Po znížení trestov za marihuanu chcú poslanci riešiť lekársku marihuanu

Foto: europeanpharmaceuticalreview.com / flagcdn.com
Konopkar, 18. marca 2022

Ide o najväčšiu zmenu v slovenskej protidrogovej politike za posledných 15 rokov, uviedol poslanec OĽaNO Juraj Krúpa.

Poslanci parlamentu v stredu schválili novelu zákona, na základe ktorej sa na Slovensku znížia trestné sadzby za prechovávanie marihuany na vlastnú spotrebu.

Podľa jedného z predkladateľov novely Juraja Krúpu z koaličnej strany OĽaNO prináša novela „najväčšiu zmenu za posledných 15 rokov“, avšak v upravovaní trestov za drogy chcú poslanci pokračovať.

V najbližšom období sa plánujú zamerať na problémy s užívaním marihuany na zdravotné účely.

Momentálne na Slovensku nie je medicínska marihuana povolená, a tak skupina poslancov OĽaNO uviedla, že už na túto tému začala rokovať s ministerstvom zdravotníctva, aby sa situácia pohla vpred.

Nová legislatíva prináša osobitnú skutkovú podstatu prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa na vlastnú spotrebu.

Horná hranica trestu za držanie marihuany na vlastnú spotrebu má byť jeden rok za najviac tri dávky.

Horná hranica dvoch rokov má platiť maximálne pre desať dávok.

Znížiť sa majú trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany nad desať dávok, a to z troch až desiatich rokov na tri až sedem rokov.

V prípade recidívy, teda opakovaného páchania tejto trestnej činnosti, sa menia sadzby na päť až desať rokov, namiesto doterajších desiatich až 15 rokov.

Zaviesť sa má aj možnosť takzvaného ochranného liečenia ambulantnou formou, a tak môže podľa poslanca OĽaNO Kristiána Čekovského osoba navštevovať napríklad centrum pre liečbu drogových závislostí.

Doteraz sa pritom „drobné prehrešky“ s marihuanou riešili podmienkou, čo znamenalo zápis v registri trestov, a to ľuďom komplikovalo život.

 

Tento zákon neznamená dekriminalizáciu marihuany. Je to zníženie trestov, uviedol Stančík

Podľa poslanca Národnej rady Andreja Stančíka si treba uvedomiť, že „tento zákon neznamená dekriminalizáciu. Je to vlastne zníženie trestov.“

Doterajšie tresty za marihuanu boli podľa Stančíka drakonické. 

„Aj v rámci EÚ keď sme to porovnávali boli jedny z najprísnejších a neriešili v podstate nič.“

 

Výška trestov

Poslancom predkladajúcim tento zákon, šlo podľa Stančíka o to, aby pomohli mladým ľuďom, aby nenasľubovali „hory-doly“ a prísť s niečím „čo možno nebude také ambiciózne, ako by si mnohý priali, ale čo má šancu prejsť.“

Ďalej vysvetľuje aké tresty užívateľom marihuany hrozia.

„Pri maximálne troch dávkach, vám už nehrozia maximálne tri roky, ale maximálne jeden rok. Do desiatich dávok sú to dva roky a nie päť rokov. A dokonca už tam nie je tá najnižšia hranica. Sudca môže dať ochrannú liečbu, čo je vlastne cesta prevencie.“

 Za vznikom návrhu stáli aj poslanci Kristián Čekovský a Juraj Krúpa.

Stančík deklaroval, že pri tvorbe tohto zákona, debatovali aj s expertmi z protidrogových útvarov na ministerstve vnútra či s expertmi z NAKA.

 

 Zdroje: refresher.sk, ta3.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím