Nemecko zrýchľuje proces legalizácie marihuany na rekreačné účely

Foto: transformdrugs.org
Konopkar, 11. mája 2022

Keď nová nemecká koalícia koncom roka 2021 zahrnula legalizáciu rekreačnej marihuany do svojej politickej agendy, bolo len málo podrobností o tom, ako bude toto odvetvie regulované.

Minister zdravotníctva Karl Lauterbach však minulý týždeň oznámil, že čoskoro začne zákonný proces legalizácie marihuany.

 

Getty Images

 

Pre nemecké noviny Handelsblatt povedal, že za posledné dva roky zmenil názor na legalizáciu marihuany. Teraz verí, že nebezpečenstvo nelegalizácie prevažuje nad rizikami legalizácie rekreačnej marihuany.

„Vždy som bol proti legalizácii marihuany, ale asi pred rokom som zmenil svoj postoj,“ povedal.

 

 

Minister financií Christian Lindner navyše potvrdil, že proces legalizácie rekreačnej marihuany sa už začal.

 

 

„Otázka, ktorú sa ma ľudia stále pýtajú: ‚Kedy bude marihuana legálna? Odpovedal by som: čoskoro,“ napísal na Twitteri 6. apríla.

Minister spravodlivosti Marco Buschmann v ten istý deň oznámil, že plánuje komplexnú technickú prípravu na legalizáciu marihuany prostredníctvom konzultačného procesu spolu s ministerstvom zdravotníctva a ďalšími rezortmi.

 

 

Do procesu budú zapojené aj federálne štáty, samosprávy, združenia, veda a aktéri občianskej spoločnosti.

Podľa Lauterbacha sa technické rozhovory pravdepodobne začnú tento rok v lete a očakáva sa, že návrh zákona bude nasledovať koncom roka 2022.

Keďže nemecká federálna vláda v novembri 2021 oznámila, že legalizuje marihuanu, koalíciu zamestnávali ďalšie politické problémy ako pandémia COVID-19 či vojna na Ukrajine.

Zdá sa, že vládny sľub o zmene marihuanovej politiky v Nemecku sa konečne začína napĺňať.

Existuje však niekoľko prvkov, ktoré treba vziať do úvahy, vrátane toho, aký model použiť na legalizáciu predaja kanabisu pre dospelých.

 

Nemecký minister spravodlivosti
Marco Buschmann

 

Vláda uviedla, že bude regulovať predaj kanabisu dospelým prostredníctvom licencovaných obchodov.

Či však zákonodarcovia stanovia maximálnu hladinu THC pre kanabisové produkty, nie je známe.

Okrem toho je na stole možnosť pestovať kanabis doma.

Nemecká Strana zelených, ktorá je súčasťou semaforovej koalície so Sociálnodemokratickou stranou (SPD) a Slobodnou demokratickou stranou (FDP), podporuje domáce pestovanie, no ešte treba doladiť detaily.

Podľa štúdie Univerzity v Düsseldorfe by rekreačná reforma marihuany mohla krajine priniesť dodatočné ročné daňové príjmy vo výške viac ako 5,3 miliardy dolárov a vytvoriť približne 27.000 pracovných miest v odvetví legálneho kanabisu.

Okrem finančného aspektu reformy sa vláda však domnieva, že kontrolovaný predaj marihuany skrotí nelegálny trh.

Kanabisové produkty pôjdu cez regulované kanály, ktoré ochránia maloletých.

 

Zdroj: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

 

Očakávania legalizácie rekreačnej marihuany v Nemecku sú veľmi vysoké.

Nemecko by sa mohlo stať prvou európskou krajinou, ktorá legalizuje predaj rekreačného kanabisu a priláka zahraničných investorov.

Odkedy Nemecko v roku 2017  legalizovalo liečebné konope, stalo sa najväčším trhom s liečebným kanabisom v Európe.

Avšak podľa správy spoločnosti Prohibition Partners, ktorá poskytuje informácie o svetovom trhu, rast konopného odvetvia sa minulý rok spomalil.

Aj nemecká národná asociácia zákonných fondov zdravotného poistenia (GKV) tvrdí, že predaj liečebnej marihuany na predpis v posledných štvrťrokoch stagnoval.

 

Zdroj: Cannabis Germany

 

Podľa správy je súčasný nedostatočný rast trhu spôsobený nízkym prístupom pacientov k liečebnému kanabisu, keďže lekári často nie sú ochotní predpisovať kanabis z niekoľkých dôvodov.

Prítomnosť odvetvia rekreačného kanabisu v krajine by však mohla zmierniť právne prekážky distribúcie a prístupu ku kanabisu na lekárske účely.

Ak vláda nebude otáľať s vydaním návrhu zákona na legalizáciu rekreačnej marihuany do konca tohto roka, Nemecko by sa mohlo postaviť na čelo odvetvia rekreačného kanabisu v Európe.

Zdá sa totiž, že ostatné európske krajiny sú ďaleko od cesty k legalizácii.

  

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím