Lámačka konope v Kováčovej je asi jediná na Slovensku

Foto: aktuality.sk/Robo Hakl
Konopkar, 1. júna 2022

Plány na výrobu technickej pamiatky sa podarilo nájsť až v Maďarsku. Výroba stála viac ako 15-tisíc eur.

KOVÁČOVÁ: Lámačka konope je jedinečnou atrakciou vodného mlyna v obci Kováčová na Gemeri. Je umiestnená pri vodnom kolese, ktoré ju poháňa a pravdepodobne je jediná na Slovensku.

 

Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

 

Vodný mlyn v Kováčovej obnovuje už od roku 2000 majiteľ Gejza Lyócsa s rodinou. Pôvodne chceli zdevastovanú budovu premeniť na chalupu. Vlani sa podarilo získať financie na výrobu mlynského kolesa a privádzacieho dreveného žľabu. Z dotačného programu Terra Incognita získali 15-tisíc eur na zhotovenie lámačky konope.

 

Ušetrili čas aj energiu

„Z rozprávania sme sa dozvedeli, že v minulosti lámačka konope bola súčasťou mlynu. Umiestnená bola pri vodnom kolese, ktoré ju poháňalo. Nezachovali sa však žiadne dokumenty ani fotografie, tak som hľadal informácie na internete. Žiadnu zmienku o podobnej lámačke som na Slovensku nenašiel takže pravdepodobne naša je jediná. Plány sa mi podarilo nájsť až v Maďarsku,“ hovorí majiteľ mlyna Gejza Lyócsa.

Výroba zabrala množstvo času, pomôcť prišiel aj odborník, aby lámačka bola funkčná a mohli ju ukázať turistom.

 

Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

 

V minulosti v okolí celej obce pestovali konope, ktoré potom podľa Lyócsu močili v močiaroch. Vodné koleso slúžilo nielen na mletie, ale poháňalo aj lámačku, ktorá oddelila vláknitá časť konopného stebla od drevitej časti. Takto spracované konope sa mohlo ďalej spracovávať.

„Máme tri bucháre, takže tu mohli naraz pracovať tri ženy. Konope dávali pod buchar, ktorý ho zmäkčoval. Museli dávať veľký pozor na prsty, pretože váha jedného je aj 50 kilogramov, ak nie viac,“ konštatuje Lyócsa.

 

Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

 

Lámačka ušetrila množstvo času, pretože inak upravovali konope tak, že ho dali na zem a šliapali po ňom. „Muselo to byť aj fyzicky náročne,“ myslí si Lyócsa.

Mlátiť sa nedalo kedykoľvek, záležalo to aj množstva vody a aj vtedy, keď sa práve nemlelo obilie.

„Ak bolo málo vody, tak prednosť malo mletie obilia, predsa len ide o mlyn a to je jeho základná úloha. Až potom bola lámačka.“

Na mlyne už musí robiť udržiavacie práce, no zostrojením lámačky chce Lyócsa turistom ponúknuť ďalšiu atrakciu. „Radi by sme chceli v budúcnosti ukázať celú fázu spracovania konope, tkanie, až po výrobu látky.“

 

Z chalupy múzeum

Mlyn, patril kedysi Andrássyovcov z Krásnej Hôrky, je unikátnou technickou pamiatkou s pôvodným originálnym zariadením. Neskôr sa ho zbavili a v roku 1937 ho získala babka a dedko Gejzu Lyócsu. Po vojne im ho znárodnili, neskôr vrátili.

 

Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

 

„Šťastie v nešťastí je, že komunisti po znárodnení nechali kompletné zariadenie. Mlyn síce chátral, ale našťastie strecha bola v dobrom stave. Obnovovať sme ho začali celá rodina,“ povedal Lyócsa.

V mlyne mleli múku pre miestnych, ale aj ľudí z okolitých obcí až do roku 1950. Po znárodnení začal mlyn pustnúť, nepoužívali ho, bol v dezolátnom stave. Otec pána Gejzu v roku 1985, keď videl, v akom je to stave, prišiel s návrhom odkúpiť ho.

Pôvodne si rodinka plánovala vybudovať chalupu, kam by chodili na víkendy z Košíc, kde žijú. Vo vnútri boli pôvodné veci na mletie múky. Pristavali si preto domček a mlyn začali postupne rekonštruovať.

 

Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

 

Po mlyne návštevníkov počas víkendov sprevádza samotný majiteľ alebo niekto z jeho rodiny. „Netreba sa nahlásiť, iba väčšie skupiny. Ukážeme, ako to v minulosti prebiehalo a ako sa mlelo obilie. Teraz si budú môcť pozrieť aj lámačku,“ pozýva Lyócsa.

Priznáva, že počas pandémie chodilo málo ľudí, no už stúpa. „Ľudia už objavili náš mlyn. Ročne sme predtým mali zhruba tisícku návštevníkov ročne.“

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím