Thajsko legalizovalo rekreačnú marihuanu. Slovensko ani len nezmiernilo tresty

Foto: startitup.sk / Unsplash / Moc, sumit, proctor
Konopkar, 29. januára 2022

Thajsko robí všetko pre to, aby si znovu vybudovalo pozíciu v zozname najobľúbenejších turistických destinácií. Krajina najnovšie prijala zmeny, vďaka ktorým je možné užívanie marihuany aj na rekreačné účely.

Lekárska marihuana je v Thajsku legálna od roku 2018.

Prístup k prípravkom na báze kanabisu bol predtým zložitý a vyžadoval si lekársky predpis.

To sa nepáčilo stále rastúcemu davu Thajčanov a turistov, túžiacich mať tento stimulant kedykoľvek po ruke.

Krajina následne v roku 2021 povolila aj predaj potravín a kozmetiky s obsahom kanabisu.

Ani tento krok však neuspokojil ich rastúci apetít.

Pred pár dňami bol preto kanabis rezortom zdravotníctva oficiálne vyradený zo zoznamu látok označených ako narkotiká. 

Thajsko sa tak stalo prvou krajinou v Ázii, ktorá legalizovala rekreačné užívanie marihuany.

Informuje ABC News. Analytici odhadujú, že do roku 2025 môže mať legálny trh s kanabisom v tejto časti kontinentu hodnotu viac ako 8 miliárd dolárov.

 

Radšej borovičku?

Šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková z SaS v príspevku na sociálnej sieti konštatuje, že trestná politika na Slovensku je roky nastavená katastrofálne a najvypuklejším prípadom sa zdá byť práve marihuana.

Tá je podľa jej slov akoby medzi dvomi mlynskými kameňmi.

„Jedným je alkohol, ktorý na Slovensku nielenže tolerujeme, ale nevieme si bez neho pomaly predstaviť žiadne posedenie, nieto oslavu a robotníci si úplne bežne v skorých ranných hodinách kupujú pivo s jogurťákom. Na druhej strane je tu skupina ľudí, ktorí marihuanu do nemoty démonizujú a opakujú mýty o prestupnej droge,“ upozorňuje.

Dopĺňa, že všetko toto sa deje v čase, keď s určitosťou vieme, že dve tretiny mladých ľudí marihuanu vyskúšali.

Neregistrujeme pritom markantný nápor v odvykacích centrách.

 Zároveň v našej krajine mladého človeka s kôpkou sušenej rastliny posielame do basy na viac rokov než vagabundov, ktorí ukradli štátu, a teda bežným ľuďom, milióny eur.

Cigániková preto dáva do pozornosti novelu trestného zákona, ktorú pripravuje šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková.

„Verím, že čo najrýchlejšie prejde vládou aj parlamentom a že jej súčasťou bude radikálna zmena trestov. Samozrejme, ideál za SaS by bola dekriminalizácia marihuany, ale musíme nájsť kompromis s koaličnými partnermi.“

Za spomínanú legalizáciu marihuany v Thajsku má zásluhu najmä tamojší minister zdravotníctva Anutin Charnvirakul, ktorý z tohto kroku robí od roku 2019 dôležitú súčasť volebného programu svojej strany.

 Podľa nových pravidiel bude môcť každý obyvateľ Thajska doma pestovať marihuanu pre vlastnú potrebu.

Musíte o tom len informovať miestne úrady.

Priemyselné pestovanie si bude vyžadovať licenciu.

Porušenie licenčného poriadku bude mať za následok trest odňatia slobody až na 3 roky, čo je však radikálna zmena oproti doterajšej hrozbe 15 rokov za obyčajné prechovávanie marihuany.

Thajsko je najnovším, no nie jediným členom klubu krajín, kde je rekreačné fajčenie marihuany legálne.

Medzi ďalšie krajiny, kde sa intoxikácia produktmi na báze kanabisu považuje za bežnú a akceptovanú formu rekreácie, patria:

 

  • Holandsko. Od roku 1976 obchody predávajú iba 5 gramov drogy denne na osobu a len holandským štátnym príslušníkom. Reklama obchodov s marihuanou je nezákonná.
  • USA. Liečebnú marihuanu možno užívať v 35 štátoch a rekreačne v 16 štátoch. Prvý zákon v prospech kanabisu zmenil štát Colorado v roku 2012.
  • Uruguaj. Predaj drogy turistom je tu legálny.
  • Jamajka. Marihuanu sa môžete fajčiť v domácnostiach a na vyhradených miestach. Vyznávači rastafariánstva môžu fajčiť kdekoľvek, kvôli náboženským rituálom.
  • Kanada. Od roku 2018 je možné pri sebe nosiť až 30 gramov marihuany. Zaujímavé je, že od legalizácie drogy sa jej spotreba medzi tínedžermi zvýšila len o 3 %.
  • Gruzínsko. Od roku 2018 je tu marihuana dekriminalizovaná.
  • Južná Afrika. Od roku 2018 je tu povolené užívanie na rekreačné účely.
  • Mexiko. Marihuanu tu môže doma pestovať každý dospelý človek.

 

Dovolenka sa predraží

Thajsko síce môže lákať nových turistov aj vďaka jednoduchému prístupu k marihuane, no nejde o jedinú novinku. Thajské úrady zároveň plánujú v apríli 2022 zaviesť novú turistickú daň vo výške 300 bahtov (približne 9 dolárov ).

Peniaze vyzbierané od zahraničných návštevníkov pôjdu na rozvoj turistických atrakcií a infraštruktúry krajiny, ako aj na pokrytie nákladov na úrazové poistenie pre ľudí, ktorí si takýto výdavok nemôžu dovoliť.

 

Thajsko pre COVID stratilo takmer všetkých turistov

Pandémia spôsobila bezprecedentnú regresiu vo vývoji thajského cestovného ruchu.

Kým v roku 2019 krajinu navštívilo asi 40 miliónov turistov, v roku 2021 ich bolo už len okolo 200-tisíc.

V roku 2022 situácia nevyzerá oveľa lepšie.

Dobrou správou ale je, že Thajsko obnoví režim cestovania bez potreby karantény už od 1. februára.

Režim bol pozastavený v dôsledku rýchleho šírenia omikronu.

Plne zaočkovaní cestujúci budú môcť v novom režime „test and go“ cestovať, pokiaľ podstúpia test na koronavírus v prvý a piaty deň po príchode do krajiny.

Návštevníci budú povinní izolovať sa v hoteli, kým budú čakať na výsledky svojich testov.

Takisto si budú musieť stiahnuť sledovaciu aplikáciu na ubezpečenie úradov, že dodržujú platné pravidlá.

V rámci ďalšieho uvoľňovania protipandemických obmedzení budú môcť v reštauráciách v Thajsku servírovať alkohol o dve hodiny dlhšie, teda do 23:00.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím