USA: Snemovňa reprezentantov schválila federálnu dekriminalizáciu marihuany. Na rade je Senát

Foto: ROBERT ALEXANDER/GETTY IMAGES/pngitem.com
Konopkar, 2. apríla 2022

Dolná komora amerického Kongresu tesnou väčšinou odhlasovala federálnu dekriminalizáciu marihuany.

Hlasovanie bolo 220 ku 204.

Republikáni Tom McClintock z Kalifornie, Brian Mast a Matt Gaetz z Floridy sa pripojili k väčšine demokratov, ktorí návrh zákona podporili.

Demokrati Henry Cuellar z Texasu a Chris Pappas z New Hampshire hlasovali proti.

Návrh zákona demokratického poslanca Jerryho Nadlera z New Yorku zabráni federálnym agentúram odoprieť federálnych pracovníkov na základe previerky o užívaní kanabisu.

Zároveň umožní Správe veteránov odporúčať lekársku marihuanu veteránom, ktorí trpia posttraumatickou stresovou poruchou.

Návrh zákona zavádza daň z obratu pri predaji marihuany.

Návrh zákona ruší policajné záznamy o ľuďoch odsúdených za nenásilné trestné činy súvisiace s marihuanou.

Líder väčšiny v Snemovni reprezentantov Steny Hoyer povedal, že tieto záznamy „strašia ľudí inej farby pleti a ovplyvňujú ich kariéru a život“.

„Môže to viesť k ťažkostiam pri hľadaní zamestnania, ťažkostiam pri hľadaní bývania, k odmietnutiu prístupu k federálnym výhodám, k odmietnutiu finančnej pomoci na vysokých školách a univerzitách a k odmietnutiu práva voliť,“ vyhlásil Hoyer.

„Preto to riešime,“ dodal.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová na svojej štvrtkovej tlačovej konferencii legislatívu pochválila.

Novinárom povedala, že legislatíva je „v súlade s tým, čo sa deje v mnohých štátoch po celej krajine“.

Podobný návrh zákona bol schválený v decembri 2020 a v Snemovni reprezentantov ho presadzoval zosnulý poslanec Don Young z Aljašky, ktorý bol spoluzakladateľom House Cannabis Caucus.

Avšak zomrel minulý mesiac predtým, ako sa o návrh zákona malo hlasovať.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím