Thajsko chce dekriminalizovať rekreačnú marihuanu. Smeruje však k legalizácii

Foto: Unsplash / Crystal Weed Cannabis
Konopkar, 19. januára 2022

Thajsko plánuje dekriminalizovať marihuanu. Chce sa posunúť o krok bližšie k legalizácii konope na rekreačné účely. Ide o prvú krajinu v juhovýchodnej Ázii, ktorá legalizovala liečebné konope a jeho používanie v potravinách a kozmetike.

Národný úrad pre potraviny a liečivá má v stredu navrhnúť vyradenie marihuany zo zoznamu kontrolovaných drog Rade pre kontrolu narkotík.

 

Zdroj: Anutin Charnvirakul / FB

 

Po schválení správnou radou bude musieť návrh pred nadobudnutím účinnosti schváliť minister zdravotníctva Anutin Charnvirakul.

Podľa Withida Sariddeechaikoola, zástupcu generálneho tajomníka Národného úradu pre potraviny a liečivá, by tento krok mohol ľuďom umožniť úplný prístup k marihuane bez strachu z dlhých trestov odňatia slobody a vysokých pokút.

 

Zdroj: traveldailymedia.com

 

V súčasnosti môže držba kanabisu v Thajsku dostať jeho majiteľa do väzenia až na 15 rokov, keďže rastlina je omamnou drogou kategórie 5.

„Ak sa nám podarí dekriminalizovať marihuanu, budeme môcť ťažiť z celej rastlín a nielen z jej častí,“ povedal Withid.

„Kvetové puky a semená môžu byť použité ekonomicky a v súlade so zákonom,“ dodal.

 

Zdroj: Reuters

 

Thajsko presadzovalo postupný prístup k liberalizácii marihuany, pričom si zachovalo mnohé zákony, ktoré obmedzovali pestovanie, zber a ťažbu jej plodín.

Keďže marihuana je klasifikovaná ako narkotikum, jednotlivci ju nemôžu vlastniť, hoci krajina umožnila podnikom väčší prístup.

Minulý rok Thajsko dekriminalizovalo kratom, psychoaktívnu rastlinu podobnú opiátom, ktorá pochádza z tropických krajín juhovýchodnej Ázie.

 

Cannabis na výstave Ganja Expo, ktorá je organizovaná thajským ministerstvom zdravotníctva v provincii Buriram. Zdroj: Luke Duggleby/Bloomberg

 

„Zatiaľ čo zmena zákona umožní kupovať, predávať a používať všetky časti marihuany, rekreačné užívanie bude pravdepodobne naďalej kontrolované, pretože extrakty z marihuany s vyššími hladinami tetrahydrokanabinolu budú stále regulované,“ vyhlásil Chaiwat Sowcharoensuk, analytik spoločnosti Krungsri Research.

„Výrobcovia kozmetických výrobkov z marihuany budú pravdepodobne tí, ktorí budú mať z dekriminalizácie najväčší úžitok,“ vysvetlil.

 

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím