Londýn posudzuje, či legalizovať marihuanu

Foto: PA MEDIA, bbc.co.uk
Konopkar, 17. mája 2022

Starosta Londýna Sadiq Khan založil novú skupinu, ktorá sa bude zaoberať otázkou, či dekriminalizovať marihuanu v Spojenom kráľovstve.

Bývalý minister spravodlivosti Lord Charlie Falconer QC bude predsedať prvej londýnskej protidrogovej komisii.

Starosta Khan opísal svoju návštevu kanabisovej ambulancie v americkom štáte Kalifornia ako „fascinujúcu“.

 

Starosta Londýna Sadiq Khan sa stretol so starostom Los Angeles Ericom Garcetti. Zdroj: PA MEDIA, bbc.co.uk

 

Ministerka vnútra Priti Patel však povedala, že starosta Londýna stráca čas, pretože „nemá žiadne právomoci na legalizáciu drog“.

Labouristi vo vyhlásení uviedli, že strana nepodporuje zmenu zákona o drogách.

Hlavným drogovým trestným činom v Anglicku a Walese bolo v minulom roku držanie kanabisu, hovorí parlamentná správa ohľadne držania kanabisu.

Kanabis je v súčasnosti v Spojenom kráľovstve klasifikovaný ako droga triedy B s maximálnym trestom päť rokov väzenia za jeho prechovávanie.

V roku 1996 sa marihuana stala v Kalifornii medicínsky dostupnou a o viac ako 25 rokov neskôr ju môžete vlastniť, používať, pestovať a darovať.

V roku 2018 ste ju mohli v Kalifornii prvýkrát rekreačne nakupovať a predávať.

Starosta Khan povedal:

„Musíme viesť úprimný, otvorený rozhovor o dôkazoch v súvislosti s históriou kanabisu a našimi zákonmi v Spojenom kráľovstve. A tiež o našich skúsenostiach so zdravotnými následkami v súvislosti so zločinom a komunitou. 

Najlepší spôsob, ako to urobiť, bude komisia pre drogy, ktorú sme teraz vytvorili.

 

Zdroj: bbc.co.uk

 

Môžete to počuť od odborníkov, to je jedna vec. Ale vidieť to na vlastné oči… vypočuť si tých, ktorí pestujú túto rastlinu.. bolo to fascinujúce.“

Po ukončení práce komisia vydá odporúčania radnici, vláde, polícii, systému trestného súdnictva a službám verejného zdravotníctva.

University College London poskytne výskum a analýzu vplyvu akýchkoľvek možných politických zmien.

Ministerka vnútra Priti Patel v reakcii na vyhlásenie pána Khana na Twitteri uviedla, že starosta „by mal lepšie stráviť čas a to zameraním sa na zločiny s nožmi a drogami v Londýne“.

„Starosta nemá žiadne právomoci na legalizáciu drog. Ničia komunity, rozbíjajú rodiny a ničia životy,“ povedala.

Od starostových komentárov sa dištancovala aj jeho vlastná strana, ktorá uviedla:

„Drogová politika nie je zverená starostom. Za labouristov ju bude naďalej určovať národná vláda.“

V stredu sa starosta Khan stretol so starostom Los Angeles Ericom Garcettim a navštívil marihuanovú výdajňu a farmu v meste, aby zistil, aké ponaučenia by sme si mohli v Spojenom kráľovstve zobrať ohľadne drog.

Od začiatku roka 2020 do mája 2020, kedy začala pandémia, užilo marihuanu približne 2,6 milióna ľudí, ukazujú údaje Úradu pre národnú štatistiku.

 

Zdroj: PA MEDIA, bbc.co.uk

 

Steve Rolles z Nadácie Transform Drug Policy Foundation povedal pre BBC Radio London, že hlavné mesto sa potrebuje učiť od krajín ako Mexiko a Uruguaj, ktoré dekriminalizovali kanabis.

Steve Rolles vyhlásil:

„Ako zdôraznil starosta, je zrejmé, že naša politika v oblasti kanabisu nefunguje.

Mladých to neodrádza. Kriminalizuje to veľa ľudí a zločinecký systém to stojí veľa peňazí.

Musíme sa na to pozrieť. Iné miesta na svete marihuanu dekriminalizovali a dúfajme, že sa z týchto skúseností môžeme poučiť.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím