Robovi z Košíc znížili trest za marihuanu, odsúdili ho na 5 rokov

Foto: TV Markíza
Konopkar, 26. januára 2022

Päť rokov za mrežami. Taký je trest pre Róberta Džunka, ktorého polícia chytila dvakrát s marihuanou. V stredu o tom rozhodol Krajský súd v Košiciach. Trest je definitívny.

Dnes 27-ročného Róberta chytila polícia po prvý raz v roku 2017.

Vtedy mal pri sebe 12,8 gramu marihuany.

Dostal podmienečný trest na 30 mesiacov s odkladom na 36 mesiacov.

Robo v podmienke ďalej pracoval a začiatkom roka 2019 ho chytili opäť.

Pri náhodnej razii v jednej z košických krčiem mal vtedy pri sebe 7,7 gramu marihuany a 0,47 gramu hašiša.

Okresný súd ho odsúdil na 12,5 roka nepodmienečne.

Krajský súd rozhodnutie o 12,5-ročnom treste zrušil.

Následne padol ďalší neprávoplatný rozsudok o nižšom treste, a to 10 rokov.

V stredu rozhodol o trese päť rokov a rozsudok je tak právoplatný.

Vo väzbe je už tretí rok, presnejšie 35. mesiac.

 

Vyjadrenie Robovej mamy Magdalény Kulínovej a obhajcu Igora Ribára:

 

 

Jeho obhajcami bol prípad označovaný za príklad prehnane prísnych trestov, ktoré na Slovensku nedostatočne rozlišujú drobných konzumentov od predajcov drog.

Krajský súd však návrh prokuratúry na vyššiu trestnú sadzbu označil za neodôvodnený. Zároveň sa stotožnil s prvostupňovým súdom pri poľahčujúcich okolnostiach pre obžalovaného vrátane jeho priznania a oľutovania konania.

Predsedníčka senátu tiež poukázala na jeho osobné pomery, predchádzajúci život a okolnosti prípadu – aké množstvo drog prechovával, v akej hodnote ich nakúpil (okolo 70 eur), a to len pre vlastnú potrebu, pričom ich nikomu neponúkal.

„Dali sme mu možnosť, aby taký mladý človek nemal pokazený život, dali sme mu šancu, nech sa uvedomí, že nemôže brať drogy, a preto má uložené aj to ochranné liečenie,“ uviedla k mimoriadnemu zníženiu trestu.

Zasadnutie krajského súdu sa konalo s vylúčením verejnosti. Vzhľadom na to, aký trest mu pôvodne hrozil, prijal obžalovaný aj jeho rodina verdikt s uľahčením.

„V rámci zákona je spravodlivý, ale spokojný budem až doma s rodinou,“ reagoval Džunko pri odchode z pojednávacej miestnosti.

Jeho mama Magdaléna pre novinárov priznala, že nečakala, že sa podarí až také zníženie trestu.

„Som veľmi, veľmi rada, ale ešte stále nie je koniec, budeme pokračovať ďalej a veriť našim poslancom aj v zmenu zákona, že sa to všetko zmení a tí ľudia, ktorí sú za takéto trestné činy vo väzení, sa dostanú čím skôr domov, lebo si myslím, že nie je spravodlivé za také niečo dostávať tak vysoký trest.“

Rodina bude zvažovať aj podanie žiadosti o milosť.

 


Zdroj: tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím