Štúdia Oregonskej univerzity: Konope ako ochrana pred infekciou koronavírusu

Foto: eastoregonian.com / economictimes.indiatimes.com
Konopkar, 27. januára 2022

Látky obsiahnuté v rastlinách konope, z ktorého sa získava aj marihuana, možno chránia pred nákazou koronavírusom.

Vyplýva to zo štúdie vedcov z univerzity v americkom štáte Oregon.

Podľa nich sa dva nepsychotropné kanabinoidy viažu na spike proteín vírusu SARS-CoV-2, a bránia mu tak preniknúť do bunky.

 

Zdroj: University of Oregon

 

„Tieto kanabinoidné kyseliny sa hojne vyskytujú ako v konope, tak v konopných extraktoch,“ povedal autor štúdie Richard van Breemen.

„Nejde o látky, ktoré podliehajú regulácii, ako je THC, ktoré je psychotropnou zložkou marihuany, a pre ľudí sú úplne bezpečné. Náš výskum ukázal, že tieto konopné zlúčeniny sú účinné pri všetkých variantoch vírusu SARS-CoV-2,“ dodal.

Vedci sa v rámci výskumu snažili v rastlinnej ríši identifikovať látky, ktoré by sa viazali na spike proteín koronavírusov, a bránili im tak prenikať do buniek.

 

Zdroj: aa.com.tr

 

Okrem konope v experimente skúšali aj látky obsiahnuté napríklad v klinčekoch, chmeli a sladkého drievka.

Najlepšie zafungovali dve látky obsiahnuté v konope – kyselina kanabigerolová (CBGa) a kyselina kanabidiolová (CBDa).

Tieto kanabinoidy nemožno do tela dostať tradičnými spôsobmi konzumácie marihuany.

Treba ich z konope získavať oddelene, a až potom z nich vytvoriť príslušné liečivo.

 

Profesor Richard van Breemen, zdroj: University of Oregon

 

„Naše dáta ukazujú, že CBDa a CBGa sú účinné pri oboch variantoch koronavírusu, ktoré sme brali do úvahy. Dúfame, že to tým pádom bude platiť pri všetkých ďalších existujúcich i budúcich variantoch,“ povedal van Breemen.

V laboratóriách sa pri experimentoch používali varianty koronavírusu alfa, ktorý sa prvýkrát objavil v Británii, a variantu beta, ktorý sa začal prvýkrát šíriť v Juhoafrickej republike.

 

Zdroj: vat.pravda.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím