Slovensko má vysoké tresty za marihuanu. Ministerka Kolíková (SaS) chce zmenu

Foto: hollandlitigation.com/Topky/Vlado Anjel
Konopkar, 18. júla 2022

Zmeniť drogovú legislatívu sa Slovensko pokúša roky, snahy však stále stroskotávajú.

Hoci aj súčasná ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vidí v zmiernení drakonických trestov kľúčovú výzvu, priznáva, že na ňu nemá potrebnú dohodu v koalícii.

„Ale budem sa o to naďalej usilovať, nech budem v akejkoľvek politickej role,“ zdôraznila.

Naďalej sa tak objavujú prípady užívateľov drog, ktorí si musia odsedieť aj desať rokov.

 

Rozsudky bývajú zdrvujúce

Jozef Šipoš dostal za pestovanie marihuany 15 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku.

Tvrdil, že z konope vyrábal liečebné masti.

Právnik obžalovaného Igor Ribár hovorí, že sa proti rozsudku odvolajú.

Zastupoval viacero podobných prípadov, tvrdí, že klienti situáciu vnímajú citlivo a dokonca si siahajú na život.

„Naozaj sme zaznamenali takéto suicidálne pokusy u vlastných klientoch. Predovšetkým z toho dôvodu, že za posledné dva roky sa nahromadila veľká frustrácia z toho, ako počúvajú z médií, od prezidentky, ministrov, poslancov, že sa musí niečo zmeniť a na konci majú rozsudok, ktorý je v podstate zdrvujúci,“ uviedol Ribár.

 

Najvyššie trestné sadzby

To, že sa s témou Slovensko trápi dlhodobo potvrdzuje aj odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Ako poradkyňa niekdajšieho ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, ktorý nastúpil do funkcie pred desiatimi rokmi, pracovala na znížení trestných sadzieb – novela bola pripravená.

„Máme najvyššie trestné sadzby v komparácii s okolitými krajinami alebo všeobecne aj s Európskou úniou. Týka sa to tých, ktorí sú užívatelia či aj prípadu, ktorý je práve medializovaný,“ avizuje Kurilovská.

Odborníci hovoria jasne – nižšie trestné sadzby pre užívateľov, nie pre dílerov, s väčším využívaním napríklad alternatívnych trestov. Aj dnes však zmena naráža na politikov.

„Beriem to ako kľúčovú úlohu pre ministra spravodlivosti. Určite sa tým budem zaoberať, nech budem kdekoľvek, nech je akákoľvek moja rola ako političky. Na presadenie týchto zmien, samozrejme, treba dohodu v koalícii, k čomu zatiaľ nedošlo,“ vysvetľuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
 

Okresný súd uznal Josefa Š. za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Ako priblížila hovorkyňa Krajského súdu v Trnave a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová, obžalovaný by si mal odpykať 15-ročný trest v ústave so stredným stupňom stráženia.

„Zároveň súd uložil obžalovanému trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát,“ uviedla s tým, že Josef Š. dostal tiež dvojročný ochranný dohľad a protitoxikomanické liečenie ambulantnou formou.

Po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody je povinný oznamovať údaje o spôsobe a zdrojoch svojej obživy.

Tiež sa bude musieť osobne hlásiť jedenkrát za tri kalendárne mesiace u probačného a mediačného úradníka súdu. A vopred oznamovať vzdialenie sa z miesta bydliska uvedeného v rozhodnutí súdu.

 

Zdroje: spravy.rtvs.sk, postoj.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím