Európa by si mala zobrať príklad z Malty a legalizovať marihuanu, vyhlásil maltský minister

Foto: live56today.com
Konopkar, 12. februára 2022

Owen Bonnici, ktorý je zodpovedný za zákon o marihuane, tvrdí, že maltské pravidlá ohľadne konope môžu slúžiť ako vzor pre ostatné európske štáty, ako ukončiť zbytočné stíhanie užívateľov a ako zasiahnuť proti organizovanému zločinu.

Bonnici, bývalý minister spravodlivosti a teraz minister pre rovnosť, výskum a inovácie, vyhlásil, že nový zákon, ktorý maltský parlament schválil v decembri 2021, bráni rekreačných užívateľov, aby neboli vláčení súdmi za držbu malého množstva kanabisu.

Umožňuje však užívateľom či neziskovým organizáciám pestovať rastliny kanabisu a distribuovať ich ďalším fajčiarom prostredníctvom konopných združení, čo znamená, že už nemusia získavať marihuanu na čiernom trhu a vkladať peniaze do vreciek medzinárodných zločincov.

Zákon Malty umožňuje užívateľom nosiť so sebou sedem gramov marihuany a skladovať až 50 gramov doma.

Malta je tak prvým štátom EÚ, ktorý legalizoval marihuanu.

Nemecký kancelár Olof Scholz je za legalizáciu, ale nová vláda krajiny nestanovila časový limit pre reformy.

Hoci je Holandsko celosvetovo známe dostupnosťou marihuany, pre jednotlivcov je naďalej nezákonné ju predávať alebo vlastniť.

 

Zdroj: euronews.com

 

„Coffeeshopy“, ktoré majú licenciu na jej predaj, musia nakupovať svoje konope vo veľkom na čiernom trhu, čo motivuje zločincov pestovať.

Viaceré európske štáty vrátane Talianska, Španielska, Belgicka a Írska zrušili tresty odňatia slobody za prechovávanie marihuany.

Ale v 14 z 28 európskych štátov – vrátane Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Rakúska – môže za prechovávanie kanabisu naďalej hroziť väzenie.

Dokonca aj v európskych štátoch, kde je kanabis „dekriminalizovaný“ (čo znamená, že tí, ktorí boli prichytení s malým množstvom, nie sú zatýkaní) musia užívatelia stále kupovať marihuanu od dílerov.

„Je zbytočné hovoriť, že môžete mať päť gramov, ale zároveň neposkytujete bezpečnú a regulovanú cestu, odkiaľ získať kanabis,“ povedal Bonnici.

„Nemôžeš urobiť jedno a druhé nie. Musíte ich urobiť oboje, alebo nerobiť nič. Nerobiť nič neprichádzalo do úvahy.“

Bonnici, ktorý ako dieťa trpel astmou, nikdy nefajčil kanabis, ale pred zvolením do vlády bol právnikom a z prvej ruky videl, ako sú po súdoch ťahaní drobní užívatelia marihuany.

Keď sa stal poslancom, pravidelne sa stretával s ľuďmi, ktorí prišli o prácu alebo živobytie po tom, čo boli odsúdený za prechovávanie marihuany, alebo za pestovanie jej malého množstva doma.

 

Tupá pravda

„Počúvali sme a stretávali ľudí. Rozprávali nám príbeh za príbehom, skúsenosti a zážitky. Úprimne… pozeral sa som na nich a nevedel som, čo im mám povedať. Počul som príbehy ľudí, ktorí prešli veľkými ťažkosťami kvôli štyrom gramom konope,“ povedal.

„Uvedomte si, že ak chcete zmeniť životy ľudí, musíte urobiť odvážne rozhodnutia.“

Maltský zákon o marihuane bol kritizovaný cirkevnými skupinami a mimovládnymi organizáciami.

Bola proti nemu aj opozičná nacionalistická strana (PN), ale 6. februára jej líder Bernard Grech vyhlásil, že ak bude zvolený v nadchádzajúcich voľbách na Malte, nebude sa snažiť zákon zrušiť.

 

 

Zdroj: lovinmalta.com

 

Jeden nedávny prieskum naznačil, že len jeden z piatich maltských voličov podporil legalizáciu.

Ale podobne ako iné nedávne reformy, ktoré presadila maltská labouristická vláda, vrátane reforiem o registrovaných partnerstvách a o adopcii homosexuálnymi pármi, Bonnici neverí, že by opozícia alebo nepopulárnosť mali odradiť vládu od toho, čo je správne.

„Poznám veľmi vážených pánov a ženy, ktorí urobili fantastickú kariéru a rekreačne užívajú marihuanu. Verím, že touto reformou dávame dôstojnosť mnohým ľuďom, na ktorých sa pozerá ako na zločincov, aj keď zločincami nie sú,“ povedal.

 

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím