Štúdia skúmala marihuanu a kardiovaskulárne problémy

Foto: VERIHEAL
Konopkar, 5. mája 2022

Štúdia tvrdí, že užívatelia, ktorí fajčia marihuanu viac ako raz do mesiaca, majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb. Avšak štúdia taktiež identifikovala mechanizmus a molekulu, ako sa dá proti tomu bojovať. 

Výskum bol publikovaný v časopise Cell.

 

Zdroj: Shutterstock

 

Svoje zistenia potvrdili aj výskumom v rámci projektu UK Biobank, ktorý zahŕňa 500-tisíc účastníkov.

Z nich si vybrali 11-tisíc, ktorí fajčili marihuanu viac ako raz do mesiaca.

Vedci tvrdia, že užívatelia marihuany mali vyššiu pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb pred vekom 50 rokov v porovnaní s neužívateľmi.

 

Zdroj: cell.com

 

Podľa štúdie, keď užívateľ vyfajčil marihuanovú cigaretu, do troch hodín mu vzrástol počet zápalových molekúl v krvi. Následné testy ukázali, že THC podporuje zápal v endotelových bunkách.

Keďže THC vytvára svoje účinky pôsobením na receptor CB1 v mozgu, vedci sa zamerali práve naň.

Hľadali jeho antagonistu, teda molekulu, ktorá by obmedzila väzbu medzi CB1 a THC, ak by sa receptor stal veľmi aktívnym.

Zistili, že molekula genisteínu, látky, ktorá sa bežne vyskytuje napríklad v sóji, dokázala úspešne blokovať veľkú aktivitu CB1.

 

Zdroj: medicalnewstoday.com

 

„Nezaznamenali sme pritom žiadne blokovanie normálnych účinkov THC, ako je pôsobenie proti bolesti, stimulácia chuti do jedla a podobne,“ povedal Chandy s tým, že by takto THC mohlo byť bezpečnejšie pre pacientov, ktorí ho užívajú v rámci terapií.

Ďalšou úlohou vedcov je teraz dokázať, že genisteín naozaj funguje a znižuje riziko srdcových chorôb u fajčiarov marihuany.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím