V parlamente sa začala debata o znížení trestov za marihuanu

Foto: TASR
Konopkar, 10. februára 2022

V parlamente sa začala debata o návrhu koaličných poslancov vedených liberálmi z OĽaNO na zníženie trestov za marihuanu pre vlastnú spotrebu.

Podobný návrh z dielne Tomáša Valáška (nezaradený) už plénum odmietlo v decembri 2021.

Po prepracovaní návrh predložili znova, zmeny sa týkajú už len marihuany.

Pri držbe malého množstvo marihuany sa základná trestná sadzba zníži len na maximálne jeden rok, doteraz boli tri roky.

Súdy budú môcť zároveň upustiť od trestu odňatia slobody a nahradiť ho ochrannou liečbou.

Proti rozprave protestovala strana Hlas, podľa ktorej nemala byť novela zaradená do programu schôdze, lebo parlament v novembri hlasoval o návrhu na dekriminalizáciu marihuany poslanca Tomáša Valáška (PS).

Valášek navrhoval zrušiť tresty za marihuanu pre vlastnú spotrebu do výšky 60-násobku obvyklej jednorazovej dávky.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa stotožňuje s výhradami Šutaja Eštoka.

Dodal, že bude v tejto veci iniciovať poslanecké grémium.

Na problém upozornil aj Boris Susko (Smer-SD).

„Vláda nereaguje na rast cien pohonných látok, energií. V tejto situácii riešia drogy a na ľudí kašlú,“ kritizoval Šutaj Eštok.

Poukázal tiež na to, že plénum v lete 2021 odmietlo novelizáciu Ústavy SR v súvislosti s vyhlásením predčasných volieb z dielne Tomáša Tarabu (nezaradený) a následne šesť mesiacov nechcelo umožniť o podobných návrhoch rokovať.

„Že sa nehanbíte, že máte tú drzosť, v čase, keď ľudia nevedia, za čo zaplatia nájmy či účty za energie, idete porušiť rokovací poriadok a s absolútnou drzosťou sa budete rozprávať o drogách,“ vyhlásil.

„Vládna koalícia už nemá absolútne žiadne zábrany. Keď mala zmeniť ústavu kvôli referendu o predčasných voľbách, zaklínala sa, že nie je možné skôr ako šesť mesiacov rokovať o tom istom zákone. Dnes zrazu bez akýchkoľvek problémov zaradil predseda parlamentu na rokovanie návrh liberálnych poslancov OĽaNO na zmiernenie trestov za užívanie marihuany, hoci ešte v novembri sa týmto návrhom zaoberal parlament. Pre vládnu koalíciu platí: drogy áno, ústavné právo občanov nie,“ povedal poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Jeden z predkladateľov Andrej Stančík (OĽANO) označil kritiku Šutaja Eštoka za spŕšku demagógie.

„Toto je poslanecký návrh, ktorý tu bol dávno pred problémami energetickej krízy. Je to jeden z mnohých návrhov na programe aktuálnej schôdze. Nejde to z vlády,“ reagoval.

„To, že je tu inflácia, neznamená, že nemôžeme riešiť iné problémy,“ dodal. Výhrady opozície odmietli aj ďalší predkladatelia novely Kristián Čekovský a Juraj Krúpa (obaja OĽANO).

 

Zdroje: pluska.sk, dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím