Nižšie tresty za marihuanu. Poslanci schválili novelu Trestného zákona

Foto: news.siu.edu
Konopkar, 16. marca 2022

Menej prísne tresty pre užívateľov marihuany navrhli vládni poslanci v novele Trestného zákona, ktorú v stredu schválil parlament. Za prijatie novely hlasovalo 72 členov zákonodarného orgánu.

V prípade prechovávateľov marihuany pre vlastnú potrebu sa súdu po novom umožní uložiť im namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie, a to za podmienky, že s tým páchateľ bude súhlasiť.

Ak sa odsúdený v skúšobnej dobe neosvedčí, teda ak poruší podmienky ochranného liečenia, súd mu môže uložiť trest aj pred uplynutím skúšobnej doby.

Zmierniť sa majú aj trestné sadzby pre recidivistov, ktorí boli prechovávateľmi marihuany prekračujúce množstvá považované pre vlastnú potrebu (nad desať dávok).

Podľa predkladateľov novely sa nemenia tresty pre tvrdé drogy a ani pre dílerov drog.

Na Slovensku sa má zaviesť osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.

Horná hranica trestnej sadzby má byť v takomto prípade jeden, respektíve dva roky.

Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zaviesť sa má tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia.

Novelizáciu predložila skupina koaličných poslancov z OĽANO, Sme rodina a Za ľudí.

V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany má byť horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu.

 

Zdroj: imago/Aurora Photos

 

Horná hranica dva roky má platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Znížiť by sa tiež mali trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok.

Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov.

Sadzby sa majú zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov.

V prípade recidívy sa menia na päť až desať rokov, namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa.

„Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná,“ zdôraznili poslanci v návrhu.

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa má odstrániť spodná hranica trestnej sadzby.

Doteraz to bol jeden rok.

Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela má umožniť súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie.

Má ísť opäť len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu.

 

Celé znenie zákona

 

Zdroje: webnoviny.sk, tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím