Marihuana je najpoužívanejšia droga v EÚ za minulý rok

Foto: pixabay.com
Konopkar, 15. júna 2022

Na trhu sa objavilo 52 nových omamných látok.

Dostupnosť drog v krajinách Európskej únie zostáva vysoká a v niektorých prípadoch je vyššia ako pred pandémiou covidu. Uvádza to vo svojej tohtoročnej správe Európske monitorovacie centrum pre drogy a závislosti (EMCDDA).

V minulom roku sa v únijných štátoch objavilo 52 nových psychotropných látok, teda v priemere jedna za týždeň. Zďaleka najviac používanou omamnou látkou je marihuana, nasledujú s veľkým odstupom kokaín a extáza.

„Uvedené drogy neboli nikdy také dostupné a naďalej sa objavujú (na trhoch) nové silné látky,“ uviedol riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel. Medzi novoobjavenými drogami bolo 15 nových syntetických kanabinoidov, šesť syntetických opioidov a šesť syntetických kathinónov.

Po tom, ako v roku 2020 distribúciu drog narušila pandémia, sa spotreba niektorých látok vrátila na úroveň pred ňou. Ide napríklad o kokaín, ktorý je s 3,5 milióna užívateľov za uplynulý rok druhou najviac konzumovanou drogou v EÚ.

Pandémia tiež viedla spotrebiteľov aj distribútorov k väčšiemu využitiu technológií, napríklad šifrovaných komunikačných platforiem. Pre pandémiu sa tiež znížila dostupnosť liečby drogových závislostí.

 

Zvyšovanie spotreby

S uvoľnením opatrení vo väčšine krajín sa však situácia vracia postupne k úrovniam pred krízou spôsobenou šírením koronavírusu. S rušením protipandemických opatrení sa zvyšovala spotreba látok, ktoré ľudia častejšie berú na spoločenských akciách.

Podľa odhadov agentúry zhruba 30 % obyvateľov EÚ vo veku 15 až 64 rokov aspoň raz za život vyskúšalo najmenej jednu zakázanú látku.

Najčastejšie užívanou látkou je konope, ktoré raz za život vyskúšalo 79 miliónov ľudí.

V uplynulom roku konope užilo aspoň raz 22 miliónov ľudí, čo je 7 % únijných obyvateľov.

Medzi mladými vo veku 15 až 34 rokov to bolo 15,5 percenta.

Najvyššiu mieru v tejto kategórii vykazuje aj Česko, kde 23 % mladých ľudí v poslednom roku skúsilo marihuanu.

V rokoch 2010 až 2020 sa podľa správy zvýšilo množstvo zadržaných drog.

Výnimku tvoria konopná živica, z ktorej sa vyrába hašiš, a heroín.

V uplynulom desaťročí vzrástlo bezmála na šesťnásobok množstva zhabaného metamfetamínu a na päťnásobok množstva zadržaného amfetamínu.

Podľa EMCDDA to okrem iného ukazuje, že rastie úloha Európy ako výrobcu, trhu aj tranzitnej oblasti pre tieto omamné látky.

 

Zdroj: spravy.rtvs.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím