Medicínska marihuana: Áno alebo nie? Pýtali sa lekára aj politika

Foto: compassionatetelemedicine.com / konopkar.sk
Konopkar, 13. júna 2022

Marihuana na zdravotné účely: Áno alebo nie?

Naposledy otriasol mediálnym priestorom prípad známeho rapera, ktorému policajti zaistili pri dopravnej kontrole marihuanu. Michael Švehla alias Majself sa po incidente hájil, že drogu užíval výlučne na zmiernenie príznakov Crohnovej choroby. Hudobník však nie je jediný, kto sa pre stále na Slovensku nelegálnu marihuanu dostal do problémov. Známy gastroenterológ hovorí, či skutočne rastlina na príznaky vážneho ochorenia pomáha a politik, či by sa mala schváliť na lekárske účely.

Po medializovaných prípadoch mastičkára, ktorý si za mrežami za výrobu konopných mastí odpykáva rovnaký trest ako za vraždu, či Roberta z Košíc, ktorému chcel súd pôvodne napariť 12 rokov za to, že ho policajná hliadka dvakrát odchytila s marihuanou alebo 62-ročnom farmárovi, ktorý si na svojej záhrade posadil 11 rastlín konope a súd mu odklepol priam drakonický 16-ročný trest, policajti odchytili so zakázanou rastlinou aj populárneho rapera. „V súvislosti s Vami uvedeným prípadom bolo zo strany povereného príslušníka  Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Malackách začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi,“ odpovedal na otázky redaktorky zregionu.sk k prípadu bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, ako doplnil hudobníka zatiaľ neobvinili a to zrejme preto, že výsledky z expertízneho skúmania stále nie sú známe. Majselfovi môže hroziť až desaťročný trest v závislosti od toho, aké množstvo drogy policajnej hliadke odovzdal. Podľa právnika, ktorý sa pohybuje v oblasti drogovej trestnej činnosti nepomáha držiteľom drog ani prijatá reforma zákona. Viacerí odborníci z právneho dvora, či poslanci Národnej rady nazývajú tento zákon len akýmsi paškvilom.

 

Raper Michael Švehla alias Majself. Zdroj: Ján Zemiar

 

Raper

Hudobník sa krátko po incidente vyjadril, že konope užíval čisto na zdravotné účely, „Celá vzniknutá situácia ma veľmi mrzí. Predovšetkým kvôli mojej rodine a kvôli mojim fanúšikom… Kannabis, ktorý som užil, som užil kvôli terapeutickým účinkom na Crohnovu chorobu, s ktorou bojujem už tri a pol roka a účinky kannabisu na potláčanie určitých symptómov Crohnovej choroby a iných IBD ochorení sú nepopierateľné. Z toho trestnoprávneho hľadiska je to samozrejme neospravedlniteľné a z trestnoprávneho hľadiska ma to aj veľmi mrzí a na druhú stranu z toho ľudského hľadiska som sa len snažil pomôcť svojmu zdraviu a svojmu aktuálnemu stavu..,“ povedal pre zregionu.sk, Majself krátko po prepustení na slobodu. Manažérka rapera Jana Trellová redaktorke zregionu.sk na druhý deň prisľúbila aj rozhovor, no keď sme chceli neskôr umelca poprosiť o ďalšie vyjadrenie reagovala odmietavo s tým, že Majself sa viac k prípadu nebude vyjadrovať. Raper zadržaný s drogou však nie je jediný, ktorého trápi prísna slovenská legislatíva v prípade držby marihuany na zdravotné účely. Problematiku sme sa preto rozhodli rozobrať s lekárom aj poslancom.

 

Raper Michael Švehla alias Majself. Zdroj: Ján Zemiar

 

Gastroenterológ

Otázky sme zaslali odborníkovi z medicínskeho prostredia, aby nám priblížili čo vlastne Crohnova choroba je, akými symptómami ľudia trpia a či marihuana pri liečbe skutočne pomáha. „Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie tráviacej trubice. Najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a hrubé črevo,“ píše gastroenterológ Tibor Hlavatý. Ako ďalej uvádza, najčastejšími príznakmi ochorenia sú bolesti brucha, hnačky, chudnutie, teploty, chronická únava a zápal v okolí konečníka. „Pri zápale tenkého čreva môže byť hlavným príznakom únava, chudnutie, teploty. Pokiaľ sa tenké črevo zúži pridružujú sa bolesti, najmä po jedle,“ dodáva. Liečba Crohnovej choroby závisí od miesta postihnutia čreva a závažnosti ochorenia. Zvyčajne sa podľa lekára rozlišuje úvodná liečba na dosiahnutie úľavy od ťažkostí, takzvaná indukčná liečba, a liečba na udržanie remisie. „Vo všeobecnosti je liečba pri Crohnovej chorobe dlhodobá, vo väčšine prípadov je potrebná na celý život. Pri vysadení udržiavacej liečby dochádza totiž u veľkej väčšiny pacientov k návratu ochorenia,“ vysvetľuje doktor.

Ako sa medicína stavia k užívaniu marihuany na potlačenie príznakov ochorenia? „Marihuana je na Slovensku ilegálna látka. Jej užitie a stav pod vplyvom drogy síce nie je ilegálny, ale za prechovávanie a manipuláciu s akýmkoľvek množstvom tejto látky môže byť človek na Slovensku trestne stíhaný,“ upozorňuje na začiatok Hlavatý. Hlavnou účinnou látkou obsiahnutou v marihuane je THC. Spravidla sa obsah THC pohybuje od 0,01 % – 2 %. „Marihuana obsahuje aj ďalšie účinné látky ako je kanabidiol, tetrahydrokanabivirín alebo kanabichromém,“ vysvetľuje. Gastroenterológ napísal, že z prieskumov užívania marihuany medzi pacientmi sa zistilo, že sa pomerne často používa na zmiernenie hnačky, bolesti brucha a stratu chuti do jedla. „Zmiernenie symptómov súvisiacich s IBD vrátane bolesti brucha, hnačky a zníženej chuti do jedla udávalo 33% pacientov s ulceróznou kolitídou a 50% s Crohnovou chorobou,“ hovorí lekár.

 

Gastroenterológ Tibor Hlavatý. Zdroj: vyšetrenie.zoznam.sk

 

Z 30 pacientov sa u 21 podľa prieskumov po užívaní marihuany stav zlepšil a tým pádom brali menej liekov. „Výsledky naznačili, že kanabis môže mať pozitívny vplyv na aktivitu ochorenia. Navyše pacienti užívajúci marihuanu hlásili zlepšenú chuť do jedla a lepší spánok,“ udáva Hlavatý. Ani jeden parameter však podľa doktora nedosiahol štatistickú významnosť a tak autori odporučili ďalšie klinické štúdie. „Pacienti udávali že marihuana zlepšila bolesti brucha (83,9%), kŕče brucha (76,8%), bolesť kĺbov (48,2%) a hnačku (28,6%),“ rozpísal. „Zdá sa, že marihuana u pacientov s črevnými zápalmi pomáha na zmiernenie symptómov ako sú bolesti, hnačky a znížená chuť do jedla. Z dlhodobého hľadiska však zrejme neovplyvňuje zápalovú aktivitu a tým ani podstatu ochorenia. Marihuana dokonca môže zhoršovať priebeh ochorenia u pacientov s Crohnovou chorobou. Pravdepodobne sa počas užívania marihuany síce zlepšia príznaky ochorenia, zápal v čreve však pokračuje a pacienti môžu prehliadnuť zhoršovanie ochorenia alebo rozvoj komplikácií,“ zhrnul gastroenterológ.

Aj keby sa schválilo medicínske použitie marihuany tak vzhľadom na jej psychické vedľajšie účinky ju podľa Hlavatého v súčasnosti zrejme nemožno odporučiť na liečbu črevných zápalov. „Výnimkou by mohli byť pacienti, ktorí majú silné bolesti, nevoľnosť, nechuť do jedla alebo hnačky neodpovedajúce na štandardnú liečbu v adekvátnom dávkovaní,“ uzavrel odborník.

 

Poslanec

Posledná novela zákona z dielne OĽANO o marihuane nepadla na úrodnú pôdu. Zároveň je už viac rokov otvorená téma užívania drogy na zdravotné účely. O stanovisko sme preto požiadali poslanca Miroslava Žiaka, ktorý v minulosti podporil viacero návrhov, ktoré by pomohli zmierniť drogové tresty, či dokonca marihuanu zlegalizovať. „Jednoznačne za stranu SAS môžem povedať, že my všetkými desiatimi schvaľujeme akékoľvek uvoľnenie opatrení v oblasti marihuany, tak aby tie zdravotné aspekty boli povolené pre tých ľudí, ktorí to akútne potrebujú. Reálne máme niekoľko vedeckých aj zdravotných štúdií, kde sa dokazuje, že marihuana má priaznivo pôsobiace účinky na ľudský organizmus. No v súčasnosti a po návrhu OĽANO, ktorý znižoval trestnoprávnu zodpovednosť pre držiteľov omamných a psychotropných látok marihuany asi nevidím moc priestor na vyjednávanie s koaličnými partnermi,“ povedal pre zregionu.sk poslanec Národnej rady SR Miroslav Žiak s tým, že aktuálne nevidí nádej, že by tento návrh zákona prešiel konzervatívnym spektrum parlamentu.

 

 

Zdroj: bratislava.zoznam.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím