Prejde konečne zmiernenie trestov za marihuanu?

Foto: elevate-holistics.com / beautifulslovakia.sk
Konopkar, 20. januára 2022

Skupina poslancov reaguje na medializované prípady, kedy išli za marihuanu ľudia do väzenia na dlhšie ako za oveľa vážnejšie činy.

Nový čin, prechovávanie omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu, by mohol zásadne zmierniť tresty.

Pre ľudí, ktorých polícia prichytí s pár jointami, by už mohla klesnúť horná hranica trestnej sadzby na jeden alebo dva roky.

 

Konečne aj liečenie

Návrh vypracovali koaliční poslanci v novele Trestného zákona.

Súčasťou ich plánov je aj  takzvané ochranné liečenie, ktoré doteraz chýbalo.

Poslanci upozorňujú, že ide len o prípady konope pre vlastnú potrebu a nie iných látok.

Zaviesť by sa mohla osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu za zachovania súčasných množstevných limitov. Horná hranica trestnej sadzby by v takomto prípade mohla byť jeden, respektíve dva roky.

V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany by bola horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak by šlo o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky by platila pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Poslanci tiež navrhujú, aby sa znížili trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok.

Hovoria o prísnom trestaní recidivistov.

Sadzby chcú zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy by sa zmenili na päť až desať rokov namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Predkladatelia zdôrazňujú, že zmeny by sa týkali len prípadu prechovávania, a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa.

„Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná.“ zdôraznili.

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, by sa odstránila spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok.

Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela by umožnila súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Išlo by opäť len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v stredu reagovala, že nejde o komplexné riešenie a návrh je v rozpore s koaličnou zmluvou.

Som za to, aby sa prehodnotilo sankcionovanie drogových trestných činov, osobitne tých, ktoré súvisia s marihuanou,“ dodala.

Návrh však nepovažuje za komplexný a je podľa nej škoda, že sa neskoordinovali. Sankcie by mali podľa nej vyzerať inak.

Podobný návrh už koaliční poslanci podávali koncom roka 2021.

Vtedy ho vrátili na prepracovanie, pretože viacerým členom koalície prekážalo, že novela by znížila tresty aj za užívanie tvrdých drog, nielen za marihuanu.

 

Zdroje: pluska.plus7dni.sk, pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím