Španielsky parlament hlasoval za marihuanu na lekársky predpis

Foto: curakind.com
Konopkar, 22. júna 2022

Tento krok schválil španielsky parlament 21. júna.

Španielsky parlament schválil používanie marihuany na liečebné účely.

Krok podporili politické strany PSOE, Unidas Podemos, Ciudadanos, PNV a PDECAT, zatiaľ čo strany PP a Vox hlasovali proti.

Politické strany ERC a Bildu sa hlasovania zdržali.

 

Zdroj: fodors.com

 

Využitie marihuany na liečebné účely sa tak posunulo o krok bližšie, pretože ministerstvo zdravotníctva už oznámilo, že bude akceptovať závery parlamentu.

O tejto otázke sa pravdepodobne bude diskutovať budúci týždeň a potom bude mať Španielska agentúra pre lieky a zdravotné produkty (Aemps) šesť mesiacov na vypracovanie konečných nariadení.

Dnešné rozhodnutie (21. júna) odporúča pacientom so sklerózou multiplex, niektorými formami epilepsie, tým, ktorí trpia nevoľnosťou a zvracaním po chemoterapii, tým, ktorí majú endometriózu, onkologickú bolesť a neonkologickú chronickú bolesť (vrátane neuropatickej bolesti), aby mohli používať extrakty respektíve štandardizované prípravky z marihuany (oleje, inhalácia alebo lieky) na zmiernenie symptómov.

 

Zdroj: Gracie Malley pre Cannabis Now

 

Marihuana bude dostupná aj pre iné zdravotné stavy, ak to lekárske štúdie časom podporia.

 

Predpisovať marihuanu budú lekári

V dokumente sa dôrazne zdôrazňuje, že marihuanu budú môcť predpisovať iba lekári a odporúča sa, aby ju vydávali nemocnice a lekárne nachádzajúce sa v zdravotných strediskách.

Hovorí sa aj o možnosti vydávať kanabis v klasických lekárňach, ak na to budú pripravené.

 

thethctimes.com

 

Liečba kanabisom musí byť vymedzená na časové obdobie a údaje o pacientoch, ktorým je liek predpísaný, budú zapísané v registri.

Text tiež veľmi jasne hovorí, že marihuana sa môže používať iba na lekárske účely, nie na rekreačné.

 

Užívanie marihuany nie je regulované

Keďže v súčasnosti užívanie marihuany nie je regulované, je dostupné len na čiernom trhu.

„Pacienti musia ísť k predajcovi, aby konope získali. Zverili sme týchto chorých ľudí do rúk obchodníkom s drogami alebo kamarátom, ktorí marihuanu tajne pestujú, namiesto toho, aby im ju predpísal zdravotnícky pracovník,“ vyhlásil Manuel Guzmán, viceprezident Španielskeho observatória liečivého kanabisu, ktorý tento krok víta, ale upozorňuje, že sa tak malo stať už veľmi dávno.

 

Zdroj: greendorphin.com

 

„Lekári sú schopní predpísať iné lieky, ktoré sú oveľa silnejšie ako kanabis. Je to ako zakázať pivo a nechať ľudí piť whisky, vodku alebo rum,“ povedal.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím