„Konopný väzeň“ ide na 15 rokov do väzenia. Europoslanec volá po dekriminalizácii marihuany

Foto: SITA/Pavol Machovič
Konopkar, 18. júla 2022

Na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu odsúdil Okresný súd v Trnave Josefa Š., ktorému našli v dome v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec veľké množstvo marihuany.

Súd zároveň konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája 2022, sa obžalovaného nijako netýka.

Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa proti nemu odvolal.

 

Zdroj: SIU

 

Skupina priaznivcov označuje Josefa Š. za „konopného väzňa“.

Na vyhlásenie rozsudku ich prišlo približne tridsať.

Súd pôvodne koncom minulého roku odsúdil Josefa Š. za drogovú trestnú činnosť na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku, Krajský súd v Trnave však tento rozsudok zrušil a vrátil vec na opätovné rozhodnutie prvostupňovému súdu.

Prípad Josefa Š. uvádzali ako príklad drakonického trestu aktivisti aj politici, ktorí sa zasadzovali o zníženie trestov za marihuanu.

Na vyhlásení rozsudku bol prítomný aj europoslanec Martin Hojsík, ktorému sa trest nepozdával.

„Potrebujeme zásadné zmeny, potrebujeme dekriminalizovať marihuanu a riešiť veľkých drogových dílerov, ktorí tu robia reálne problémy,“ povedal Hojsík.

Pýtal sa, čo je to za krajinu, v ktorej dostane pestovateľ konope 15 rokov natvrdo a prepadnutie majetku, ale skorumpovaný sudca, ako bol sudca Polka, dostane podmienku a pokutu 150-tisíc eur.

 Josefovi Š. našli policajti NAKA začiatkom minulého roku pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany v škatuliach, vreckách, pohároch aj dózach.

Celkovú hodnotu omamaných a psychotropných látok pôvodne vyčíslili na 183-tisíc eur, súd pred novým rozsudkom niektoré dôkazy vyradil a hodnotu látok tak znížil na 114-tisíc eur.

 

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

 

Zo zaisteného materiálu bolo možné vyrobiť tisícky bežných jednorazových dá­vok.

Otec obžalovaného Josefa priznáva, že jeho syn nepestoval technické konope.

Urobil chybu, myslí si senior, ktorému hrozí strata strechy nad hlavou.

Sám Josef na pojednávaní viackrát vyhlásil, že „Ľutujem svoj skutok.“

Zároveň však vyjadril aj drsné slová ako „Mal som ísť asi vraždiť, aby som dostal menej“.

V utorok, 12.7.2022 si Josef už druhýkrát vypočul svoj trest za dlhodobé pestovanie marihuany. NAKA mu masti nezhabala a súd sa masťami ani nezaoberal.

Zhabali mu 18 kíl usušenej marihuany, na poslednom pojednávaní sa však vyradili 3 vedrá. ktoré Šipoš označil za odpad a tak výrazne klesla hmotnosť.

„Sme veľmi, veľmi sklamaní. Čakali sme, že po tom, čo znalec na poslednom pojednávaní zhodnotil, že sušiny bolo oveľa menej, ako to bolo spomínané na začiatku, dostane môj otec slobodu a v najhoršom prípade len pár rokov. Toto je už fakt príliš,“ povedal hneď po vynesení rozsudku syn Patrik.

Ten je z verdiktu nešťastný.

„Z 20 rokov, ktoré dostal, mu bol trest znížený na 15, a čo je najhoršie, opäť dal sudca prepadnutie majetku. Ja už fakt neviem. Ideme sa ďalej odvolávať,“ povedal nahnevane.

„Znalec urobil zlý posudok, sudca tento fakt zhliadal, ale zo všetkého dal dolu len šesť kíl, čo bolo veľmi málo, a znížil teda trest na 15 rokov,“ vyjadril sa Šipošov právny zástupca Igor Ribár.

Niekdajší majster Európy Josef Šipoš vyrábal masti z konopy a tie dával svojim rodičom, ktorí sú ťažko chorí.

 

Zdroj: SIU

 

„Otec nebol žiadny díler, konopu pestoval na výrobu mastí. Nikto nechcel počúvať obhajobu. Na fotkách z expertízy vidieť, že sú tam len stonky, a stonky nie sú droga,“ hnevá sa syn. Znalecký posudok bol pre rodinu mimoriadne zdrvujúci, pretože znalec počítal nielen drogy, ale aj stonky a tiež omietku, ktorá bola na povale, a to práve Josefovi veľmi priťažilo.

Rodina nástojí na tom, aby bola urobená nová expertíza a rátala sa len čistá droga, nie odpad.

 

Nikomu neublížil, hovorí syn

Pán Šipoš býval so svojimi rodičmi a synom Patrikom v dome, o ktorý má teraz prísť. Jeho rodičia sú onkologickými pacientmi a mastičky im pomáhali.

„Nikomu neublížil, len prechovával rastliny konope. Rastlinu, ktorej priaznivé účinky na zdravie sú vedecky preukázané,“ hovoril jeho syn Patrik ešte v auguste minulého roka na zhromaždení, ktoré malo upozorniť na neprimerane vysoké tresty za držanie marihuany.

Pána Šipoša na súde zastupuje advokát Igor Ribár, zakladateľ advokátskej spoločnosti RIBÁR & PARTNERS. Podľa jeho slov sudca priznal, že znalec urobil zle váženie.

Na základe posudkov, ktoré si dala advokátska kancelária zhotoviť, mal pán Šipoš dostať maximálne 10-ročný trest. Odborné posudky sa týkali napríklad ceny drogy, ktorá je problematická. Súd to však odmietol vykonať.

Sud odmietol tiež ich podnet, aby sa obrátil na Ústavný súd SR, prípadne Súdny dvor v Luxemburgu, aby tie posúdili naše zákony.

 

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

 

„Súdu sme doložili dokonca dve aktuálne rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, kde súdy uvádzajú, že aj pri drogových trestoch musia byť tresty humánne,“ dodáva Igor Ribár.

Išlo o dve pervitínové kauzy, kde hrozilo 20 až 25 rokov a kde sa mal ukladať trest prepadnutia majetku.

Súdy ale tento trest neuložili, lebo rodiny odsúdených by skončili na ulici.

Rodina pána Šipoša takú možnosť ale nedostala.

 

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

 

„Všetko súhrnne vnímame ako obmedzenie práva pána Šipoša na obhajobu, a preto sme sa odvolali,“ uzatvára Ribár.

Josefov otec je nespokojný hlavne so zhabaním majetku.

„Ja som pracoval na Ministerstve hospodárstva a ten dom som nadobudol legálnym spôsobom. Ja som ho synovi daroval pred dvadsiatimi rokmi a aj sme to súdu dokázali,“ argumentuje senior.

Josefov syn Patrik sa tiež ocitol v neľahkej situácii. Kvôli kauze musel zanechať denné štúdium a začať pracovať.

„Teraz som to ja, kto sa musí postarať o dedka a babku namiesto otca,“ hovorí Patrik. O pomoc oslovil aj samotnú prezidentku, na jej odpoveď ešte stále čaká.

Poslanec Hojsík považuje tresty za pestovanie marihuany za neprimerane vysoké.

„Novela trestného zákona z dielne Oľano v tomto prípade nijako nepomohla. My sledujeme viaceré takéto prípady a dekriminalizáciu marihuany považujeme za svoju agendu, „ vyhlásil Hojsík.

Zároveň zľahčoval previnenie Šipoša, keď rozprával o „pár jointoch“, pričom na súde bola reč o desiatkach tisíc jednorazovej dávky drogy.

Spoločnosť, ktorá legálne vyrába konopné masti, tiež upozorňuje: „než se do výroby domácí masti pustíte, uvědomte si, že pokud vaše mast bude obsahovat více než 0,3 procenta THC, bude se jednat o nezákonné počínání. Z toho důvodu raději řada lidí volí legálně zakoupené konopné masti, krémy a balzámy, kterých je na našem trhu nepřeberné množství. „

Dňa 1.5.2021 nadobudla účinnosť novela zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, kde bola látka CBD vyradená zo Zoznamu zakázaných látok a jej výroba, držba, pestovanie rastlín a distribúcia sa stali legálne.

Keďže povolenie na pestovanie rastlín rodu kanabis ako aj maku siateho udeľuje v zmysle zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch MZ SR alebo PPA SR, v priebehu roku 2021 bola prebiehala spolupráca PZ s oboma organizáciami za účelom prípravy vykonávacej vyhlášky zameranej na kontrolou pestovania rastlín rodu kanabis s obsahom CBD.

Šipoš má širokú popularitu. Liberáli mu vyjadrujú svoje sympatie.

Sympatizanti Šipoša argumentujú tvrdeniami, že marihuana má byť údajne menej škodlivá ako alkohol, že vraj ani nevyvoláva závislosť a že tresty za marihuanu by sa mali výrazne znížiť.

 

 

Ministerka je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku
 
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS) je je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov.

Ministerka vníma agendu ako kľúčovú výzvu na poste ministerky spravodlivosti.

Reagovala tak na dnešné rozhodnutie Okresného súdu v Trnave v prípade Jozefa Š. za pestovanie marihuany.

 

Zdroj: Facebook/Martin Hojsík

 

O jej stanovisku informoval Peter Bubla z tlačového oddelenie ministerstva spravodlivosti.

„Je k tomu však potrebná dohoda a podpora koalície, čo sa mi, žiaľ, zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Ale budem sa o to naďalej usilovať, nech budem v akejkoľvek politickej role,“ uviedla Kolíková.

 

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

Zdroj: Norbert Slaličan, pluska.sk

 

Zdroje: pravda.sk, pluska.sk, cas.sk, startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím