skúsenosť musí s jej životom urobiť.

No kňaz, ktorý sa tejto hroznej veci dopustil a odišiel zo súdu s podmienkou, si svoj skutočný trest našiel v mediálnej sfére.

Bežne sa zverejňovalo jeho plné meno, v televízii sme videli jeho tvár, takže tento muž bude niesť dlhé roky biľag sexuálneho predátora bez ohľadu na trest, ktorý mu stanovil súd.

Prispeli k tomu aj emocionálne silné scény redaktorky Markízy Kristíny Kövešovej, ktorá pred kamerou objímala obeť sklamanú a uplakanú z nízkeho trestu pre vinníka.

Osobne by som sa ako matka dcéry bála takéhoto prístupu, keď je mladučká obeť predhodená verejnosti, aby vyvolávala silné emócie. Radšej by som rodičom radila, aby dcéru nevystavovali verejnému „televíznemu“ súcitu.

No bez ohľadu na emocionálne silné scény v televízii zostal v mnohých ľuďoch pocit, že súdna moc držala v tejto kauze stranu viac páchateľovi, a nie obeti. Ironické komentáre dodávali, že keby obvinený muž okrem zneužívania fajčil marihuanu alebo pestoval pár rastlín za domom, skončil by za mrežami. Je to čierny humor, ale niečo z pocitov verejnosti vystihuje.

No a ešte prišla kauza pána s krásnym menom, ktoré si možno ani nezaslúži. Dobroslav Trnka stál opäť raz pred súdom.

To je ten pán, ktorý úrad generálneho prokurátora zdegradoval na krčmu štvrtej cenovej a nechal v ňom bašovať Mariána Kočnera. Ponížil tak nielen seba, ale aj významnú súčasť štátnej moci.

To, že roky zrejme ukrýval nahrávku Gorily namiesto jej vyšetrovania, ohodnotil okresný sudca ako prečin, ktorý je navyše premlčaný.

Takže pán Dobroslav v tejto veci nespáchal zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Síce niekedy dávno spáchal drobný prečin, ale to už ani nestojí za reč.

Možno je to všetko právne čisté, možno vec potvrdí aj vyšší súd, ale pocit v spoločnosti, že spravodlivosť tu má občas zalepené oči, ostane. A dôvera v súdnu moc opäť raz poklesne.

Ale aj v tomto prípade fungujú aj iné súdy. Pán Dobroslav možno neskončí vo väzení, možno ani nepríde o svoj majetok, dokonca sa možno bude môcť vrátiť aj k práci prokurátora, no vážnosť či dôstojnosť tento človek už nikdy nezíska.

Je to človek, ktorý možno ani nepochopil, ako hlboko klesol a aké pohŕdanie v spoločnosti vzbudzuje.

Ani súdna moc teda nefunguje dokonale, možno sme predsa len ešte mladý štát s mnohými nedokonalosťami vo všetkých zložkách moci a musí prejsť ešte niekoľko rokov, aby to bolo všetko lepšie.

Aby súdy svojimi rozhodnutiami nevzbudzovali také veľké pobúrenie a mali väčšiu vážnosť.

Ale už teraz funguje jedno: niektorí ľudia vinou svojho počínania stratia česť. A ani majetky, funkcia či pobyt na slobode im túto vec nikdy nemôžu nahradiť.

Sú isté možnosti, ako človek môže opäť zabojovať o dobré meno či o svoju česť, ale to je cesta tŕnistá. Nie každý ju zvládne, aj keď sa volá Trnka.

 

Zdroj: postoj.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím