Marihuana sa nejde dekriminalizovať, podstatou novely zákona je zníženie trestov

Foto: ta3.com / SITA / AP
Konopkar, 17. februára 2022

Novelou Trestného zákona, ktorú posunuli poslanci Národnej rady SR v utorok, 15. februára, do druhého čítania, sa nejde dekriminalizovať marihuana.

Podstatou je znižovanie prísnych trestných sadzieb sa užívanie marihuany. Na stredajšej tlačovej konferencii to deklarovali poslanci za OĽANO i Sme rodina.

Poslanec za Sme rodina Ľuboš Krajčír je rád, že v koalícii našli v tejto téme kompromis. 

„Nejdeme dekriminializovať marihuanu, ale ideme znižovať drakonické tresty,“ povedal.

Nepovažuje za spravodlivé, pokiaľ sa mladí ľudia napríklad zo zvedavosti dostali do kontaktu s marihuanou a dostávali tresty osem a viac rokov.

„Na základe tejto úpravy si budú môcť už odsúdení požiadať o prehodnotenie uložených trestov,“ skonštatoval poslanec Kristián Čekovský (OĽANO) s tým, že tresty pre dílerov sa nemenia a ostávajú prísne. Verí, že v marci prejde novela definitívne. Označil ju za prvý krok pre spravodlivejšie Slovensko. 

„Nie je normálne, aby v ‚base‘ sedeli užívatelia marihuany s rovnakými trestami ako vrahovia či ťažkí zločinci,“ dodal.

Novela podľa Čekovského znižuje neprimerané trestné sadzby za držanie marihuany, zavádza pomoc štátu vo forme ochranného liečenia, ktoré bude v prípade bežných užívateľov alternatívou k trestu.

Krajčír zároveň vyzval ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, nech už sa nevenuje tejto téme, ale nech radšej sa zameria na exekučnú amnestiu.

Kolíková avizovala komplexnú novelu Trestného zákona, ktorá má riešiť aj drogovú problematiku.

 

Kolíková nevíta, že návrh zmiernenia trestov za marihuanu predbieha novelu Trestného zákona

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (nom. SaS) neteší, že návrh poslancov k zmierneniu trestov za marihuanu predbieha komplexnú novelu Trestného zákona.

Zmiernenie trestnej sadzby navrhla v parlamente skupina poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Tému zníženia trestov za drogy rieši aj novela Trestného zákona, ktorú predstavila aj šéfka rezortu spravodlivosti.

„Je z toho vytiahnutá len jedna časť. Rozumiem, že tá je tak mediálne aj spoločensky najzaujímavejšia,“ povedala na adresu návrhu poslancov Kolíková.

Zdôraznila však, že aj keď prejde len táto časť, bude to dobré.

„Tento návrh nerieši jednoznačne, čo sa stane s odsúdeniami, ktoré spadajú pod iné posúdenie. V tomto tá komplexná právna úpravu riešila celý proces, aby bolo jasné aj do budúcna v akýchkoľvek veciach, keď dôjde k zmene kvalifikácie daného skutku, ako sa má vyhodnotiť daná vec,“ povedala Kolíková.

 

Zdroje: ta3.com, finreport.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím