Štúdia skúmala marihuanu a kardiovaskulárne problémy

Štúdia tvrdí, že užívatelia, ktorí fajčia marihuanu viac ako raz do mesiaca, majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb. Avšak štúdia taktiež identifikovala mechanizmus a molekulu, ako sa dá proti tomu bojovať.
Výskum bol publikovaný v časopise Cell.

Zdroj: Shutterstock
Svoje zistenia potvrdili aj výskumom v rámci projektu UK Biobank, ktorý zahŕňa 500-tisíc účastníkov.
Z nich si vybrali 11-tisíc, ktorí fajčili marihuanu viac ako raz do mesiaca.
Vedci tvrdia, že užívatelia marihuany mali vyššiu pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb pred vekom 50 rokov v porovnaní s neužívateľmi.
Podľa štúdie, keď užívateľ vyfajčil marihuanovú cigaretu, do troch hodín mu vzrástol počet zápalových molekúl v krvi. Následné testy ukázali, že THC podporuje zápal v endotelových bunkách.
Keďže THC vytvára svoje účinky pôsobením na receptor CB1 v mozgu, vedci sa zamerali práve naň.
Hľadali jeho antagonistu, teda molekulu, ktorá by obmedzila väzbu medzi CB1 a THC, ak by sa receptor stal veľmi aktívnym.
Zistili, že molekula genisteínu, látky, ktorá sa bežne vyskytuje napríklad v sóji, dokázala úspešne blokovať veľkú aktivitu CB1.

Zdroj: medicalnewstoday.com
„Nezaznamenali sme pritom žiadne blokovanie normálnych účinkov THC, ako je pôsobenie proti bolesti, stimulácia chuti do jedla a podobne,“ povedal Chandy s tým, že by takto THC mohlo byť bezpečnejšie pre pacientov, ktorí ho užívajú v rámci terapií.
Ďalšou úlohou vedcov je teraz dokázať, že genisteín naozaj funguje a znižuje riziko srdcových chorôb u fajčiarov marihuany.
Zdroj: interez.sk