Švajčiarsko ide spustiť predaj lekárskej marihuany

Foto: uweed.ch / freepngs.com / konopkar.sk
Konopkar, 24. júna 2022

Sedemčlenná švajčiarska federálna rada predložila parlamentu novelu zákona o narkotikách, ktorá má odstrániť zákaz medicínskej marihuany. V skutočnosti sa otvárajú dvere širšiemu trhu s marihuanou na medicínske účely.

Už nebude potrebné špeciálne povolenie Spolkového úradu verejného zdravotníctva. Pacienti budú môcť dostať marihuanu na bežný recept od svojho lekára.

Vláda uviedla, že dopyt po takýchto povoleniach sa zvyšuje, čo vedie k zbytočnej administratívnej záťaži pre vládu a v konečnom to dôsledku odďaľuje liečbu.

 

thegreenfund.com

 

Na implementáciu zmeny zákona budú podľa Federálneho úradu verejného zdravotníctva potrebné úpravy vyhlášky o kontrole omamných látok (BetmKV) a vyhlášky o zozname omamných látok (BetmVV-EDI).

Vláda predpokladá, že zmena zákona vstúpi do platnosti od augusta. 1.

Susanne Caspar, generálna riaditeľka švajčiarskej spoločnosti Linnea, ktorá sa zaoberá medicínskou marihuanou, uviedla, že to bude mať pozitívny vplyv na podniky aj pacientov.

„Náš podnik môže teraz rozšíriť produktovú radu kanabinoidov a využiť svoje existujúce 40-ročné skúsenosti na výrobu marihuany farmaceutickej kvality pre pacientov,“ povedala.

Vláda uviedla, že ľudia, ktorí trpia silnými chronickými bolesťami a spasticitou, by mohli profitovať z aktualizovaných pravidiel.

„Bude to prínosom pre mnohých ľudí trpiacich chronickou bolesťou,“ povedala Caspar.

 

Zdroj: kaplaninternational.com

 

„Konope sa teraz dostane do farmaceutického systému Švajčiarska, takže bude ako všetky ostatné narkotiká kontrolové zdravotníckym úradom Swiss Medic.

To je pozitívne, pretože marihuanu bude čakať rovnaký proces sledovania kvality ako ostatné narkotiká. Tým sa vytvoria vysokokvalitné a dostupné marihuanové produkty pre spotrebiteľov,“ uzavrela Caspar.

Právomoc regulovať pestovanie marihuany na lekárske účely bude mať Švajčiarska agentúra pre terapeutické produkty alebo Swissmedic.

Zákonná novela však nemá vplyv na preplácanie liečebných marihuanových produktov cez štátnu zdravotnú poisťovňu.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím